Bekele jej inspiroval k běhání. Nyní trénuje v "jeho" zemi
Je to tak trochu jiný eliťák. Postava ho předurčuje k supervýkonům – je hubený a vysoký, má dlouhý krok, slušné osobáky, trénuje s nejlepšími, ale běh až tak neprožívá. Pivo, holky, hamburgery, barevné ponožky, kšiltovka dozadu. Takový je 28letý Jirka Csirik z jihočeských Vitějovic, který právě nabírá formu v Etiopii. Jak se liší tato africká země od běžecky známější Keni?
Momentálně jsi s Davidem Vašem na běžeckém soustředění v Etiopii. Koho napadla právě Etiopie?
“Já už do Keni jet nechtěl a David přišel s tím, že by jel do Etiopie. Tak nebylo o čem přemýšlet. Etiopie mě lákala víc než Keňa, protože mým nejoblíbenějším běžcem je Kenenisa Bekele. Sledoval jsem, jak překonává rekordy na dráze, a v ten moment jsem se začal o běh zajímat. Jsme tu na tři měsíce a bydlíme na okraji Addis Abeby, přesně v Sulultě.”
Jak se ti v Etiopii líbí? Když to srovnáš s Keňou, co je kde lepší?
“Všechno má svoje. Životní úroveň je určitě lepší tady, ale to může byt dáno tím, že bydlíme v hlavním městě. Pokud jde o jídlo, pivo a holky, taky není o čem přemýšlet – to je taky lepší tady. Jen bych řekl, že v Keni na mě víc působila ta běžecká atmosféra. Tady nejsou společně výběhy velkých skupin. Každá skupina tu má manažera a trenéra a jede si svůj program. Je to více profesionální a i přístup samotných běžců tady. V Keni se něco jako protahování nebo abeceda moc nedělají. Tady na to kladou důraz a jejich rozcvička vypadá jako synchronizovaný tanec. Narazíte tu i na větší množství opravdu elitních atletů. Trénuje tu Mo Farah, Genzebe Dibabaová, Sifan Hassanová a spousta dalších. Trénuje se tu dobře, ovšem je znát vyšší nadmořská výška oproti Itenu – o 400 metrů. Bydlíme skoro ve 2800 metrech a občas při tréninku běžíme i do tří tisíc. Formu mám asi největší ze všech svých afrických pobytů, tak snad to prodám na závodech.”
Jak vypadá zázemí, v němž pobýváte?
“Ubytování máme lepší tady. Oproti Keni je to úplný komfort – teplá voda, sedací záchod. Bydlíme v domě Mimi Belete, Etiopanky, která reprezentuje Bahrain, s maratonem za 2:21. Bydlí tu s námi ještě kluci z Eritreje, kteří teď pracují a žijí v Německu a paradoxně s běháním začali až tam. Mají zajímavé životní příběhy o tom, proč a jak emigrovali, občas z toho mrazí. Celkově, když to shrnu, se mi asi víc líbí tady. Je to takový černý Česko. (smích) Možná i díky tomu pivu, který se údajně naučili vařit od Čechů. Jediné, co tu kazí dojem, je enormní množství odpadků úplně všude.”
Na minulých kempech jsi natočil film „Běžci v Keni“. Plánuješ něco podobného i teď, v Etiopii?
“Určitě je to v plánu a je to i jeden z hlavních důvodů – kromě tréninku -, proč jsem tady. Už jenom kvůli tomu, aby lidé mohli vidět nějaké srovnání. Uvidíme, co z toho nakonec vznikne.”
V Česku se nedá kvalitně natrénovat? Je důležité odjet takhle daleko?
”Nemyslím si, že se u nás nedá natrénovat. Stačí se podívat třeba na Vítka Pavlištu. Nebo na mého trenéra Honzu Kreisingera. Jde spíš o to, že když odjedu pryč, nemám žádné rozptýlení a soustředím se na trénink. Dokonce ani nadmořská výška nemusí mít takový efekt pro každého, jak se povídá, ale já z ní vytěžím hodně, protože u nás dole mám málo krvinek i železa.”
Na jaké závody v letošní sezoně se nejvíc připravuješ?
“Na závody RunCzechu a pak asi na štafety s kluky Svobodovými a jejich Kalokagathia Aliancí. Pražský půlmaraton se nepoběží, tak snad budou Pardubice a tamní MČR v půlmaratonu. Zbytek sezony se uvidí. Je taky možné, že nezaběhnu pořádný čas a půjdu do důchodu. (smích)”
S kým nejraději trénuješ?
“Tady v Africe s Davidem Vašem a u nás doma s trenérem Honzou Kreisingerem. Občas se k nám přidá i František Linduška, a když má zrovna čas, tak i Dan Hájek. Týdne naběhám do 150 km, spíš méně. Hlavně s Honzou mě to běhání pořád hodně baví!”
Rozsáhlý rozhovor s Jirkou Csirikem najdete v dubnovém čísle tištěného Běhej
Komentáře (Celkem 0)
zuzanarusinova@post 12.03.2020 10:53:34
Je to tak trochu jiný eliťák. Postava ho předurčuje
k supervýkonům – je hubený a vysoký, má dlouhý krok, slušné
osobáky, trénuje s nejlepšími, ale běh až tak neprožívá. Pivo, holky,
hamburgery, barevné ponožky, kšiltovka dozadu. Takový je 28letý Jirka Csirik
z jihočeských Vitějovic, který právě nabírá formu v Etiopii. Jak se
liší tato africká země od běžecky známější Keni?
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.