ZÁPISKY ELIŤÁKA: Mistrák jsem běžel na víc, než na co jsem měl
Rozbíhej závody opatrně a vlažně, půlmaraton se rozhoduje až ve druhé polovině. To jsou slova která znám a sám je říkám svým svěřencům. Ještě před startem nedělního mistrovského závodu jsem se toho chtěl i držet, ale po startu jak kdyby mi to přecvaklo…
Prostě jsem sklopil oči a držel se skupiny, která byla od začátku oddělená od zbytku pole a cca do 5. km kompaktní. Byly tam všichni favorité – Vítek Pavlišta, Jirka Homoláč, Vláďa Marčík, Martin Zajíc, Péťa Pechek, Honza Kohut, Dominik Sádlo, Tomáš Navrátil… No a já to s nimi prostě zkusil…
Stačilo se jen po prvním kilometru podívat na hodinky a hned bych viděl, že běžím totální nesmysl a že to nemůžu dlouho vydržet. Já chtěl ale běžet o medaili a v tu chvíli jsem prostě na nic jiného nemyslel.
Po průběhu cílové brány cca na 5. km jsem už věděl, že je to zlé, a v podběhu pod železničním podjezdem se startovní pole začalo pomalu trhat. Nějaká skupinka na čele zůstala, mě už ale začala docházet šťáva. Začínal jsem být i dost demotivovaný, jelikož jsem vlastně neměl pro co běžet, když medaile padla. Čas byl taky passé.
Po odběhnutí skupinky jsem se poprvé podíval na hodinky a viděl, že držím tak maratonské watty kolem 375 w (3:20–3:25/km). A zezadu mě začali pomalu dobíhat běžci, kteří to rozběhli vlažněji. Třeba Kamil Krunka a další.
Abych tedy vysvětlil, jak to bylo s těmi watty: Můj wattový práh byl před závodem dle Strydu na 402 wattech. To aplikace Strydu (v powercentru) vypočítá na základě předchozích tréninků. Nově lze i v aplikaci predikovat výsledný čas v závodě. No a já i když jsem tohle vše věděl, tak jsem zpětně v grafu toho závodu viděl, že první 4 km jsem běžel v tempu své pětky, tedy výrazně nad 420 wattů. Když běží člověk nad svým wattovým prahem (ten obvykle bývá označovaný jako critical power, já ho beru jako půlmaratonské tempo), tak si rychle vyčerpává zásoby glykogenu a brzy se takzvaně zadře (zakyselí).
Po 10 km (32:50) už jsem nebyl schopny udržet ani 3:25/km a měl jsem myšlenky na to závod vzdát. Nějaký vnitřní hlas mi ale říkal, že pokud můžu běžet, ať dokončím. Závody se nevzdávají, ale bylo to fakt těžké, zejména když mě předbíhal jeden běžec za druhým.
Byla to pro mě opravdu velká škola a jsem i za tu facku rád. Protože z porážek se člověk vždy nejvíce poučí. V závodě je důležité běžet hlavou, věřit si a bojovat až do konce. Ale člověk musí hlavně běžet na to, na co má! Já v tomto závodě běžel na to, na co jsem neměl, a nebyl jsem ani ve stoprocentní formě, jako po návratu z Etiopie. Ale myslím si, že na top 5 jsem určitě měl. Beru to jako poučení, příště budu lépe připravený a jednou si ten sen o mistrovské medaili splním!
Pozn.red.: David Vaš skončil v neděli v Kostěnicích na 17. příčce v čase 1:12:10. Osobní rekord má hodnotu 1:07:42 (Praha, 2019). Je členem TJ Sokol České Budějovice. Letos oslaví 30. narozeniny.
Komentáře (Celkem 60)
rudo 22.07.2020 09:24:05
>> Mato, 22. 07. 2020 09:06:09
Mato
to je pripad vyuzitia "hrabaveho prvku " v technike behu
ked si doslapnes pred tazsiko ale uz tahas chodidla nazad
ako ked si plavec ciahne pred seba, chyti vodu a potiahne ju za seba
najlepsie sa to uci s tretrami na drahe,
je to narocna technika, ja som to robil v detstve pri sprintoch.
ale ucit to tu hobikov, a tvrdit ze pre niekoho je optiomalne doslapovat pred taziskom, lebo ved to robil aj Bekele, je dost zavadzajuce
preto som aj uviedol ze existuju urcite specificke vynimky ale hobik na to nema telo, nema tu flexibilitu v clenku-priehlavku a nema dostatocne silny hamstring aby to cele utiahol
proste to dokaze len bezec s dokonalym bezeckym telom
zbytocne hobikov nepletme s tymito specialitkami
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.