Jsem již dostatečně odpočatý pro nový výběh?
Máte za sebou dlouhé výběhy nebo období zvýšeného tréninkového úsilí? Tělo pak potřebuje čas na to, aby se zotavilo a bylo připraveno na další zátěž. Jak ale poznat, že už ten čas nastal? Je to více o exaktním měření, anebo o subjektivním pocitu? O tom všem již delší dobu hoří debata na diskusním fóru. Co na to specialisté?
Jasným signálem přetrvávající únavy je pokles výkonnosti a nálady, nechutenství, poruchy spánku a prostá nechuť si jít zaběhat. Pozor – únava však nemusí přímo souviset s fyzickou zátěží. Leckdy je nutné pravou příčinu hledat jinde. Trápí vás obava ze ztráty zaměstnání? Nefunguje něco v rodině? Myslíte usilovně na někoho nebo něco? Vyčítáte si něco? To vše a mnoho jiného ovlivňuje nejen psychiku, ale při dlouhodobém zatížení i orgány v těle! I krátký a lehký výklus pak může pocit únavy jen prohloubit.
Pokud se vás tyto případy netýkají a chcete mít spíše jistotu, že to s tréninkem nepřeháníte, zkuste si změřit tep. Trenéři radí porovnat srdeční frekvenci s tou, kterou obvykle v klidu naměříte. Odchylka o více než deset procent může signalizovat nemoc anebo je známkou právě nedostatečné regenerace.
U závodních běžců pak hodně pozná zkušený trenér při tréninku, například podle neobvykle zvýšené potivosti, nepravidelného dýchání nebo odchylek v běžecké technice. „Pokud se u některého z mých svěřenců tyto příznaky objeví, upravím podle něj předepsaný trénink, případně jej po domluvě zcela vynecháme,“ uvádí Jan Kervitcer, trenér pražského Kerteamu a současného mistra republiky v maratonu Petra Pechka.
I on zvedá varovný prst hlavně intervalového tréninku, kde striktní dodržování dlouhodobě předepsaných tréninkových plánů může mít opačný efekt než požadované zvýšení výkonnosti.
„V minulosti tím vynikal především skvělý atletický trenér Ladislav Fišer, autor knihy Mílaři a vytrvalci“. Ten nikdy nepsal tréninkové plány s dlouhodobým předstihem, ale vždy se řídil aktuálním stavem běžců," doplňuje.
Jinou – finančně náročnější – metodou zjištění míry únavy je měření laktátu (kyseliny mléčné), chcete-li zakyselení organismu. Cena laktátoměru se pohybuje kolem 10 000 Kč, 25 testovacích proužků se pak prodává za cenu přibližně 1 300 Kč.
„U svých svěřenců měřím zakyselení organismu pomocí laktátoměru. Do minuty po změření pak vím výsledek. Pokud laktát přesáhne u vytrvalců hranici 4,0 mmol/litr krve, vím, že v organismu není něco v pořádku. Je-li hodnota příliš vysoká, běžci pak náročný trénink neabsolvují,“ říká brněnský Jiří Sequent, trenér mistra republiky v běhu na tři, pět a 10 000 metrů.
Když už se do únavy dostanete, jak se jí nejlépe zbavit? Je lepší ji „vyležet na gauči“ nebo vyrazit na doporučovaný regenerační běh? „Regenerační běh odplavuje metabolity z těla rychleji než pasivní regenerace, je tedy důležitý nejen po závodě, ale měl by být pravidelnou součástí každého tréninkového mikrocyklu,“ rozhoduje jasně ve prospěch aktivní regenerace trenér týmu Eurofoam Josef Smetana.
Nepleťme si však jeho doporučení s významem zdravého spánku a pestré stravy, společně s dokonalým odpočinkem od sportování (tedy včetně studia závodní termínovky!!!) to jsou nejlepší metody znovunabytí energie a chuti do života a běhání.
V každém případě se nejvíce řiďte osobními pocity. Jedině vaše hlava vám poví nejlíp, jak na tom jste. Je sice dobré si vše ověřit exaktně, ale nic by se nemělo přehánět.
"Dokud se neměřily laktáty a tepovky a bůhví co ještě, člověk sám věděl, zda se mu dýchá dobře či zda ho například už dva dny bolí nohy a potřebuje si odpočinout. Teď nám to musí říct laboratoř? Když se ptám lidí v ambulanci, jak jim je, často neví! Hlavně zpočátku neumí odpovědět, protože neumí pocity z těla interpretovat. Asi se jich dlouho nikdo neptal , nejspíš ani oni sami sebe. Vždyť jim přeci úplně vše vyšetří doktor…,“ poznamenává terapeutka Martina Vystrčilová.
Anketa
Co je pro vás nejdůležitější pro poznání toho, že jste dostatečně zregenerovali?
Komentáře (Celkem 175)
Postrizin
SlavoK 16.08.2011 10:12:22
100 a viac opakovani nie je pre bezca dobre na nic – len plitva energiou a casom. Opakovania ma predsa pri behu. 1–3opakovania maju zmysel – pre rozvoj maximalnej sily a nervosvaloveho spojenia – mozok sa uci naraz zapojit co najvecsi pocet svalovych vlaken. Ono totiz ani pri maximalnom usili, nikdy nezapojime uplne vsetky svalove vlakna v precvicovanom svale, jednou z vyhod cvicenia s max vahami je prave zvysenie pomeru tychto zapojenych vlakien.
To ako cvici Nina je nieco uplne ineho nez laktatove nicenie svalov. Ten kdo ma kulturistiku ako hlavnu sportovu napln, totiz z posilovni odchadza uplne vyflusany. To samozrejme nie je dobry doplnok k behu. Osobne si myslim, ze Ninyn pristup, ked sa z posilovne odchadza nabity energiou je ako doplnok k behaniu navhodnejsi. Jednotlive serie su odcvicene s rezervou, preto nedochadza k ziadnemu vyraznemu zaplaveniu laktatom. Zaroven sa ale vsetky svaly tela udrzuju aktivne, pruzne a funkcne. Toto je prospesne po cely rok. Pre ambicioznejsich bezcov, (ktori maju zaujem pravidelne makat v posilovni) by som potom doporucil v pripravnom obdobi prave cviky s maximalnou vahou.
Postrizin
SlavoK 12.09.2011 15:54:38
Prihodim nieco k odpocinku.
http://www.scienceofrunning.com/…ay-rest.html
Niekedy je cas odpocinku, tak sa ma odpocivat, nie polovicne odpocivat…
Brno
mulisak 13.09.2011 00:34:08
>> SlavoK, 12. 09. 2011 15:54:38
Jestli on Sammy v neděli už tehdy nerelaxoval se saké a Japonkami.
y0gi 11.02.2012 18:39:14
Ako tak citam, tak som doteraz robil velku chybu, nakolko som regebeh nikdy nepraktizoval. Beham pravidelne asi 2 rok postupne som zacinal na 4km a dnes do 15km. Nakolko nemam sportester, iba obycajne sopky, vzdy som behal tak, ze som po dobehnuti mal pocit, ze by som nedal uz ani 100m (okolo 4:07/km). Skoro vzdy po behu som bol cely den unaveny a bolelo ma cele telo. Minuly som som bol behat 1/2M v BA (ciel 1:30:00). Trening bol kazdy tyzden rovnaky. Posilka (drepy-2×15 po 31kg, 2×8 po 75kg, 5×8 po 95kg, 1×15 po 75kg, 1×40 po 31kg dalej vykopvacky a zakopavacky+chrbat, brucho), dalsie 2 dni prisiel beh v spominanom tempe po 8–10km. Nasledne den prestavka a potom este 1 az 2 behy v rovnakom tempe a objeme. Da sa povedat, ze pretrenovanie som citil asi kazdy den a velmi casto som sa musel premahat na dalsi beh. Tyzden pred pretekmi som skusil 15km v tempe v skom som planoval zabehnut 1/2M a v pohode som to zvladol. 4 dni pre pretekmi som behal 14km a odisdlo mi koleno tak, ze som nemohol chodit po schodoch. Na pretek som isiel a zabehol som to za 1:27:59 a pretrpel som aj tu bolest, ktora prisla az po 10km. Bezalo sa mi super, az posledne 3km, kedy som si poedal, ze dam zoseba vsetko a fakt to bolelo :). Do tyzdna som nenabehl viacej ako 30–35km.
K tomu kolenu. Behaval som v starych Adidach (moje prve bezecke) a nasledne som si kupil Mizuno Wave Elixir 4 (som pronator-robili mi tie testy v Runshope). V BA som behav v Adidach, doma v Mizunach. Po par behoch ma v Mizunach na zacali tahat a boliet slachy za kolenami. Den po behu ked som vstaval zo stolicky som mal niekedy problem. 3 tyzden pred pretekmi som zacal behavat iba v Mizunach, nakolko som v nich planoval ist na pretek. Po zraneni som pretek absolvoval v poloroztrhanych Adidach. Mozno aj preto bol ten cas taky dobry. V ten tyzden po preteku som zasiel som Runshopu, popozerat sa po novych teniskach aby mi poradili ako dalej. Kupil som Asics Gel Kayano 16 a koleno do tyzdna prestalo boliet. Popravde som uz chcel ist k ortopedovi a zmieroval som sa minimalne s poskodenym meniskom. Kedze ta bolest po pretekoch bola fakt velka. Su sice dost tazke ale mozno mi zachranili koleno. Dnes uz maju skoro 1500km a rozmyslam ake dalej, nakolko mi trocha vadi ich vaha a siroky strih.
No a dnes moj trening je podobny. Posilka(ubral som na pocte serii), beh 11–15km, beh do 8km. den az dva volna a nasledne 11–15km beh, beh do 8km, vsetko v skoro rovnakom tempe. Za tyzden malokedy prekrocim 40km, podla toho ake mam plany na vikend, ci idem na turu, ci sa sem tam zdrzim s kamaratmi na pive :). Da sa povedat, ze dni, kedy mam nechut do treningu su uz skoro prec, ale ta unava stale ostava. O mesiac a pol je tu opat spominany 1/2M a zacinam vazne nad nim rozmyslat. Adidy by papali este viacej ako pred rokom, ale este raz by sme to spomu mohli skusit :)
nakata 28.02.2012 13:30:20
Rad by som sa spytal skusenejsich. Mam sport tester Suunto (M5), ktory mi po treningu mimo ine napise, kolko casu budem potrebovat na uplnu regeneraciu. Neviem na zaklade coho to pocita, predpokladam, ze podla dlzky treningu a priemernej tepovky. Po poslednom treningu 65 min beh + 70 min silovy trening + 20 min beh (tep avg 155, max 187)mi pise, ze na regeneraciu budem potrebovat 61 hod.. Myslite, ze je to realne? Alebo je to len nejaky marketingovy blabol?
Desert 28.02.2012 16:00:39
>> nakata, 28. 02. 2012 13:30:20 Podle návodu změnit nastavení úrovně kondice na „very good“ nebo „excellent“ a překontrolovat základní test, pokud jsou tam informace o nižší kondici nebo není nastaven správně klidový tep, nemusí dobře vyhodnotit.
rudo 28.02.2012 20:18:07
ide o regeneraciu celkovu, celeho organizmu, metabolizmu, hormonov atd, je to nieco ine ako regeneraciua noh, pohyboveho aparatu. Pocas treninkoveho cyklu sa nikdy necaka do uplnej regeneracie ale behaju sa treninky menej intenzivne nikdy nie naplno a do vycerpania a trenuje sa sustavne bez toho aby sa telo uplne zregenerovalo. Naopak zlozitejsie treninkove systemy stavaju na tom ze sa beha trenink v unave z predosleho a je pevne stanoveny program kde na seba jednotlive treninky navazuje presne v case a podla typu, intenzity objemu.
Ten udaj s uplnou regeneraciu by mohol byt zaujimavy napriklad pred dolezitymi pretekmi, pokial to teda v tych hodinkach ten maly chrobacik co tam sedi s kalkulackou dokaze presne spocitat.
Modra
martines 07.08.2014 13:02:19
mam otazku, 7.9. by som chcel absolvovat (odbehnut, odkracat) 49 km pretek 1500m prevyseni dokopy…je mozne do tyzdna plne zregenerovat a odbehnut dalsi vikend polmaraton, alebo radsej jeden pretek vypustit?
bjerndi 07.08.2014 13:14:41
>> martines, 07. 08. 2014 13:02:19
hodně bych se zaměřil na regeneraci hned po výkonu. Možný to je, ale u půlmaratónu nepočítej s tou nej formou. Já to letos zkusil u HS v Jeseníkách a další sobotu 1/2 v Pardubkách. Útok na osobák vydržel tak 6 km a pak sem se protrápil do cíle ve stejným čase jako loni ( ano, říkali mi to, ale už jsem to měl zalepený ). Běžet šlo, tahalo lýtko, ale osobně to jako dobrej nápad nevidím, samozřejmě záleží ja umíš regenerovat, třeba Petr Vabroušek o tom ví svoje :)
Modra
martines 07.08.2014 13:26:58
no ved praveze to ze tu polku by som chcel ist na dobry cas a bol by som nerad keby ma niekde v polke trate vyplo :D …jak sa poznam tak dva-tri dni potom prvom zavode sa budem citit ok ale zase na druhej strane polmaraton je uz celkom dlzka a bohvieco sa moze stat
Nelahozeves
filipoinzagi 07.08.2014 13:33:49
zajímavé téma a dost důležité. Včera jsem se o tom znovu přesvědčil. V sobotu jsem měl půlmaraton (vysledek průměrný), neděle výklus 10 km, v pondělí volno, úterý 14 km v tempu půlmaratonu. Včera jsem chtěl zkusit 6 km max. Po 1 km rozklusu jsem si říkal, hmm nějak to nejde, nicméně jsem to zkusil. Chyba lávky, absolutně bez rychlosti, síly, lehkosti a ještě mě trochu začala pobolívat má levá noha (kvůli špatné technice). Po prvním kilometru jsem to vzdal a už jen vyklusal těch 6 km. Už před během jsem si říkal, nechoď, nemá to smysl ale zkusil jsem to. Vím, že jsem udělal chybu a to hlavně se zvoleným způsobem běhu. Měl jsem si hned od začátku dát klus a žádnou rychlost. Chce o tom přemýšlet a zvolit správnou sestavu. Dnes samozřejmě volno a masáž ale štve mě, že nejsem schopen běžet 2 rychlejší tréninky za sebou (náročné). Teorie je jasná ale praxe pokulhává Ale to jsem prostě já
Modra
martines 07.08.2014 13:34:32
>> bjerndi, 07. 08. 2014 13:14:41
este je taka moznost ze si to rozdelime viaceri ako stafetu a budem mat z toho nakoniec zavod na 15 km a tam by uz nemal byt problem
Modra
martines 07.08.2014 13:38:24
>> filipoinzagi, 07. 08. 2014 13:33:49 podla mna si len spravil chybu ze uz na treti den po preteku si isiel tych 14 v tempe polky co je podla mna dost tazky trening
Nelahozeves
filipoinzagi 07.08.2014 13:42:13
>> martines, 07. 08. 2014 13:38:24 tak ono se říká, že po pulmaratonu má být celý týden volnější ale mě se v to úterý běželo tak dobře, tak jsem si to zkusil Chtělo by to kalkulačku, která by Ti řekla, co si můžeš ten den dovolit a co běžet, to je námět pro vynálezce
Modra
martines 07.08.2014 13:49:48
>> filipoinzagi, 07. 08. 2014 13:42:13
ja mam tiez taku skusenost ze v sobotu som bezal polmaraton v kopcoch s velmi dobrym casom pre mna a na druhy den rano som dal 5ku len o 20s horsie ako som mal rekord…len nasledujuce dva dni mi to telo vratilo naspat :D…a k tomu treningu, mne sa tiez casto stava ze to proste nejde s hocijakych pricin tak vtedy si poviem ze aj zly trening je lepsi ako ziadny a v klude si odklusam par km a idem spokojne domov
jm1 07.08.2014 14:11:28
>> filipoinzagi, 07. 08. 2014 13:42:13 …námět pro vynálezce…
Brno
mulisak 07.08.2014 14:25:54
>> filipoinzagi, 07. 08. 2014 13:33:49
Ty jsi nepoučitelný, 14km v tempu půlmaratónu není test, tím spíš, když ho absolvuješ 3 dny po samotném půlmaratónu. A pak ještě následující den zkoušíš dát 6 km naplno, to se nediv, že ti to nešlo. Ale pozitivní na tom je, že pokud jsi v tak krátkém sledu schopen takových výkonů, tvoje skutečné půlmaratónské tempo bude lepší než si myslíš. Samozřejmě nesmíš jako obvykle přepálit a ještě předpokládám, že těch 14 km bylo dobře změřených a ne jako když jsi měřil pomocí GPS dráhovou pětku.
Skritek Hugo 07.08.2014 14:51:10
>> mulisak, 07. 08. 2014 14:25:54
Bych ti dala auru, ale uz bohuzel neni …
Nelahozeves
filipoinzagi 07.08.2014 15:19:18
>> mulisak, 07. 08. 2014 14:25:54 jj, to měří dobře, není tam moc zatáček, takže to mám naměřené fyzicky, takže to je ok Poznám to i podle tepovky. Když je síla, tak tepovku umím výtáhnout vysoko, když není, tak prostě nahoru nevyleze
Praha
Tommo 08.08.2014 09:26:36
>> Desert, 07. 08. 2014 17:59:34
To se dá snadno zařídit: s GPSkou těšnovským tunelem, pořád tam a zpět…
Modra
martines 08.08.2014 14:19:13
>> Brutto, 08. 08. 2014 09:24:54 ano je to rychlik zoska – BA uvidim, lebo uz som namotal na to kamosov tak pojdeme pravdepodobne jak stafeta
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.