Před rokem 1989 ani po něm nebylo vůbec běžné, aby u nás kdokoliv točil celovečerní film nebo televizní seriál z prostředí vrcholového sportu, natož atletiky. Scénárista Ivan Hubač, píšící pod jménem Ivan Hejna, chtěl tehdy zrealizovat svoji dávnou myšlenku a vybral si právě běžce-mílaře. Po víc než dvaceti letech vysílá ČT seriál v repríze. Má za sebou už p …
Různé
Dlouhá míle vyžadovala dlouhou přípravu, vzpomíná herec Čenský
Natáčení šestidílného televizního seriálu z prostředí vrcholové atletiky z roku 1989 zakusil na vlastní kůži už tehdy populární herec Jan Čenský v roli mílaře Klánského. Podařilo se nám krátce zavzpomínat. Přinášíme tak čtvrtý díl našich „seriálových“ textů.
Patnáct let vydržela Skopalova Dlouhá míle
Sledujete Dlouhou míli, neprávem trošku zapomenutý atletický seriál z konce devadesátých let? Pak si přečtěte, jak na jeho natáčení vzpomínají atletičtí poradci, kteří pomáhali zkušeným tvůrcům.
Dlouhá míle pokračuje. Jak se točil seriál?
Pondělní noční repríza prvního dílu a zítřejší návrat druhé části Dlouhé míle. A taky našich textů o tomto seriálu. Jak se natáčel těsně před listopadem 1989 tenhle atletický příběh? Pamětníci vzpomínají na řadu zajímavostí.
Dlouhá míle je tady. Legenda se vrací
Po dlouhých čtrnácti letech se Česká televize rozhodla v archívu oprášit šestidílný televizní seriál Dlouhá míle, atletické drama na pokračování.
Zemřela královna Grete
Grete Waitz byla bezesporu nejvýznamnější a legendární osobností Newyorského maratonu, zvítězila tu celkem devětkrát. Hned při své první účasti v roce 1978 nejen zvítězila, ale zlepšila tehdy platný nejlepší světový výkon o více než dvě minuty na 2:32:30. Hned o rok později překonala jako první běžkyně na světě hranici dvou a půl hodin, v New Yorku zaběhla …
Vychází kniha (nejen) o kladenském běhání
„Rozběhnuto… rozběhnu“ je název pěkně zpracované knihy kladenského patriota a člena Maratónklubu Kladno Miloše Kmuníčka, která vychází v těchto dnech. Nejedná se však o počin ryze lokálního významu, autor v něm líčí i postřehy a zážitky z velkých světových maratonů, které za dobu svého běhání absolvoval. …
Střepiny z běžeckého života vycházejí knižně
Příběhy běžců a dalších lidiček více či méně spojených s během, s nimiž jsme se více než rok setkávali na behej.com pod názvem Střepiny z běžeckého života, nyní dostávají knižní podobu. Na své náklady je vydává jejich autor, vyškovský trenér a vytrvalec Zdeněk Smutný.
Jiří Florián: Krosový specialista
„Vždy jsem měl rád závody v terénu,“ tvrdí Jiří Florián. „Krosy mi vyhovovaly po všech stránkách a velmi rád jsem je vyhledával.“ S atletikou, tedy běháním, začínal v šesté třídě základní školy Tyršova ve Slavkově u Brna, kde si jej brzy všiml známý běžecký trenér Milan Žižlavský, mimo jiných i objevitel například Lubomíra Tesáčka. …
Emil Zátopek - legenda našeho národa
Emil Zátopek již sleduje závodní dění u nás z běžeckého nebe. V den jeho nedožitých 88. narozenin mu poklonu složil vyškovský vytrvalec a trenér Zdeněk Smutný.
Bitva u Marathonu: počátek velkého mýtu
Před 2 500 roky se na pláních u Marathonu utkalo aténské vojsko s přesilou Peršanů. Bitva, která skončila vítězstvím Řeků, patří mezi nejvýznamnější události evropské historie. I když dnes je známá především díky příběhu maratonského posla a závodu, jenž se na jeho počest běhá. Přitom je velmi pravděpodobné, že jde o vymyšlenou historku, že je to jeden velký …
Petr Veselý alias démon Veselka
„V mé době jsem byl u nás jen průměrným běžcem,“ hodnotí svou výkonnost možná až příliš skromně Petr Veselý. „Nikdy jsem nepatřil mezi naše tehdejší superelitní borce.“ Myslím, že bude dobré hned v začátku vše uvést na pravou míru a přece jen i možná Petrovi připomenout jeho osobní rekordy.
Jaroslav Kocourek: Maratonský čas jako Bikila
Dobře si vzpomínám, kdy jsem se s ním setkal na závodech poprvé. Bylo to v roce 1967, bylo mu 18 let a přicestoval na kontrolní atletické závody do Brna – Pisárek z vesnice nedaleko Vyškova. Věděl jsem, že má zaběhnuto 3 000 metrů za 8:56, ale když se přihlásil na kilometr, věřil jsem, že ho mohu porazit. Uměl jsem tehdy půlku na hranici dvou minut, a tak …
Věra Horká: Brňanka na Churáňově
Nejraději bych bývala skákala do dálky. Při přechodu na sportovní gymnázium mě ale automaticky zařadili do běžecké skupiny a já se tomu nijak nebránila, i když mě delší běhy vůbec nelákaly. Byla jsem spíš rychlostní, všestranný typ. Ale protože jsem ve 14 letech jednou v rámci atletického čtyřboje musela běžet 500 metrů a byl z toho tenkrát československý …
Renata Kvitová-Býmová: Vytrvalkyně na mateřské dovolené
„Když jsem na dovolené u Máchova jezera oběhla sama od sebe tátův tréninkový okruh, nezbylo mu nic jiného, než mě přihlásit do atletiky. To bylo už ve třetí třídě základní školy a tento sport mě uchvátil natolik, že se pro mě stal číslem jedna," říká s úsměvem Renata Býmová, vytrvalkyně, která zářila především v devadesátých letech a dnes slaví pětatřicáté n …
Martin Frei: Domažlický běžecký talent
„Pořádně běhat jsem začal až v 18 letech," tvrdí Martin Frei: „A dá se říct, že se od té doby postupně stále zlepšuji." Nyní patří do kategorie mladých vytrvaleckých talentů, jichž má naše současná atletika zoufalý nedostatek. V pátek 12. března 2010 oslavil Martin Frei dvacáté čtvrté narozeniny.
Jan Kreisinger: Naděje pro naše štreky
Maratony (zatím) neběhá, ale časy z jiných disciplín jej dělají jednoho z nejlepších současných českých vytrvalců. Řeč je o pětadvacetiletém Janu Kreisingerovi, opoře domácího týmového lídra AK Kroměříž.
Pavel Kantorek: Pan Maratonec ve stínu Zátopka
Pavel Kantorek patřil na přelomu padesátých a šededesátých let ke špičkovým světovým maratoncům. Třikrát zvítězil v Mezinárodním maratonu míru v Košicích a dosud je nejúspěšnějším českým a slovenským vytrvalcem tohoto závodu. V roce 1961 v Košicích podlehl jen olympijskému vítězi Abebe Bikilovi. Přes vynikající výkony žil ve stínu slávy Emila Zátopka. Dne …
Irena Petříková: Když jablko nepadá daleko od stromu
„Běh nikdy nebyl jediným smyslem mého života," tvrdí Irena Petříková: „Mám i mnoho jiných zájmů." Když v 80. a 90. letech minulého století vítězil na mnoha běžeckých závodech František Petřík, nebylo už tehdy pochyb, že dcera, kterou s sebou od malička vozil po atletických soutěžích, půjde v jeho šlépějích.
Alexander Neuwirth - Běh jako droga
„O běhání se říká, že je to jako droga. Něco na tom je, ale účinky jsou naprosto odlišné. Kdo bere drogy a zvyšuje dávky, je na tom čím dál hůř. Kdo běhá a zvyšuje dávky, je na tom čím dál lépe. Alespoň u mě to fungovalo,“ tvrdí ve svém deníku Saša Neuwirth. A o něm to platí beze zbytku…