S trenérem je to jako s partnerem. Objeví-li se ve vašem životě někdo nový, je potřeba dostatek času, aby si vše „sedlo“. Po prvních nezdarech, kdy jsme si trochu nerozuměli, můžu s klidem říct, že už se svým elektronickým trenérem mám hezký „vztah“.
Běžecká příprava
Gabrielin 1/2maraton: Přestěhováno
Poslední dny byly odtučňovací kůrou nejen pro mě, ale i pro mé dvě kamarádky. Stěhovací komando bylo živo zásadně z kafe, banánů a rýžových nudlí od „Číňanů“. Starý byt je vyklizen a já si musela na nedělní snídani udělat krupicovou kaši. Zasloužím si ji. Mám pocit, že bez ní bych se nedonutila k vybalování.
Mám se soustředit jen na běh?
Dá se skloubit běžecké závodění s jinými sporty? Mám se vzdát všech ostatních sportovních zálib? Netříštím síly? Dokážu podat stoprocentní běžecké výkony, když kromě běhu chci zvládat třeba ještě volejbal nebo kolo? Podobné dilema řeší mnoho běžců ve chvíli, kdy si uvědomí, že běh překročil hranice pouhého kondičního doplňku a stal se hlavní sportovní náplní …
Gabrielin 1/2maraton: Běh dobíjí, tatarák zabíjí
Další týden půlmaratonské přípravy nezačal dobře. Volají mi z jesliček. Synáček je nemocný. Naposledy jsem pojem „neštovice“ slyšela jako malá holka. Pádím z práce a místo odpoledního tréninku letím do lékárny a nakoupit. Tuším, že pár dní neopustíme byt.
I krátká příprava na jarní půlmaraton je lepší než žádná
Velké jarní půlmaratony ve městech patří mezi tradiční cíle začínajících běžců. Někteří nastupují na start bez jakékoli předchozí přípravy. Je ale 21 kilometrů bez přípravy tou nejlepší cestou, jak si běh oblíbit, nebo falešným hrdinstvím? Naprostá většina „běžců na jedno použití“ se sice protrápí až do cíle, ale na běh pak bohužel zanevře. Pokud nechcete bý …
Blondýna se chystá na půlmaraton
Je mi devětadvacet let, jsem maminkou dvouletého chlapečka a pracuji jako obchodní a marketingový konzultant. Loni na jaře má sportovně založená sestřenice Jitka úspěšně zvládla půlmaraton. Letos se připravuji i já. Jak si povedu v přípravě a doufám, že i na samotné trati, budete moci sledovat každý týden na těchto stránkách.
Využijme záblesk jara k proběhnutí
Mráz, led a sníh běžce letos ještě určitě potrápí. Těch několik dnů, kdy si zima dává přestávku, by však bylo škoda promeškat. Díky příjemným teplotám se mezi skalními běžci objeví i ti, kteří v zimě obvykle nechávají běžecké boty zahálet. Nezvyklé podmínky mohou ale zaskočit obě skupiny.
NÁZOR: Má cenu začít metou maratonu?
Dovolil bych si rýpnout a zamyslet se nad módní vlnou poslední doby, kterou je opěvovaná meta maratonu či půlmaratonu. Staří harcovníci naříkají nad výkony nynější běžecké špičky, ale já se čím dál více divím těm, co začnou běhat s jediným cílem – dokončit jednu z jarních akcí PIMu.
Běžky jako alternativa zimního tréninku
Jak uvádí ve svých rozhovorech i reprezentant v běhu na lyžích Lukáš Bauer, běh tvoří podstatnou část přípravy běžců lyžařů. Funguje to ale i obráceně? Pokusme se vyjmenovat několik důvodů, proč je možné běžecké lyžování využít nejen ke zpestření, ale především ke zlepšení běžecké sportovní výkonnosti v přípravě na sněhu. …
Udržte si motivaci pro zimní běhání
Začátek zimy je pro mírně pokročilé zkouškou vůle. Po prvotním nadšení z běhu v čerstvém sněhu začneme poznávat i odvrácenou stranu. Přes všechny teoretické rady si občas na vlastním těle vyzkoušíme, jak nepříjemné dovedou být zimní chyby v oblečení nebo výstroji. A co teprve, až se nadýchaná sněhobílá peřina promění v uklouzaný mlat. Pak se vůle k vyběhnutí …
Ideální zimní běh není iluze
Slunečné zimní dny nemají chybu. Krátká noční sněhová bouře a po ní vymetená obloha, to je ten pravý čas pro to vstát jako první, vyběhnout po svítání a otisknout podrážky bot do bílé neposkvrněné peřiny.
Kdy je ranní běh opravdu prospěšný
Ranní běh je považován za činnost, která nás dokonale nastartuje do nového dne. Jenomže přinutit se vstát do tmy a vyběhnout, to na podzim a v zimě vyžaduje doopravdy silnou vůli. Je ranní běh prospěšný za všech okolností?
Má běh na pásu nějaké výhody?
Běhací pás už dávno není pouhou nouzovou náhražkou pro situace, kdy není možné běhat venku. Mnozí běžci už dnes běhají téměř výhradně na pásu. Výhody, které jim chráněné a stabilní prostředí běžeckého trenažéru přináší, u nich převážily nad zážitkem, který může poskytnout pouze běh ve volné přírodě.
Sílu hledej na schodech
Přidat svalstvu nohou trochu síly, to se může hodit, i když se nepovažujeme za žádné závodníky a v běhu hledáme především radost. Ale kde tu sílu nabrat, když posilovně se většina běžců vyhýbá obloukem? Zkusme schody, ty najdeme prakticky všude.
Běhat v dešti? Proč ne?
Někteří běžci za deště nevybíhají. On pořádný studený liják není nic příjemného, ale za mírného deště je škoda zůstávat doma. Na podzim by byl náš běžecký deníček jak noty na buben, kdybychom vždy čekali na příznivé počasí. Jen je nutné se na deštivý běh vybavit trochu jinak, než když běžíme za jasného počasí. …
Připravte se zodpovědně na maraton
Maraton je synonymem pro vytrvalostní běh. Koho by nelákala legendární vzdálenost 42 kilometrů a 195 metrů, kterou měl urazit posel vyslaný z řeckého Marathonu do Atén, aby zvěstoval velké vítězství? Začínajícím nebo občasným běžcům stačí ke spokojenosti maraton za jakýkoliv čas, trénovanější pošilhávají po magické hranici tří hodin. Oběma začíná maratonská …
Seběhy kopců jsou o zdraví
Pohled na běžce sbíhající v plné rychlosti ze svahu je fascinující. Někdy se zdá, že doslova letí. Zlehka se dotýkají povrchu a nevynakládají téměř žádnou námahu. Je to samozřejmě jen zdání. Ve skutečnosti je sbíhání kopců velmi náročné na koordinaci a dochází při nich často k úrazům.
Udělejte změnu, zkuste běhat kopce
Proč jsou kopce u některých běžců tolik oblíbené? Vždyť je to dřina, bolí nohy, dech se krátí a navíc se nahoru vlečeme jako želvy. No přece právě proto, že je to dřina, bolí nohy, dech se krátí a nahoru se vlečeme jako želvy. Posilujeme přitom svaly, které pomáhají k razantnějšími odrazu. Což využijeme třeba při finiši. …
Jak jsem si začal s pětadvacítkou
Pětadvacet kilometrů, dříve to byla pro mne nepředstavitelná vzdálenost. Strávil jsem patnáct let na tratích od 400 po 1 500 metrů a nestaral se o to, že existuje něco jako silniční běhy. Když jsem o něco později zjistil, že věk nezastavím a mladým už rychlostně nestačím, řekl jsem si, že to zkusím. Končit s běháním se mi nechtělo. Je to můj životní styl. Pa …
VETERÁNI: Ztrácím, ale pořád mě to baví
Co na tom, že mé časy už nejsou takové jako před pár lety. Vždyť sám vím nejlíp, že tělo už na víc nemá. Taky se občas vědomě šetřím. Ale pořád mě běhání baví. To je hlavní, ne? Jak dlouho to ještě půjde?