Má běh na pásu nějaké výhody?
Běhací pás už dávno není pouhou nouzovou náhražkou pro situace, kdy není možné běhat venku. Mnozí běžci už dnes běhají téměř výhradně na pásu. Výhody, které jim chráněné a stabilní prostředí běžeckého trenažéru přináší, u nich převážily nad zážitkem, který může poskytnout pouze běh ve volné přírodě.
Na běhátku jen velice těžko vběhneme do tmavého zákoutí, kde hrozí přepadení. Nemusíme se bát, že nás přejede auto, kolo nebo že se srazíme s jiným nepozorným běžcem. Dokonce nám ani nehrozí, že hned při prvním výběhu v krásných nových botách šlápneme do hluboké kaluže plné špinavé břečky. O nepřízni počasí ani nemluvě.
Rozhodneme-li se, že na pásu překonáme dálkový rekord, nemusíme vláčet veškeré zásoby na zádech ani složitě zařizovat občerstvovací stanice. Jednoduše se natáhneme pro láhev nebo energetickou tyčinku na držáku před námi. Také ručník nebo rezervní tričko neustále „běží“ na dosah od nás, ať jsme seberychlejší a sebevytrvalejší. Psi se potulují mnohem častěji v parcích než mezi stroji posiloven. A už jste někdy zabloudili na pásu?
Pokud máte odpor ke skupinovým aktivitám a nelíbí se vám běžet hodinu v řadě s dalšími lidmi, vyberte si menší posilovnu anebo do ní zajděte v méně tradiční dobu než během poledních a večerních špiček. Pro ostatní však může právě pohled na partu podobně „postižených“ působit motivačně!
Navštívíme-li fitcentrum, běhátko je vynikajícím způsobem jak začít a jak ukončit posilovací cvičení. Pro začátek stačí pět až deset minut pomalého mírně stupňovaného tempa až na úroveň, kterou máme zažitou při běhu venku. Výklus na samý závěr je nejlepším způsobem jak zahájit regeneraci, zvlášť máme-li za sebou těžší posilování. Desetiminutovka volným tempem odplaví únavu nejen ze svalů nohou, ale z celého těla.
Jdeme-li si výhradně zaběhat, máme na dražších strojích jedinečnou možnost dopřát si kvalitní běžeckou přípravu jako od profesionálního trenéra. Nemusíme přitom hlídat stopky, přepočítávat rychlosti ani vyplňovat složité tabulky. Je možné nastavit si individuální skladbu tréninku podle vlastního plánu, nebo využít některý z připravených programů. Stroj nás spolehlivě vede od zahřívací fáze přes intervalovou rychlostní zátěž až po závěrečnou uklidňovací fázi.
Běhátko je dobrou příležitostí, chceme-li si vyzkoušet nějakou novinku nebo zapracovat na běžeckém stylu. Jsme-li například zvyklí na masivní tlumené běžecké boty a zláká nás běh bez bot, zkusme to nejprve na běhátku. Na normální venkovní trase plné kamení, asfaltu nebo vystouplých kořenů by náš první pokus mohl být zároveň posledním. Navíc na běhátku můžeme jakýkoli experiment kdykoli přerušit, aniž hrozí nebezpečí, že se budeme vracet několik kilometrů s ukopnutým palcem.
Běh na pásu ale není zcela stejný jako běh venku. Běžecký styl se často s prvním došlápnutím na pás mění. Občas bychom se měli cíleně soustředit na to, jak běžíme a na kterou část chodidla došlapujeme. Vůbec není marné, když se na sebe můžeme podívat do zrcadla. Pozorujme, jak došlapujeme, jak držíme ramena, co dělají při běhu naše ruce nebo jestli se zbytečně nehrbíme a nezavíráme-li si hrudník. Uvědomíme si chyby, které se do našeho běhu nenápadně vloudily tím, jak roky běháme bez zpětné vazby.
Odpůrci běhátka argumentují tím, že pocit po doběhu se na běhátku nikdy nevyrovná tomu, co zažívá běžec ve volném prostředí. Ale je na každém z nás, jakou cestu si zvolí.
Anketa
Používáte běžecký trenažér?
Komentáře (Celkem 16)
mkrat,rnar 08.11.2010 00:03:22
Běhací pás už dávno není pouhou nouzovou náhražkou pro situace, kdy
není možné běhat venku. Mnozí běžci už dnes běhají téměř výhradně
na pásu. Výhody, které jim chráněné a stabilní prostředí běžeckého
trenažéru přináší, u nich převážily nad zážitkem, který může
poskytnout pouze běh ve volné přírodě.
Odkaz na článek
PetaPeta1 08.11.2010 02:34:07
Upřednostňuji běh v přírodě, ale jsou situace, kdy musí pás stačit. Byl jsem půl roku v Bagdádu a běhání na pásu v posilovně bylo jediným míste kde se to dalo bezpečně přestát. Díky pásu jsem mohl běhat. Takže já osobně ho nezatracuji.
Peggy 08.11.2010 09:04:16
Jsem jednoznačně běhátková. V zimě, kdy jsou dny krátké, bych se ze tmy ven bála. Všechny mé trasy jsou mimo veřejné osvětlení. Navíc běhátko je pro mě ušetření času. Nemusím se dopravovat na a z místa běhu. Nemusím se příliš oblékat a balit si ledvinku na běhání. Mám běhátko doma v ložnici. Oproti těm ve fitnessu vypadá jak dětská hračka, ale drží. Pravda na nějaké dlouhé běhy to není. Hodina je tak akorát.
Brno
vl001 08.11.2010 15:57:00
>> svetluska, 08. 11. 2010 10:57:06
Přesně tak, divím se, že článek tuto úžasnou vlastnost pásu opomíjí – prostě na pásu se lze plížit a vydávat to za běh:-)
Kynšperk nad Ohří
schonfeld 08.11.2010 17:36:49
Pás doma mám, dokonce i velmi kvalitní, ale používám ho jen ve stavu krajní nouze (například ledový zimní déšť). Je to tak trochu jako sex bez ženský…
Iva Milesová 08.11.2010 18:06:25
Kurňa, kluci, jak o tom píšete, to běhátko zní docela přitažlivě:) Ale když jsem jednou běžela tmou kolem megafitka, které zářilo světlem, byly v něm narovnané pásy jeden vedle druhého, a běhali tam lidi jak myšky v kolečku ve výkladní skříni, pochopila jsem, že já jsem ten desperado, který musí běhat tam venku. Popisované výhody pásu má více méně i dráha. Desperádům zamlada bylo ovšem zapotřebí na tu dráhu lézt přes plot a sázet se, kolik kdo uběhne koleček, než na nás vyběhne správce:)
tonda0 08.11.2010 18:49:36
Tak dnes jsem byl poprvé na běhátku a mám z toho smíšené pocity. Tepovku jsem měl strašně nahoře, spocenej jak prasátko a musel jsem si dát o hodně pomalejší běh než venku abych vůbec tep držel. Nějak jsem přesně nevěděl. Asi jsem dost cupital nebo nevím. Prostě mi to nějak nesedlo. Snad to bude příště lepší. Sklon 3%.
Lichnov u NJ
Dejzinka 08.11.2010 18:52:33
Pás jsem objevila letos na jaře, kdy jsem k běhání přidala trochu cvičení…on tam stál v té posilovně a vyloženě na mě čekal:-) Do té doby mě to vůbec nenapadlo. Teď ho využívám při kombinovaném tréninku, čistě běhat chodím ven. Dovedu si ale představit, v zimě při hodně nepřívětivém počasí si půjdu odběhnout na pás třeba i celou hodinu. V posilovně je pás pořád obsazenej, no běhá pouze zlomek lidí, většina chodí.
Chebsko
R V M 08.11.2010 20:40:53
Pro mě nepřichází v úvahu: mám odpor k posilovacím strojům a posilovnám vůbec a tam ta běhátka jsou. A domů se mi nevejde
Venku je běhání lepší!
pam65 08.11.2010 21:03:19
začal jsem v posilovně využívat a jako výhody vidím
- nesbíhá se s kopců a je to odpružené (kolena, holeně) … při problémech lze naběhat víc než venku
- programy, u kterých se nemusí přemýšlet
- pro začátečníka s nadváhou ideální
- naučil jsem se na pásu běhat pomalu, což jsem neuměl
Beroun
mirek hasal 08.11.2010 21:09:55
Na běhátku běhám pouze když to nejde venku. Byl jsem měsíc v Bombeji a tam to venku opravdu nešlo. Když jsem po měsíci opět vyběhl podél Berounky, měl jsem pocit, jako bych celou tu dobu vůbec něběhal.....
canicrosska 12.11.2010 16:35:17
Přibližně dvakrát týdně chodím do fitka a neumím si představit, že bych začala jinak, než 20 minutami na pásu. Běhám tam ve VFF a po pár km už se vždycky těším jak slezu a lehnu na bench press :D
Jinak venku, v lese, loukou, polní cestou! Nejkrásnější pocit – kličkovat mezi kořeny, přeskakovat potůčky a na poslední chvíli se rozhodovat, na kterou stezku odbočím.
Superkate 23.10.2011 18:48:04
Chodím jen na běhátko – neběhají za mnou psi, nepřeskakuju výkaly, nestojím na červené (bydlím v Praze), běhám v dešti, mrazu, když to nejde, slezu a jdu dom. Přesně se měří vzdálenost a čas, prokládám sprinty, běžím na 2 běhátkách, každý má nastaven jinak čas a přeskakuju, je to skvělý. Je pravda, že víc jak 10km je nuda, ale to, že můžu kdykoli bez ohledu na počasí to výváží. Samozřejmě tedy musít běžet na profi běhátku, jinak se to klepe.
Je pravda, že když to někomu řeknu, že ven nechodím (od té doby, co bydlím v Praze), všichni na mě koukají skrz prsty. Ale mě to neva, nemám zážitek z přírody, ale jen z toho pohybu
Praha 8 Dolní Chabry
dolezalj 24.10.2011 15:11:22
Já běhátko také nezatracuju. Na jaře jsem nedokoncil PIM 1/2 maraton kvůli únavové zlomenině holenní kosti. Teď jsem zlehka, po té co mi to ortoped dovolil, zkusil běžet na pásu (vlastně jsem to zkusil poprvé po půl roce minulý měsíc na pláži u moře) a 8 km se dá vydržet, i když souhlasím, že většina zejména slečen skutečně venčí čivavu. Pás je určitě šetrnější a rozhodnul jsem se, že alespoň jednou týdně budu běhat ve fitku. My padesátníci se musíme začít šetřit a konec konců většinou ve fitku narazíš na pěkné kosti :) Ale venku je to určitě příjemnější.
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.