Jaké jsou nejčastější chyby začínajících běžců a jak se jim vyvarovat? Ke každému bodu připojujeme komentář zkušeného běžce a trenéra Pavla Nováka. Pokud na jeho rady dáte, zvýšíte tím své šance na to, abyste u běhu vydrželi delší dobu a měli z něj radost a potěšení.
Běžecká příprava
Dva běžci pro jeden maraton si užívají mrazivých tréninků
Marek Janů a Jan Hlavička. Dva kondiční běžci, jejichž trénink na květnový Volkswagen Maraton Praha sledujeme v seriálu článků, mají za sebou první tréninky. Připravují se podle různých tréninkových plánů za pomoci konzultantů, Pavla Nováka a Iva Domanského. Jak se jim dařilo v trénin …
TÉMA: Restart nebo první krůčky?
Jak začít? Mít cíl a tempo. Pokud vás – znovu nebo poprvé – pohltila správně vůně nadcházejícího jara a v ní stroužek běžecké euforie. A hledáte právě v komoře zablácené běžecké boty, a přemýšlíte (vzpomínáte), jak na to.
Tréninkový speciál aneb trenéři napsali pro vás
Chcete zvládnout první závod? Slušně zaběhnout půlmaraton? Či splnit limit na olympiádu? Potom čtěte… Nová sezona běhů mimo dráhu je tady! Přinášíme vám bohaté čtení o přípravě, tréninkové plány, praktické rady a tipy od Petra Bahenského, Jana Kervitcera a Pavla Nováka. …
I při teplotách hluboko pod nulou se dá běhat
Českou republiku sevřely kruté mrazy. Běhat či neběhat i tehdy, když rtuť v teploměru klesá hodně pod nulu? Je třeba se omezovat ve fyzických aktivitách? A když už vyběhneme do extrémních podmínek, co nám pomůže lépe jim čelit?
Trénink v únoru. Jarní běhy se blíží!
Počasí v prosinci i v lednu bylo pro běžce v letošní zimě velmi příznivé. Určitě se vám podařilo bez problémů odběhat vše, co jste si naplánovali. Nyní, v únoru, kdy můžeme očekávat počasí o něco chladnější, je třeba na tento trénink navázat a připravit se na první jarní závody.
Pracujte na psychické odolnosti v tréninku i závodě
Kolikrát jste si po tréninku nebo závodě pomysleli: „Kdybych jen zabral dnes o trochu víc… Kdybych jen byl psychicky odolnější…“ A jak to dopadlo dál? Co se děje ve vaší hlavě vysvětluje sportovní psycholožka Kateřina Kudláčková.
V Chuchli u koní se už lyžuje na běžkách
Závodní kobylky se jenom diví. Na dostihovém závodišti v Praze ve Velké Chuchli se lyžuje. Sněžná děla s pomocí nebes tu nachrlila bílé závěje. A ve středu 8. února se bude závodit! Chystá se kilometrový okruh s klasickou i bruslařskou stopou, a dokonce i historický přebor Prahy. Přijedou i zvučná jména Ročárek nebo Šretr. Zkuste v tuhém mrazu namísto běhu l …
Stačí mi pětka, říká o své vytrvalosti desetibojařský šampion Šebrle
Jak se na sklonku kariéry a při touze po účasti na poslední olympiádě mezi atlety běhá muži, který v desetiboji dosáhl už všeho? „Letos jsem odběhal zimu snad nejlíp v kariéře,“ říká Roman Šebrle, který si do vizitky píše: olympijský vítěz, mistr světa, mistr Evropy, světový rekordman. Zalistujme jeho běžeckým tréninkovým deníkem. …
Dva běžci, dvě cesty k jednomu maratonu
Marek Janů a Jan Hlavička jsou kondiční běžci. Trénují podle dvou různých tréninkových plánů na maraton. Startujeme seriál článků, během něhož je budeme po dobu tří měsíců sledovat na cestě za společným cílem, jímž je květnový Volkswagen Maraton Praha 2012. Komu se povede lépe? Uspějí oba?
Připravte se na maraton roku ve stylu "Méně znamená více"
Trápíte se v tréninku na maraton při dlouhých bězích přes třicet kilometrů? Zkuste osmnáctitýdenní tréninkový plán amerických bratří Hansonů publikovaný v časopise Runner's World. Nejdelší běh v něm měří 16 mil, 25,6 kilometru. A navíc… do květnového maratonu v Praze je to od pondělka 9. ledna právě osmnáct týdnů. Jaké jsou principy tréninku bratří Hansonů …
Trénink v lednu by měl být ve znamení vysoké kilometráže
Prosincové počasí bylo v této zimě pro běžce neobyčejně příznivé. Nyní je velmi důležité správně navázat na to, co jste dosud natrénovali, a vytvořit si tak základ pro dobré výkony v jarních závodech.
Trénink v prosinci s výhledem na jarní závod
Jarní závody jsou sice ještě daleko, ale už nyní byste měli začít s přípravou. Jak trénovat v prosinci? Na co se zaměřit a čemu se vyhnout? Přinášíme pár praktických rad zkušeného trenéra Jana Kervitcera, v jehož tréninkové skupině se připravují přední běžci společně s hobíky.
Dýcháte správně? Pozor na chyby nejčastějšího pohybového stereotypu
„Čekaly jsme, že se dozvíme, jak správně zvolit tempo a jak dýchat, abychom vydržely delší běh,“ vypočítávaly po prvním dnu letošního běžeckého víkendu v Chytrově dvě běžecké novicky, co v programu podle nich chybělo. Tak banální věc jako dýchání? Možná to však zase tak banální záležitost není.
Dřina, litry potu, ale i zábava. To je bootcamp
Máte chuť skutečně rozpohybovat své tělo a dostat se do kondice? Hledáte intenzivní cvičení, které by bylo vhodné téměř pro všechny? Nechcete sportovat sami, ale naopak zažít i spoustu legrace v partě? Pak zkuste tréninkový program bootcamp. Nabídka je bohatá, jistě si vyberete.
Vybudujte přes zimu kondici pro příští rok
Období odpočinku po letošní náročné sezóně už je za námi. Určitě jste vyléčili všechny bolístky a jste plni elánu do zimní přípravy. Pusťte se do ní společně s námi. Vybudujeme pevnou kondici, na níž budeme stavět po celý příští rok.
Běžecká zima nabízí bohatý katalog
Až se jaro zeptá, co jsi dělal v zimě… Na trati nebo výběhu ho s odpovědí neošálíte. Shromáždili jsme vlastní zkušenosti, postřehy odborníků i vás čtenářů. A teď nabízíme deset možností, jak strávit zimu. Kterou si vyberete?
Ve smogu volte raději běhací trenažer
Ve velkých městech se tyto dny převaluje dusivá mlha. Stačí vyjít ven a hned je znát, že se i hůře dýchá. Mám jít v těchto podmínkách běhat? Nebude pohybová aktivita v těchto podmínkách spíše škodlivá? Běhat venku ve znečištěném ovzduší, kdy koncentrace znečišťujících látek několikanásobně převyšují povolené limity, by bylo zahráváním si se zdravím. Alternat …
Jak to, že jsem to nedal?
V životě sportovce jsou chvíle, které nemají na první pohled žádné rozumné vysvětlení. Selhání v závodě, do kterého jsme šli z osobního hlediska špičkově „načtenou“ sportovní formou, směřovali jsme k němu velkou část svých energií a výsledek neodpovídá vložené práci. Proč tomu tak je?
Po běhu nalačno doplňte správně energii
Důvody pro běh s prázdným žaludkem bývají různé. Někdo jím řeší nedostatek času k tréninku a běhá ráno před zahájením pracovní doby, jiný se zase cíleně snaží tímto způsobem ubrat pár kil z tělesné hmotnosti. Ať tak či onak, určité zásady je potřeba dodržovat. Jaké?