ROZHOVOR: Za jeden den běhu se poznáte víc než za rok v kanceláři
Ultra? Obdivuji lidi, kteří tráví běháním volný čas a jsou ochotni mu podřídit téměř vše, říká redaktor nakladatelství Mladá fronta Tomáš Dimter. Muž, který stál u českého vydání veleúspěšné knihy Zrozeni k běhu a pro příští rok chystá novou řadu ryze běžeckých titulů. Aktuálně dokončuje „učebnici“ ultraběhu Jasona Koopa, jejíž ukázku přinášíme v novém Běhej.
Tomáši, již několik let vydává Mladá fronta knižní tituly věnované vytrvalostním sportům, hlavně ultraběhům. Co tě přivedlo k vydávání knížek o ultra?
„Zájem o co nejširší literární spektrum běžeckých disciplín. Mladá fronta chce být nejlepším nakladatelem a pokrýt běh jako fenomén tak, aby si z jejího programu mohli vybrat všichni. A protože dnes na ultra „přesedlávají“ i hobíci, kteří považují metu maratonu za snadno překonatelnou, chtěli jsme po běžeckých „příbězích“ Lizzy Hawkerové nebo Kiliana Jorneta nabídnout i kromě motivační knihy Hala Koernera Ultra a dál i tvrdý tréninkový „manuál“. A tady je. Jasonova kniha Základy ultramaratonského tréninku, jejíž český překlad chystáme k vydání, je nejlepší.“
Knih o ultra je nyní na českém trhu víc než atletické literatury, čím to?
„Jeho popularitou. Možná za to může i rostoucí počet závodů a výzev všeho druhu, možná narůstající sebevědomí běžců, kteří si chtějí něco nového „zkusit“ a nebojí se z minimálního tréninku zkusit stovku. Někomu už zkrátka nestačí maraton pod tři hodiny a potřebuje větší výzvu…“
Čím tobě osobně téma dlouhého běhu učarovává?
„Za jeden celý den běhu zřejmě poznáme sami sebe lépe než za rok v kanceláři. A já obdivuju lidi, kteří podstupují tento způsob trávení volného času a jsou ochotni mu podřídit téměř vše. Čím víc jich bude, tím lépe.“
Stál jsi u překladu světového bestselleru Zrozeni k běhu (Born to Run) do češtiny. Prozradíš, kolik už vyšlo v češtině výtisků?
„Hodně přes patnáct tisíc.“
Čím je tato kniha pro tebe a podle tebe jiná než ostatní podobné, které se tak velkého ohlasu u nás ani ve světě nedočkaly?
„Zrozeni k běhu byla svým způsobem první populární kniha o běhání, která vyšla v příhodnou dobu a její celkový „tón“ v mnohém inspiroval lidi k běhu a současně k psaní o běhání. Díky ní se s běžeckou literaturou „roztrhl pytel“. Navíc její koncepce přesahuje strohý koncept o vítězstvích a prohrách, ale zanechává i mnoho otevřených otázek. A přestože jsem četl několik skvělých knih, tak Born to Run je přes svou problematičnost a bájení pro mne stále číslo jedna.“
Čím letos ve vašem nakladatelství potěšíte vytrvalostní sportovce?
„Pro letošní sezonu máme připraveno pár titulů, ale pro ultravytrvalce to moc nebude, i když kdo ví? Mimo jiné Přípravu na půlmaraton od sourozenců Hansonových, Jak prohrát maraton od scenáristy Simpsonů, knihu o ženském běhání, jednu zaměřenou na psychickou stránku náročných vytrvalostních sportů a taky stravování a běh. Ale chystáme taky překvapení – novou ediční řadu, o které zatím sám nevím, jak bude vypadat, ale půjde o vytrvalostní běhání, dva texty už mám vybrané. Uvidíme.“
Letos na jaře u vás moc nových titulů pro běžce nevyšlo, proč?
„Chtěli jsme se věnovat jednoznačně nejlepší knize o Emilu Zátopkovi, první kritické reflexi nejlepšího českého běžce. Autorem je Brit Richard Askwith, náš kmenový autor a skvělý běžec. A právě kvůli tomu jsme nechtěli nasazovat další pecky. Ty až na jaře příštího roku!“
Komentáře (Celkem 0)
Radek Narovec 10.07.2017 22:38:34
Ultra? Obdivuji lidi, kteří tráví běháním volný čas a jsou ochotni mu podřídit téměř vše, říká redaktor nakladatelství Mladá fronta Tomáš Dimter. Muž, který stál u českého vydání veleúspěšné knihy Zrozeni k běhu a pro příští rok chystá novou řadu ryze běžeckých titulů. Aktuálně dokončuje „učebnici“ ultraběhu Jasona Koopa, jejíž ukázku přinášíme v novém Běhej />Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.