Pořizujete si nový sporttester? Pozor na rizika a skryté náklady
Vyznat se ve velké nabídce sportovních hodinek není jednoduché a vybrat nejlevnější produkt srovnatelný s ostatními už vůbec nelze. Respektive lze, ale zítra už to nemusí platit. Navíc při nákupu musíte nést v patrnosti i jiná rizika a skryté náklady, říká Jaromír Háněl z H.S.H Sport. Firmy, která se prodejem sportovních hodinek řady značek zabývá už od roku 1994.
H.S.H Sport distribuuje sporttestery většiny renomovaných značek. V testu v nedávno zveřejněném čísle Běhej jsme se zaměřili na kategorii levnějších, ale stále dobře vybavených přístrojů s GPS. Jak tam aktuálně vypadá konkurenční souboj?
„V současnosti v kategorii nejlevnějších přístrojů hodně zabodoval Polar. Jeho modely M200 a M400 se staly cenově srovnatelnými s neznačkovými přístroji a to oslovilo hodně zákazníků. Na úspěch těchto modelů se bude snažit navázat o něco dražší model M430, který jste testovali. V této kategorii měl Polar také výhodu proti levnější konkurenci – prakticky jako jediný nabízel v této cenové hladině modely, které lze servisovat. Pokud dojde k pozáruční závadě či mimozáručnímu poškození třeba právě při sportu, zákazník má možnost hodinky nechat opravit bez nutnosti kupovat hned nové.“
Kdo je typickým uživatelem takovýchto sporttesterů?
„Těmto sporttesterům říkáme studentské – typickými zákazníky jsou studenti, kteří chtějí efektivně trénovat a přitom musí vyjít s omezeným rozpočtem. Vzhledem k tomu považuji za důležité upozornit, že podle našich zkušeností je pro efektivní řízení tréninku potřeba použít přesné měření tepu na EKG principu, tedy měřit tep pomocí hrudního pásu. Většina modelů s dnes módním optickým snímačem umožňuje použití hrudního pásu. Je dobré to zvážit již při koupi přístroje, protože obvykle je koupě hrudního pásu s přístrojem levnější, než dokoupení dodatečně, až když uživatel zjistí, že měření z ruky není pro sport plnohodnotnou náhradou.“
V dohledné době – chystá některá ze značek v tomto segmentu nějakou zásadnější inovaci? Ať už technologickou, či cenovou?
„Velmi jsme byli zvědavi na příchod značky Suunto do levnějšího segmentu. Vlajková kolekce Spartan byla doplněna o další modelovou řadu s označením Spartan Trainer. Dosud byly Spartany ve variantě Ultra vnímány jako exkluzivní model, který spolu s Garmin Fenix 5 patří k nejdražším modelům na trhu, a i jednodušší modely Spartan Sport jsou pořád v hladině přes 10 000 Kč. Nová řada Spartan Trainer je podstatně cenově dostupnější.“
Než se rozhodnu pro nákup toho kterého přístroje, jaké další skryté náklady mám vést v patrnosti? Co servis atp.?
„Tyto přístroje si uživatelé kupují proto, že chtějí dobrý výkon za nízkou cenu. Proto by měli vždy zvážit, zda jejich investice je výhodná z hlediska celkových nákladů po dobu životnosti přístroje. Většina levných značek nabízí „monoblok“, který nelze servisovat a při poškození se musí měnit celý, což rozhodně není ekonomické. Pokud na hodinkách poškrábu nebo rozbiju sklíčko, což při sportu není nijak vzácné, měl bych mít možnost nechat vyměnit jen vadný díl a nikoliv kupovat nové hodinky. Samostatnou kapitolou je výměna akumulátoru, protože jeho kapacita časem slábne a opět jen některé značky dokáží tento problém vyřešit za rozumnou cenu a ne výměnou celých hodinek.“
Jak dlouho mi tedy podobný přístroj vydrží? Myslím technologicky i odolností proti rozbití.
„Mechanická odolnost je to, co dělá rozdíl mezi značkami. Mezi plastem a kompozitním pouzdrem muže být zásadní rozdíl! My na servisu známe modely, které kromě kotoučové pily zákazníci nikdy nedokázali poškodit, a jiné, u kterých se objevují prasklinky, časem do nich vnikne voda a hodinky jsou na odpis. Proto se snažíme zákazníkům poradit už při koupi, aby věděli, do čeho jdou. Co se týče morálního opotřebení, řada modelů nabízí upgrade firmwaru a pak je takový sporttester použitelný nadčasově. Při výběru je to určitě dobré vzít v potaz a tyto informace se zákazníkům také snažíme dát již před koupí.“
Vy sám, doporučil byste sporttestery kolem 6–8 tisíc, nebo spíše levnější a bez GPS, ale mnohem nadupanější funkcemi? Nebo si naopak připlatit za nejdražší segment?
„Dražší značkový sporttester je dnes vnímán podobně jako hodinky, jako určitá známka prestiže, příslušnosti k elitním sportovcům atd. Pokud však zákazník nechce utratit tolik, tak se dá i v tomto segmentu vybrat. Já osobně bych favorizoval některé osvědčené modely, které nabízejí perfektní funkce a spolehlivost, přestože se nejedná o novinky. Pokud se třeba biatlonová reprezentace rozhodla používat v této sezoně Suunto Ambit 3, o něčem to svědčí. Přitom díky tomu, že se jedná o „starší“ model, doprodejová cena je blízká novým modelům, které mají v mnoha ohledech horší parametry a servisovatelnost.“
Komentáře (Celkem 0)
komerce 13.09.2017 18:19:55
Vyznat se ve velké nabídce sportovních hodinek není jednoduché a vybrat
nejlevnější produkt srovnatelný s ostatními už vůbec nelze. Respektive
lze, ale zítra už to nemusí platit. Navíc při nákupu musíte nést
v patrnosti i jiná rizika a skryté náklady, říká Jaromír Háněl z H.S.H
Sport. Firmy, která se prodejem sportovních hodinek řady značek zabývá
už od roku 1994.
Odkaz
na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.