Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Garmin fénix6: Laboratoř na ruce aneb jsou to ještě hodinky?

Garmin fénix6: Laboratoř na ruce aneb jsou to ještě hodinky?
foto: Garmin

behej.com | 29.11.2019 | přečteno: 12831×

Špičkový multisportovní přístroj, který aktuálně nemá konkurenci. Funkcemi nadupaný přístroj, který bohužel občas stejně jako cimrmanovský vulkán zasypá sám sebe. Máme na mysli (ne)jednoduchost ovládání a (ne)snadné pochopení jednotlivých funkcí bez nutného googlení. Přesto směle říkáme – superdrahým Garmin fénix6 a jeho variantám budete těžko odolávat, zejména pokud berete běh opravdu vážně!

Je to jako mít na ruce automobil Tesla nebo moderní telefon s tunou aplikací v době “hloupých” tlačítkových konkurentů. Aktuálně na trhu nenajdete sportovní hodinky jiného výrobce, které by dokázaly konkurovat takovou škálou vychytávek. Přehršel tréninkových metrik, měření úrovně regenerace, předpověď počasí, nastavení GPS satelitů, optimalizace spotřeby baterie umožňující fungovat až desítky dní, detailní mapy přímo na ciferníku, hudba, platby v obchodech… Můžeme klidně pokračovat a popsat další odstavce. O tom všem je přístroj, jehož cena v případě některých variant překračuje 27 tisíc korun. A přesto je zaplatíte rádi a získáte za ně fakt skvělou mašinu!

Garmin aktuálně nabízí takový počet modelů a variant jednotlivých modelů, že asi nejtěžší je si vybrat ten správný (poměr cena vs. nabídka funkcí). Variantu fénix6S pro dámy nebo muže se subtilnějším zápěstím, Solar s dobíjením ze slunce, modely s napojením na hudební platformy Deezer či Spotify, nebo snad Garmin Pay, kterou u nás už nabízejí první banky? A jakou úroveň odolnosti proti poškození (i ty nejnižší jsou skoro nerozbitné a nepoškrabatelné)? A jak velký displej? Atd. atd.

Máme-li hledat (pořádnou lupou) i negativa, vytknout se dá jistá míra uživatelského nepohodlí, zejména pokud je fénix6 vaším prvním Garminem. Displej není dotykový (a pět tlačítek už je fakt moc na rychlé zvládnutí logiky práce s přístrojem), některé funkce najdete ve více menu, což první orientaci také nepomůže. Ani ciferník nemá nejvyšší rozlišení na trhu a některé z jeho skinů (grafického zobrazení) připomínají spíše osmibitové počítače z osmdesátých let minulého století. Slabozrací budou skuhrat, že displej moc nesvítí a některé číslice jsou veledrobné…

Proti nim se však zvedne tsunami nevole ze strany těch, kteří milují spolehlivé přístroje s “milionem” funkcí. Už jen proklikat se všemi, jež fénix6 nabízí (a stále přibývají další a další), zabere hodiny!!! Zcela určitě budete potřebovat poradce, který vám po běhu řekne, co která veličina znamená a jak na tom vlastně jste. To je však úděl všech soudobých sporttesterů nejen vyšších tříd.

Fandové ultraběhů a adventur už nemusí plakat, že jim na konci záznamu z trasy chybí nějaký ten kilometr. fénix6 zvládne hodně s plným nastavením a navíc vám dá možnost ubrat z paliva pro nepotřebné funkce a ještě odhadne, kolik hodin záznamu tím kterým nastavením pošetříte. Skvělé!

Garmin fénix6 navíc směle leze do zelí renomovaných výrobců smart watch. Nemusíte vybíhat s těžkým mobilem a cestou zpět si ještě můžete koupit něco k pití, aniž by vám při běhu cinkaly drobáky po kapsách. Handicapem zůstává nedotykový displej – vše musíte ovládat některým z pěti tlačítek a zpočátku se budete opravdu ztrácet. Vydržte, na vše se dá rychle zvyknout!

Klady:

(+) superdlouhá výdrž baterie

(+) neskutečné množství tréninkových metrik a analýz

(+) vysoké tempo inovací firmwaru

(+) možnost doinstalovat si aplikace třetích stran

(+) mapy přímo v hodinkách

(+) hudba bez nutnosti mít u sebe mobil

Zápory:

(-) ne vždy intuitivní ovládání funkcí

(-) displej není dotykový a má nižší rozlišení

(-) vysoká cena některých modelů

(-) robustnější design osloví spíše techničtější jedince

(-) občas kostrbatá a zavádějící čeština

(-) mobilní a desktopová platforma zaostávají za technickými schopnostmi přístroje

Hodnocení: 97 %

Cena: od 14 990 Kč

Závěr:

Na trhu momentálně asi nenajdete nadupanější sporttestery, než jsou vlajkové lodi Garminu. To ocení hlavně sporťáci a techničtí geekové. Garmin fénix6 a jeho odnože jsou prostě supersportovní hodinky, kterými se budete chtít chlubit. I přes opravdu vysokou cenu je to must-have záležitost pro fandy superdlouhých běhů, kteří hledají “nekonečnou” výdrž baterie.

Parametry:

Akcelerometr: Ano

Anténa: EXO – je součástí kovové lunety kolem displeje

Barometrický výškoměr/baro­metr: Ano

Baterie – typ: dobíjecí Li-Ion

Baterie – výdrž: až 36h s GPS, až 72h UltraTrac, až 14 dní v režimu smart hodinek, až 28 dní expediční mód, až 48 dní v úsporném režimu hodinek

Displej – rozlišení, ŠxV: 260×260 pix.

Displej – typ: barevný chroma TFT, transflektivní, MIP (Memory-In-Pixel)

Displej – úhlopříčka, vel. š. x v.: 1,3"

Doba nabíjení: cca 2 hodiny

Dotykový displej: Ne

Gyroskop: Ano

Hmotnost: 80 g

Kompas: Ano Elektromagnetický, tříosý, kompenzovaný

Odolnost proti vibracím: Ano (6G)

Podsvícený displej: Ano

Provozní teplota: -20 °C až 45 °C

Rozměry zařízení (Š x V x H): 47×47×14,7 mm

Komentáře (Celkem 41)

Nalezené položky: 42 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední

behej.com 29.11.2019 16:18:24

Špičkový multisportovní přístroj, který aktuálně nemá konkurenci. Funkcemi nadupaný přístroj, který bohužel občas stejně jako cimrmanovský vulkán zasypá sám sebe. Máme na mysli (ne)jednoduchost ovládání a (ne)snadné pochopení jednotlivých funkcí bez nutného googlení. Přesto směle říkáme – superdrahým Garmin fénix6 a jeho variantám budete těžko odolávat, zejména pokud berete běh opravdu vážně!
Odkaz na článek

avatar

xnovak muž 03.12.2019 06:51:09

To … měla být recenze nebo úvaha nad technickými parametry? ad logika ovládání – měl autor v ruce například Polar Vantage V? Tam se nezačíná naoříklad aktivita logicky červeným prostředním tlačítkem, ale nejdříve se musí navolit levým dolním, že chci nějakou aktivitu začít … proti tomu jsou Garminy zlaté.

avatar

Sloviensko

rudo muž 03.12.2019 07:14:00

ROBOCOP

BICENTENIAL MAN

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 03.12.2019 08:30:07

Ja by som prave medzi zakladne a najvacsie vyhody dal nedotykovy displej a to, ze ma tlacitka :)

avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 03.12.2019 08:45:54

Dotykáč u hodinek jsem ještě neměla, ale v zimě to musí být pěkně na prd bez rukavic. takže tlačítka OK, ale přehršel funkcí nee tak OK. Kdo tohle proboha ještě potřebuje?

Přemýšlím o nových hodinkách (určitě Suunto) a samozřejmě tolik peněz bych za ně nedala, ale větší rozhodování mě čeká ve smyslu- u kterého modelu se rozumně zastavil vývoj , aby funkce co potřebuji byly kvalitní a nebylo tam nic moc navíc. Což je problém dneska.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 03.12.2019 15:08:13

>> Berenique, 03. 12. 2019 08:45:54

Ked zostanes u Sunnto, tak zas az tak moc toho naviac, co by si nikdy nemohla pouzit, nedostanes. Minimalne to, co v ich pristrojoch je, je pouzitelne na sport, na rozdiel od americkych lifestylov.

A dotykovy displej si lahko vypnes prave v zime a budes ich ovladat iba cez tlacitka. Mimo bezecku aktivitu je vsak dotykovy displej celkom dobra vecicka, najma ak nie si vzdy na mobile a staci ti si prezriet trening, nadmorsku vysku, ci zmenu tlaku, v hodinkach. A dnes zohnat rukavice s upravou na dotykovy displej je otazkou par eur. Zrovna v horach, ci pri lezeni alebo skialpoch som to celkom ocenil, ked som sa pohybom jedneho prstu bez hladania tlacitok v zahyboch hardshellu dostal k potrebnym udajom (barometricky tlak, upozornenie na bliziacu sa burku).

Ale musim uznat, ze niektore funkcie Garmin F6 su ako zo sci-fi. Uzivatel, aj ten lepsie informovany o fyziologii, metrike, ich vsak nebude v naprostej vacsine vediet analyzovat a vyuzit. A spolahnut sa na „coaching“ Garminu, no, to radsej bzt bez takejto rady, lebo casto su to uplne koniny, co cloveku viac uskodia, ako pomozu. Aj presprilis informacii, najma ak nevieme co s nimi, moze byt na skodu.

avatar

Bratislava

Brutto muž 04.12.2019 07:59:59

Uplne suhlasim. Staci si pozriet na internete kolko ludi riesi VO2max vypocitany na hodinkach :) Ja vyuzivam len cas, cas na kolo, prevysenie, meranie plavania (ale to len zo zvedavosti), navigaciu (mapu nemusim mat, staci mi ciara a sipka), ovládanie hudby a citanie SMS, pripadne upozornenie kto mi vola pocas aktivity. Obcas si pre kontrolu nahodim hrudny pas, ale to je tak raz za tri mesiace :)

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 04.12.2019 08:41:36

>> Brutto, 04. 12. 2019 07:59:59

Ty odhady z Cooperova testu jsou údajně slušné, viz třeba obrázek, a právě z něčeho takového to ty hodinky odhadují.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Brutto muž 04.12.2019 12:35:09

>> Petr Kaňovský, 04. 12. 2019 08:41:36

Takze nieco ako keby som si odhadoval spotrebu auta na zaklade toho ako silno vrci hej? :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 14:14:01

>> Petr Kaňovský, 04. 12. 2019 08:41:36

No to je pekne hruby odhad. VO2max je predsa velicina (tiez len odhadovana na zaklade vydychovaného objemu plynov, za jednotku casu, v zavislosti na hmotnosti testovaného jedinca), ktora nema nic do cinenia s odbehnutou vzdialenostou. Moze sa len tuzobne PREDPOKLADAT, ze jedinec s vyssim VO2 max bude mat aj vacsiu odbehnutu vzdialenost (vseobecnejsie – vyssiu vykonnost). To vsak vôbec neberie do uvahy individualne odlisnosti, specializaciu a najmä ekonomiku pohybu/behu. Vsak len daj bezat vesliara s vysokym VO2max 12minutovku a potom bezca s VO2max trebárs o 20ml/min.kg nizsim. Skoro vzdy ten bezec pobezi viac m.

Vsetky metriky v Garmine, ci iných platformách, ktore odhaduju vykonnost a najmä VO2max su len vestenim z krystalovej gule pri spriemerovani udajov tych, co si nevazia svoje sukromie a nechaju si narabat so svojimi datami, kdesi na serveroch, ktore ani nevieme, kto a kde ich obsluhuje. A mozem s naprostou istotou potvrdit, ze sa ani priblizne nezhoduju u nikoho koho poznam s realitou. U mna to mam aj testnute v labaku, ktory tiez nie je uplne spolahlivy pre milion iných dovodov, ale verim mu viac, nez naramku nakrmenemu akousi neoveritelnou statistikou odtrhnutou od reality.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 04.12.2019 14:49:06

>> Mato, 04. 12. 2019 14:14:01

>> Brutto, 04. 12. 2019 12:35:09

Oni mají z laboratoře nějaké empirické údaje, kde naměří skutečnou vo2max a skutečný výsledek Coopera, na základě toho udělají regresní model a z toho to počítají, když vychází celkem vysoká korelace, viz ten obrázek. Vím, že na podobném principu pracovaly i testy na seriozních pracovištích typu Ústav preventivního lékařství MUNI, cosi i k tomu od nich mám, ale jde jednak o to, jaká tedy je průměrná chyba odhadu a hlavně o to, že u určitých jedinců se toto může velmi lišit od reality. Dokonce i měření v laboratoři ale záleží na typu testu, protože třeba na rovině, kde se to dělá nejčastěji, se člověk vůbec nedostane ke svému maximu, teď jsem to viděl u kámoše, který tam měl TFmax asi 167 a z toho mu získali nějaké vo2max, když ovšem při běžném tréninku mívá v kopcích TF i nad 180. Ale je to asi tak spolehlivé, jako když má chytrá váha údajně měří množství tuku, ale ve skutečnosti to odhaduje ze zadané výšky a věku a naměřené hmotnosti, jak jsem zjistil regresi.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

10 km: 0:50:41 (2019)
půlmaraton: 1:55:30 (2005)

integral muž 04.12.2019 15:40:03

>> Mato, 04. 12. 2019 14:14:01

Vsak len daj bezat vesliara s vysokym VO2max 12minutovku a potom bezca s VO2max trebárs o 20ml/min.kg nizsim.

Suhlas s touto pripomienkou (a aj dalsimi), ale…

Vsetky metriky v Garmine, ci iných platformách, ktore odhaduju vykonnost a najmä VO2max su len vestenim z krystalovej gu­le.

Ked to robia v Garmine dobre metodologicky (tj. robia dobre kontrolne experimenty na dobrej nahodnej vzorke z cielovej skupiny) a maju dost dat (co maju a vedia ich vyuzit – maju hmotnost, vek, vykonost, nadmorsku vysku, cas dna, tep, typ aktivity, …), tak odhady mozu byt velmi dobre. Pod velmi dobre si predstavujem, ze napriklad pre minimalne 95% uzivatelov maju chybu 5% alebo nizsiu (hodnoty 95% a 5% som dal na ukazku, neviem, kde su v praxi). To nie je krystalova gula. Ale IMHO je vacsina tychto odhadov (aj keby boli perfektne) pre 99% hobikov uplne zbytocna

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 15:42:38

>> Petr Kaňovský, 04. 12. 2019 14:49:06

Mne je to jasne, ze to pocitaju z viacerých udajov, stale vsak ide o velmi hruby odhad – najmä vzhladom na velke individualne odchylky – co je vlastne skoro u kazdeho. Na x tisíc jedincoch to moze statisticky sediet v priemere, individualne skoro u nikoho.

Kedze nikoho skoro nezaujima aky ma v priemere na x tisíc jedincov parameter odhadom, ale iba jeho konkretny a co by z toho pre neho malo konkretne vyplyvat, tak vsetky tieto udaje su tak na 2 veci. Asi tusis ake.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 15:47:10

>> integral, 04. 12. 2019 15:40:03

Udaje ako cas dna, tep, nadmorska vyska, vaha, ani typ aktivity, a gazilion iných zistitelnych z hodiniek ti nepomozu, ak si si dal trebárs 2 pohare vina, horsie si spal, mas nadchu, si dehydrovany, vystresovany z prace, od partnera, deti, atd. Toto vsetko znacne ovplyvnuje tep a variabilitu srdcovej frekvencie – ktora je hlavna a v podstate jedina velicina, z coho Garmin usudzuje Tvoju trenovanost (pri danom tempe, aktivite, nadmorskej vyske…). Takze o akej presnosti sa tu vlastne bavime? Nehovoriac o tom, ze ak tieto udaje nemas z dobrého hrudného tepaku, co Ti dobre sedi, ale zo zapastia, tak su uuuuplne mimo, aj bez ohladu na konkretne hodinkami nezachytitelne premenne ovplyvnujuce tep uvedene vyssie…

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 04.12.2019 15:58:46

>> Mato, 04. 12. 2019 15:42:38 …to moze statisticky sediet v priemere, individualne skoro u nikoho…

Dle mych zkusenosti (s GF 5+, nikoliv s GF 6) to zacina „sedet“ (a adekvatne reagovat na menici se telesnou/trenin­govou kondici) po nekolika mesicich (= az si Te to po zaznamenani +/- 100 behu adekvatne „nacte“ ;-) )

avatar

10 km: 0:50:41 (2019)
půlmaraton: 1:55:30 (2005)

integral muž 04.12.2019 16:05:08

>> Mato, 04. 12. 2019 15:47:10

Mato, suhlasim s pripomienkami a dakujem za odpoved.

Takze o akej presnosti sa tu vlastne bavime?

To prave nevieme. Len si dovolim tvrdit, ze je to lepsie ako z krystalovej gule a nebude to tak zle, aby to nesedelo „individualne skoro u nikoho“. K tomu „individualne skoro u nikoho“ nie je zadefinovane co znamena nesedi (aka velka je ta chyba – tam som dal priklad 5%) a tiez nevieme, co je to „skoro u nikoho“ (tu som daval priklad, ze to musi sediet u 95% ucastnikov). Ale ak bolo tvoja krystalova gula (a skoro u nikoho) myslena s (velkym) zvelicenim (neviem, nepoznam ta osobne a komunikujeme iba textovo), tak nie je medzi nami rozpor.

Odkaz na niekolko studii, ktore sa venuju tomuto problemu

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 16:12:38

>> jm1, 04. 12. 2019 15:58:46

Nuz, skusenejsie oko spolubezca, resp. trénera si Ta nacita po 5 tich tréningoch, najneskôr do dvoch tyzdnov. Skusenejsi bezec sa nacita sam po 10tich minutach od rozbehnutia sa ;-) aj bez akejkolvek metriky. A verim tomu, ze podstatne presnejsie. Tym nenaznacujem, ze je uplne zbytocna, len ju netreba, co sa tyka prinosu a presnosti vyplutych dat, precenovat. Niet nad vyhodnotenie vlastnych pocitov…

avatar

Sloviensko

rudo muž 04.12.2019 16:13:45

>> Petr Kaňovský, 04. 12. 2019 14:49:06

…" na seriozních pracovištích typu Ústav preventivního lékařství MUNI,"""…

?

a kriterium serioznosti je co ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 04.12.2019 16:15:36

>> Mato, 04. 12. 2019 15:47:10

Ale keby to tak zacalo i vystavovt certifikaty na Strave: Odbehnes si Coopra, Garmin spocita ze mas VO2max 32 to je ekvivalent maraton za 5:57:34 a hned automaticky sa ti na Strave a vsetkych prihlasenych socsietach objavi obrazok: „Official Garmin 5:57:34 marathoner!!!“

Vies kolko miest na startoch by sa uvolnilo. ;-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 16:24:53

>> SlavoK, 04. 12. 2019 16:15:36

Ale ake osobaky by som si ja pobehal podla Garmina! Este aj teraz. To by bolo materialu na chvastanie! Zial, realita je uplne ina. Ale nebolo by to pekne si supnut na kazdej vzdialenosti po 40ke osobak? Skoda, ze mam na beh Suunta, ten ma tak nepovzbudzuje. Ale na bicykel mi Edge pekne masiruje ego :-D

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 04.12.2019 16:35:02

>> rudo, 04. 12. 2019 16:13:45

Pro mě to je ta univerzita, která to zajišťovala.

>> Mato, 04. 12. 2019 15:42:38

K tomu tam je v tom grafu to SEE, tam jim to vyšlo jen 0,2 ml/kg/min, což by přibližně dávalo, že 99% lidí bude s chybou menší než 1 ml/kg/min, což by bylo skvělé, ale samozřejmě nikdy člověk nemá kontrolu, co je to za vzorek, jak bylo s daty zacházeno apod. Zkusím pak najít i jiné studie k tomu, ale na toto je větší odborník jm1 – nemáš něco? Díky!

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 04.12.2019 17:41:36

>> Mato, 04. 12. 2019 16:12:38 …skusenejsie oko spolubezca, resp. trénera si Ta nacita po 5 tich tréningoch…

Z 5 treningu sledovanych „okem“ ale (IMHO ;-) ) nikdo nepozna, zda behem tech treningu kondice sverence stoupa/klesa, ev. „jak“ (nedostatecne/op­timalne/prehna­ne) stoupa/klesa…

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2019 17:55:50

>> jm1, 04. 12. 2019 17:41:36

To na co mas ti po 5tich treningoch poviem dost presne za pomoci stopiek. Resp. na co urcite uz nemas a interval odhadu. Ci ti stupa vykonnost nezbadas za pomoci nicoho po 5tich behoch, lebo na to potrebujes dlhsi cas. Na pretekoch to vsak zistis lahko, lebo od toho su.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 04.12.2019 18:29:12

>> jm1, 04. 12. 2019 17:41:36

Úplně se v tom nevyznám (hodinky nemám) – vo2max je na hodinkách totéž, co vdot, či něco jiného? Díky.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Bratislava

Brutto muž 05.12.2019 08:25:13

Mam konkretne 6 kamosov, ktori uz boli na spiroergometrii, kde im vypocitali/zmerali VO2max. Samozrejme, ze kazdy z nich si to porovnal aj s udajom, ktory im dlhodobo ponukali ich mudre hodinky a KAZDEMU sa tato hodnota odlisovala o viac ako 7. Podotykam, ze v tejto „velicine“ je to tak velka odchylka, ze je to vlastne uplne nepouzitelny udaj. Ja osobne neviem, chystam sa na meranie (bude to podruzny udaj, hlavne chcem vediet zdravotne hladisko pri zatazi) az niekedy na jar :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 05.12.2019 08:39:16

>> Brutto, 05. 12. 2019 08:25:13

Mne pri poslednom merani ukazoval v labaku na bicykli o 6ml/min.kg vyssi udaj ako hodinky a na behatku o 8. To by na mojej urovni robilo v odhade vykonov rozdiel medzi snazivym hobikom a skoro istym umiestnenim v top 5 v republike. Hodinky mi vsak predikovali vykon na maratone, aky som nikdy nezabehol. V labaku, kedze mi aj laktatove testy robili, boli realistickejsi, aj ked sa tiez netrafili. Musim vsak priznat, ze to bol nejaky ten rok dozadu a odvtedy poskytovatel týchto sluzieb pre Garmin uz trochu vylepsil svoje metody predikcie.

A k tym meraniam – volakedy som chodieval celkom pravidelne na merania – niekedy povinne, inokedy vramci preventivky, nie vzdy som sa fakt snazil, vacsinou vsak ano. Na testoch som sa nikdy nedostal blizsie, ako 5 uderov pod max TF, vacsinou sa koncil test uz pri 10tich uderoch pod. Pritom to nebola otazka toho, ze by som sa nevedel stlacit, lebo na tréningu viem bezne vytocit tep 1–2 udery od maxima. V labaku nie. V dobach, ked som natocil/nabehal najvyssie VO2max hodnoty som sice byval najlahsi, ale nemam z toho obdobia ani jeden osobak. Vacsinu ich mam z dob, ked som mal na svoje pomery skor priemerne hodnoty, najmä na tych tratiach do 5km, kde vysoke VO2max by malo byt najviac ziadane… Co z toho pre mna vyplyva? Ze najpodstatnejsi je cas/vzdialenost a umiestnenie na PRETEKU. Vsetko ostatne su len cisielka.

avatar

Bratislava

Brutto muž 05.12.2019 08:48:23

>> Mato, 05. 12. 2019 08:39:16

Presne tak, ale ludom z akéhosi dovodu robi dobre, ked im hodinky ukazu nejake cislo ze 60 a podobne a potom na pretekoch v strmom kopci dychcia s rukami v bok :)))

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 05.12.2019 09:29:29

>> Brutto, 05. 12. 2019 08:48:23

Ony ty hodinky nemají režim nějakého standardizovaného testu? Protože jedna věc je odhadovat vo2max z Coopera běženého závodním tempem a jinou je toto odhadovat z běžných tréninků, zřejmě bude hodně záležet i na tom, jakým způsobem člověk zrovna běhá. Zajímalo by mě proto porovnání třeba s tímto

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

10 km: 0:50:41 (2019)
půlmaraton: 1:55:30 (2005)

integral muž 05.12.2019 09:29:57

>> Brutto, 05. 12. 2019 08:25:13

>> Mato, 05. 12. 2019 08:39:16

Mato, Brutto, nespochybňujem vaše pozorovania a viem, že ste proti mne (a nielen proti mne) brutálni experti na otázky spojené s behaním, či už praktické alebo teoretické.

Áno, 7 a viac je veľká chyba. Vy (platí aj pre kamošov) ale nie ste náhodná nezavislá vzorka.

Keď sa na problém pozrieme z matematického (štatistického, CS, AI, big data) hľadiska, tak Garmin a spol majú k dispozícii veľké množstvo dát (áno, nie perfektné, ale tie sa dajú očistit) pre každého jednotlivca (a tie časové rady sú dlhé) a tieto údaje možu použiť na vytvorenie algoritmov, ktoré dokážu nezmerané hodnoty odhadovať (k tomu potrebujú dobré učiace hodnoty z laboratória) a minimalizovať chybu (napríklad mean squared error). V praxi to znamená, že pre priemerného uživateľa (tj. človeka čo behá respektíve jeho vstupné hodnoty sú priemerné/medi­ánové/modusové) bude tento odhad pracovať veľmi dobre a lepšie, ako pre vynikajúcich bežcov (ako ste vy), pretože vás je málo. Ale celkovo by to mali pre veľkú väčšinu (určite cez 95%) trafiť výrazne lepšie – povedzme chyba pod 2 ml/kg/min. Alebo sa v Garmine spikli a vykašlali sa na svoje údaje, technológie a vedcov a použivají iba rand() funkciu.

Co z toho pre mna vyplyva? Ze najpodstatnejsi je cas/vzdialenost a umiestnenie na PRETEKU. Vsetko ostatne su len cisielka.

Hej, celé to tu beriem ako akademickú debatu medzi matematickým nebežcom a nematematickými bežcami. Plus Petr K ako matematik bežec.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 05.12.2019 09:33:44

>> integral, 05. 12. 2019 09:29:57

Jestli to nebude i tím, že studie zahrnuje lidi s výsledkem Coopera 2,0–2,8 km, když oni jsou výrazně jinde. :-) Zkusím pak najít i něco pro kvalitnějśí výkony, jestli existuje.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 42 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.