Běh a vegetariánství: Jde to i bez masa?
Vegetariánství a sport – jdou tyto dva pojmy dohromady? Celé generace našich prarodičů a rodičů považovaly přece jen maso za hlavní složku jídelníčku a kritériem prosperující společnosti byla spotřeba masa na hlavu. A co běžci? Mají k vegetariánství blíž nebo dál? Ohrožuje vegetariánství jejich výkon, či naopak prospívá jejich tělu?
Mnohé asi překvapí, že vegetariánství se pěstovalo a propagovalo mezi sportovci už před více než 100 lety. Vegetariáni museli tehdy překonávat daleko větší překážky a předsudky než dnes a navíc neměli žádné speciální obchody zdravé výživy.
Mezi vegetariány patřil například Miroslav Tyrš, zakladatel Sokola, ale i plejáda dalších světoznámých sportovců. Najdeme mezi nimi i slavné běžce. Vegetariánem byl slavný finský běžec Paavo Nurmi, který exceloval na středních a dlouhých tratích ve dvacátých letech minulého století. Patřili či patří k nim i etiopský vytrvalecký fenomén Abebe Bikila, americký sprinter Carl Lewis či překážkář Edwin Moses. Příklady z dávné či nedaleké historie najdeme i u nás, například v osobě ultramaratonce a mistra světa v běhu na 48 hodin v hale, Jaroslava Kocourka.
Z aktivních českých vytrvalců se k vegetariánství hlásí například výborný jihlavský maratonec Pavel Novák. Na vegetariánskou stravu přešel před osmi lety. Nejí žádné maso, minimálně pak sýry a vejce.
„Úplně na začátku bylo uvědomění si, že proto, abych žil, nemusí trpět a násilně umírat cítící bytosti. Posléze pro mě vegetariánství nabylo dalších rozměrů a tento vztah se nadále čile vyvíjí," odpovídá Pavel na otázku, co ho k vegetariánství přivedlo.
Jak se dobrovolné zřeknutí se masa odráží v běžeckém tréninku? Nechybí přece jen vegetariánům některé živiny a vitamíny v masu obsažené? Někteří lékaři uvádějí v souvislosti s vegetariánstvím možný deficit následujících prvků: nenasycené mastné kyseliny, jód, vitamíny B2, B12 a D, železo, vápník, zinek a taurin.
„Nemám pocit, že by mi maso chybělo. Psychicky a i fyzicky se cítím velmi dobře. Zajímavé je, že když jsem ještě maso jedl, měl jsem problémy s nedostatkem železa a chudokrevností. Nyní je vše naprosto v pořádku, přitom prý chudokrevnost je nemocí vegetariánů," říká Pavel Novák. „Tréninkově musím postupem času ubírat, což určitě souvisí s věkem, zda a jaký vliv na to má vegetariánství, si netroufám říct.," dodává.
Co má vlastně vegetarián na talíři? Víme, že existují různé formy vegetariánství. Ovo-lacto-vegetariáni, kteří si pochutnávají také na sýrech a vajíčkách a rovněž vegani, asketičtější vegetariáni, kteří akceptují produkty výlučně rostlinného původu. Vegani tvrdí, že mléčné výrobky nejsou zdravé pro dospělé a zbytečně zahleňují organismus. Navíc prý jsou mléčné bílkoviny nebezpečnými karcinogeny. Na veganských stránkách se dozvíte, jak veganství prospívá dětem a že vegani mají zdravější sperma.
„Na jedné straně mají vegetariáni ve srovnání s lidmi, kteří konzumují živočišné potraviny, většinou nižší index tělesné hmoty (body mass index, BMI) a riziko vzniku ischemické choroby srdeční, ale i krevní tlak a riziko vzniku cukrovky II. typu, nádorů prostaty a střev. Na straně druhé mohou mít nižší příjem vitamínu B2-riboflavinu, vitamínu B12, vitamínu D a omega 3-nenasycených mastných kyselin," říká k problematice vegetariánství ve sportu specialistka na výživu, Lucie Komrsková.
U vegetariánů je také vyšší riziko nedostatku vápníku, zinku a někdy i železa a jódu. Sportovec vegetarián by si měl uvědomit, že množství energie, kterou vydává tréninkem, případně na závodech, je mnohem větší než u neaktivních lidí, takže možnost nedostatku některých vitamínů nebo minerálů je větší. Určitě tak pro něj bude platit dvojnásob, že pestrost stravy je klíčem k úspěchu."
„Není důvod se domnívat, že by sportovci vegetariáni měli být například unavenější, s horší výkonností než „masožrouti“, to ale za předpokladu, že věnují svému jídlu patřičnou pozornost a dodají tělu dostatečné množství energie a dostatečné množství kvalitní bílkoviny," uzavírá Lucie Komrsková svou úvahu o vegetariánství v běhu.
A jak jste na tom vy? Maso ano či ne? A proč?
Na přípravě článku spolupracovali Olga Bednářová, Veronika Brychcínová, Lucie Komrsková, Petr Kostovič.
TÉMATU VEGETARIÁNSTVÍ A BĚH SE BUDE PODROBNĚJI VĚNOVAT NEJBLIŽŠÍ ČÍSLO ČASOPISU BĚHEJ, KTERÉ VYCHÁZÍ 26.ÚNORA. PŘINESEME V NĚM MIMO JINÉ ROZHOVORY SE DVĚMA PŘEDNÍMI VYTRVALCI – VEGETARIÁNY A RADY VÝŽIVOVÉ SPECIALISTKY, TAKTÉŽ SPORTOVKYNĚ.
Komentáře (Celkem 86)
Praha
frankm 29.01.2010 12:03:30
>> Kostěj, 27. 1. 2010 23:03:41
No hlavně když už každej bude vegerarián, tak potom bude problém přesvědčit i zvířata, aby se nežrala navzájem. Prostě všichni budou jíst jen shnilý jablka (jak tady někdo naznačil extrémní verzi vegetariánství).
Zuzana23 29.01.2010 13:44:35
Jo, a pokud tu všichni jíte maso z doma chovaných zvířat, tak to schvaluji. A kdo je nucen ho kupovat, ať se pozeptá chovatelů, aspoň pozná, co je to dobré maso. Žádná bolest a utrpení v mase. Jen jsem chtěla dodat, že někteří vegetariáni nemají nic proti zabíjení kvůli jídlu. Každá smrt je krásná, když přijde, ale to, co se se zvířaty děje před posledním vydechnutím, je šílený.
Praha
anajpo 30.01.2010 21:37:23
>> YuppieRunner, 30. 1. 2010 10:09:08
Já jako masožrout od mala byla jednou z mála dětí, co baštila maso bez chleba-když moje babička koupila tenkrát za totáče žebírka za bůra kilčo, jak krásné je bylo okusovat, sotva opečené…a ta nezdravá uzená jen tak si uříznout tajně nožem…
Liberec
Advid 31.01.2010 08:58:19
>> anajpo, 30. 1. 2010 21:37:23
Téma je „maso a běh“ a ne „Maso a já“ :)
Liberec
Advid 31.01.2010 10:05:52
>> anajpo, 30. 1. 2010 21:37:23
Pardon – „Vegetariásntví a běh“. Už jste mě úplně zblbli. :)
administrator 03.04.2010 13:33:10
Vegetariánství a sport – jdou tyto dva pojmy dohromady? Celé generace našich prarodičů a rodičů považovaly přece jen maso za hlavní složku jídelníčku a kritériem prosperující společnosti byla spotřeba masa na hlavu. A co běžci? Mají k vegetariánství blíž nebo dál? Ohrožuje vegetariánství jejich výkon, či naopak prospívá jejich tělu?
Odkaz na článek
Brno
milan 29.08.2011 07:23:55
To je sice hezké, že někdo nejí maso, běhá a cítí se dobře. Stejně tak, běhající pojídač masa se může cítit výborně, nepotřebujíc několik desetiletí lékaře (mimo razítka).
Co lepší?
Každému vyhovuje jiný přístup, nezatracuji opačný pohled. Proč většina zdejších obhájců bezmasé stravy nemá uvedené množství naběhaných km a nějaké výkony?
Lze dosáhnout skutečně výborných běžeckých výkonů (ne ultra) bez občasné konzumace kvalitního masa u běžců našeho kulturního prostoru?
Věřím, že se najdou jedinci (spíš vyjímečně), kteří to dokáží (dokázali). Díky za konkretní příklady.
Komsomolec 29.08.2011 09:20:53
>> milan, 29. 08. 2011 07:23:55
Veganem 40 let, celá rodina v Čechách i v cizině rovněž. Bez zdravotních potíží, kromě obvyklých sezonních (rýma, nachlazení atp). Běh kolem 2000–2500km ročně, silniční cyklistika podle času a možností 10–15000km ročně, občas náročnější horská turistika. Pravidelné tréninky, závody. Bohužel český kalný rybník a typická česká cesta, neberoucí v ohled cokoliv cizího, naprosto pomíjí generace veganů a vegetariánů po celém světě s mimořádnými sportovními, občanskými a profesními úspěchy. Zůstává smutnou pravdou, že za nechutného rostlinnožrouta byl svého času ocejchován i takový „neznámý“ člověk jako např. G. B. Shaw. A. Einstein, E. Rath, C. Bezděk, P. Pitter. Pravdu máš v tom, že každý člověk je strůjcem i svého výživového štěstí. Jen např. po veganech nezůstávají ubitá zvířata, odtržená od matek a do morku kosti zneužitá a snězená. Běhu zdar!
Brno
milan 29.08.2011 09:29:34
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 09:20:53
Díky za odpověď. Je zcela nepochybné, že to jde i bez masa.
Moje podotázka zněla „Jak dobře?“ nebo přesněji: "Lépe (rychleji) než s masem?
Tebou uváděné příklady vegetariánů (vegánů atd.) jsem nikde ve světových tabulkách nenašel.
Bohužel, ani Tvoje běžecké výkony v profilu po 40 letech veganství.
Komsomolec 29.08.2011 09:36:28
>> milan, 29. 08. 2011 09:29:34
Troufám si říct, že v mé věkové kategorii nepatřim v běhu a v silniční cyklistice mezi ty, kteří uzavírají peloton s červenou lucernou Trénuju i závodím jen pro radost, v závodech již spíš jako vodič nováčků a lidí, co si chtějí zkusit poměřit síly s ostatními i se sebou samými. Myslím, že kdybych měl znovu touhu sofistikovaně trénovat, nebyl by problém tu a tam bojovat o dobré umístění. Z výše uvedených lidí-vegetariánů byl sportovec jediný: all-round-sportsman Emerich Rath. Odvažuji se tvrdit, že za šťastnějších životních podmínek by tento skvělý sportovec byl ještě slavnější než Emil Zátopek. Že si Emericha Ratha český tisk nevšímá, je ke škodě věci. http://cs.wikipedia.org/…Emerich_Rath A mám-li odpovědět na tvoji zvláštní otázku: Bez masa či s ním – rychleji nebo pomaleji? Musím odpovědět ze své zkušenosti: bez masa určitě radostněji
Brno
milan 29.08.2011 09:50:34
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 09:36:28
Vracím se stále ke svému původnímu dotazu z prvního příspěvku:
„Lze dosáhnout skutečně výborných běžeckých výkonů (ne ultra) bez občasné konzumace kvalitního masa u běžců našeho kulturního prostoru?“
Radostněji? To je čistě subjektivní hodnocení. Přece jen jsem měl na mysli závodní pojetí a to se měří v časových jednotkách.
Emerich Rath je přece známá postava naší sportovní historie.
ZbynekN 29.08.2011 09:50:57
>> milan, 29. 08. 2011 09:29:34
Jak dobře? Z českých běžců je nejznámější vegetarián Pavel Novák.
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 09:36:28
Když mluvíš o silniční cyklistice: David Zabriskie je vegetarián, letos na Tour de France jsem četl jeho jídelníček. Mimojiné tam bylo i rybí maso, asi by nezvládl doplnit všechny živiny jen z bezmasé stravy
ZbynekN 29.08.2011 09:52:29
Doplním: http://sport.ihned.cz/…anske-strave
Brno
milan 29.08.2011 09:56:18
>> ZbynekN, 29. 08. 2011 09:50:57
Díky za příklady. O Pavlovi Novákovi v souvislosti se stravovacími návyky jsem nevěděl. Snad dohledám podrobnější informace.
Brno
milan 29.08.2011 10:13:19
>> sam, 29. 08. 2011 10:02:12
Bezesporu těch nejlepších.
Edwin Moses na 400m překážek utekl o několik let zbytku světa.
Jsou to vyjímky potvrzující pravidlo?
Bylo zejména u Carla Lewise jeho vegetariánství podstatnou výhodou nad svými soupeři?
Neměl „nadstandartní“ ochranu amerického atletického svazu?
Věřím, že většina špičkových atletů ve snaze zlepšit svoje výkony minimálně uvažuje a shání informace o vegetariánství.
Kolik z nich však na radikální změnu jídelníčku skutečně přistoupí?
Otázek je stále víc…
Komsomolec 29.08.2011 10:15:20
>> milan, 29. 08. 2011 09:50:34
Na tvoji otázku tedy musím odpovědět: ano, i bez masa lze dosáhnout spičkových výkonů, ve sportu i mimo něj. Mám ve svém americkém okolí přátele, striktní masožrouty, kteří ovšem mají ze sociálních důvodů problémy s tím, co by se dalo nazvat „vyvážená strava“. Přesto podávají sportovní výkony, při velmi tvrdé fyzické práci (dva jsou stavitelé-dělníci mostů), i pro mne fantastické. Ono i v masité stravě se maso v ideálních podmínkách zařazuje 2× až 3× týdně v poměru maso: červené, drůběží, ryba. V českém statistickém ohledu je to zhruba 120kg masa ročně na osobu včetně kojenců, zařazované do jídelničku 7 dní v týdnu 3 až 5× denně. Když k tomu připočtu nejvyšší spotřebu piva na světě, nadměrečnou spotřebu alkoholu a cigaret a nejvyšší počet nemocných s rakovinou tlustého střeva a žaludku, nejsem si jistý, v čem by i český vegan mohl strádat.
Luboš Brabec 29.08.2011 10:22:23
>> milan, 29. 08. 2011 10:13:19
Souhlas. Třeba u Nurmiho, pokud vím, to nebyla žádná promyšlená volba, žádná radikální změna jídelníčku. Prostě pocházel z chudé rodiny a na maso neměli.
A ještě jedna zásadní otázka: byli šampiony díky vegetariánství, nebo jemu navzdory?
Například je celkem známé, že Jan Železný a Tomáš Dvořák kouřili. Stali se díky tomu mistry světa a světovými rekordmany?
Brno
milan 29.08.2011 10:37:53
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 10:15:20
Veřím, že z mých předchozích příspěvků nevyplynula ani náhodou podpora nekvalitních uzenin a laciných nelibových druhů masa a jeho konzumace často a ve velkém.
Zajímá mě názor na Lubošovu otázku:
„A ještě jedna zásadní otázka: byli šampiony díky vegetariánství, nebo jemu navzdory?“
Například si nemyslím, že kouření zlepšuje výkony v hodu oštěpem. I když…:-)
Komsomolec 29.08.2011 10:44:23
>> milan, 29. 08. 2011 10:37:53
Na umělohmotné a vykonstruované otázky, jako je ta, o které píšeš, neexistuje racionální odpověď. Taková otázka má jediný cíl: být klínem v dialogu po dialogu toužících lidí.
Černé Voděrady
MartiNo 29.08.2011 10:47:54
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 10:15:20
„Ono i v masité stravě se maso v ideálních podmínkách zařazuje 2× až 3× denně v poměru maso: červené, drůběží, ryba“
DENNĚ ?!? nemělo být týdně?
Černé Voděrady
MartiNo 29.08.2011 10:51:35
>> Komsomolec, 29. 08. 2011 10:44:23
Nene, ta otázka mi zní celkem přirozeně, nijak uměle. (poznamenávám, že proti vegetariánství nic nemám, každého věc – moje dospívající dcera je vegetarián a nikdy jsem jí do toho nemluvila, na druhou stranu ona mi nezošklivuje steak poznámkami o mrtvoložroutech…)
Prostě: lze vůbec mluvit o prokazatelném vlivu veg… na výkon (ať jakýmkoli směrem)?
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.