Zakuste pocit lehkosti v minimalistických botách
Pokud jste dosud jen četli chvalozpěvy na povznášející pocity z běhu v lehké minimalistické obuvi, léto a dovolené jsou ideální dobou pro experimenty. Láska k tomuto novému druhu běžeckého obutí se šíří jako nákaza. Kdo zkusil, již se zpravidla nevrací ke klasickému pojetí bot s vysokou mírou tlumení a prvky řídícími dopad i přechod do odrazu.
Možná hned zkraje namítnete, že už se zase věnujeme této okrajové kategorii bot. Prvním důvodem je hlavně to, že je pro jejich vyzkoušení opravdu vhodná doba. A tím druhým jsou čísla, pohříchu zatím jen z USA – zatímco prodeje klasických modelů za poslední rok klesly o 18 procent, „nové“ typy bez technologických prvků doslova válcují konkurenci – podle statistik SportsOneSource vylétly za posledních 12 měsíců o neuvěřitelných 283 procent!
Musíme si v této souvislosti proto jen povzdechnout nad konzervativností domácích prodejců, kteří je odmítají zařadit do nabídky. Snad se to ale již brzy zlomí, respektive přibudou obchody nové.
Zájemce o vyzkoušení minimalistické obuvi ale předem varujeme, že tyto boty – nebo dokonce návleky pro bosý běh – nejsou pro každého a vyžadují zcela zásadní změnu stylu, kterým běžíme a dopadáme. Velký pozor by si proto měli dát zejména výkonnostní běžci a pak ti, kteří jsou v přípravě na významný běžecký závod. Přechod k minimalismu jim totiž může zcela zásadně rozhodit navyklé způsoby běhu, v extrémním případě je i na čas vyřadit z tréninku. Podrobně se o tom diskutuje na fóru.
Principem minimalismu je návrat k tomu, jak vypadala bota pro běhání ještě v 70.letech minulého století. Tyto boty jsou velice lehké, téměř nemají tlumení, pata není oproti špičce ve sklonu anebo jen nepatrném, prstová část je širší a povětšinou doléhá až na zem, obuv je mimořádně ohebná a zcela chybí prvky pro kontrolu kroku nebo oporu klenby. Vše tedy závisí na chodidle a jeho kondici.
Pokud říkáme, že chybí tlumení, je jasné, že dopadat na patu (a činí tak přes 80% běžců!) je téměř vyloučeno. Chodidlo pro to není uzpůsobeno. Naopak má vynikající aparát ve své přední části, který nejen perfektně tlumí, ale je i skvělým mechanismem pro odraz. Abychom tedy dopadali při běhu na přední část chodidla (nikoliv prsty, nejsme baletky!), je třeba krok výrazně zkrátit (rychlost časem doženeme vyšší frekvencí kroku) a tělo se při dopadu chová jako pružina. Tlumení nárazu tak řeší nejen chodidlo, ale v podstatě celé tělo.
Zprvu je dobré si tento styl vyzkoušet při chůzi nebo lehkém běhu naboso. Při cupitání budete vypadat legračně jako žabáci, ale odměnou vám bude až šokující pocit lehkosti a přirozenosti.
Které značky nabízejí minimalistickou obuv:
Oproti bosoběhu mají lehké boty s tvrdší podrážkou tu výhodu, že si v nich troufnete běžet rychleji a při delším běhu, kdy již slabší svalstvo neudrží čistý dopad pouze na přední či střední část chodidla, nedostane pata takový náraz. Pochopitelně se v nich dá lépe běhat i v mokru a blátu, o chladu a mrazu nemluvě.
Ani v obuvi však nelámejte rekordy, jakkoliv vás k tomu momentálně skvělý pocit bude svádět. Měli byste začít jen výběhy na pár kilometrů a podle míry bolesti následné dny přidávat nebo naopak ubírat. Minimalistické boty vám totiž v prvních dnech odhalí řadu svalů nohy a chodidla, o kterých jste dosud patrně neměli ani tušení. I přes typické obtíže to však za to stojí.
Minimalistické boty mají i své nevýhody. Náraz do kamene nebo kořene hodně bolí, stejně tak píchnutí větví do boků textilního svršku. To je rozhodně varování pro vyznavače orientačního běhu, aby při výběru hledali modely s ochrannými prvky. Podobně pro velmi dlouhé běhy na pevných površích je lepší volit alespoň mírnou vrstvu tlumení paty. Vhodnou volbou jsou silniční závodní speciály.
Běh v lehké obuvi však jednoznačně zvedne vaše vnímání terénu, budete doslova a do písmene blíže přírodě. Jen ten návrat do „normálních“ bot už jaksi nebude fungovat…
Pokud máte obavy nazout tento typ bot, že si ublížíte, ale rádi byste vyzkoušeli „co na tom je“, zvolte kategorii regeneračních bot (přesněji se jim v angličtině říká „transition shoes“). Jsou to boty vysoce ohebné s rozřezanou podrážkou, ta však sama o sobě velmi dobře tlumí, a můžete v ní tak experimentovat s různými styly došlapu.
Obava z vyhození kotníku (nemají stabilizační uchopení chodidla) je vysloveně lichá. Naopak se v těchto botách (stejně jako u minimalismu) rychle budete cítit neskonale bezpečněji. Jejich odpůrci však asi oprávněně namítnou, že správný běžecký styl (dopad) v nich nezískáte.
Z přechodových modelů v Česku najdete známou Nike Free a její následovníky Reebok Realflex, adidas Chill, Asics Blur 33 nebo jeden z modelů Hervis Kilimanjaro.
Příjemné hraní, příště si ukážeme jiné kategorie běžeckých bot.
Komentáře (Celkem 212)
Radek Narovec 04.08.2011 09:28:02
Pokud jste dosud jen četli chvalozpěvy na povznášející pocity z běhu
v lehké minimalistické obuvi, léto a dovolené jsou ideální dobou pro
experimenty. Láska k tomuto novému druhu běžeckého obutí se šíří jako
nákaza. Kdo zkusil, již se zpravidla nevrací ke klasickému pojetí bot
s vysokou mírou tlumení a prvky řídícími dopad i přechod do odrazu.
Odkaz
na článek
Bratislava
andyxx7 04.08.2011 11:00:32
Od vcera beham v INOV-8 Road-X 255. Vcera 9km, chcel som bezat prvykrat tempom okolo 6:00min/km nech si nohy zvyknu, ale nakoniec stupnovite a posledny km za 4:50min/km. V tom sa ani pomaly bezat neda, perfektne, lahucke, sadnu na nohu ako uliate, nikde netlacia. Hned by som v tom zabehol minimalne polmaraton bez uhony. Vrelo odporucam.
RoobertG 04.08.2011 14:10:20
hezké shrnutí možností pro běh v minimalních botech. Ze svojí zkušenosti doplním, že to jde i s nadváhou a vrozeně nesprávným postavením nohy (u mě nohy do O), nebo zborcenou klenbou (mám plochou příčnou, vyklenutou podélnou). Jen je třeba ze začátku tomu přizpůsobit rychlost a délku běhu. Měl jsem cca 10–15 kg nadváhy a přesto v těchto botách (VFF, Columbia aquatooth) jsem nezaznamenal žádné problémy v kloubech, naopak jindy chronické potíže zmizely během několika týdnů. Potvrzuji, že zpátky do bot se mi už leckdy ani nechce.:-)
Praha
jirka v. 04.08.2011 15:08:20
Aby taky zazněl pohled z jiné strany. Běhal jsem půl roku všechny tréninky a kratší závody ve VFF (tj. kolem 2/3 kilometráže). Předtím jsem běhal cca 8 let v botách s vysokou patou (celkem cca 3 páry, moc jsem je nestřídal).
Běh ve VFF se mi moc zalíbil z důvodů uvedených v článku, takže jsem se chtěl naučit minimalistické boty používat. Po tom půl roce jsem občas začal cítit lehkou bolest v nártu. Stačilo ale vždycky 3–5 dní neběhat (nebo nasadit klasické boty) a bolest ustala. Pak mi ale přesně v tom místě praskla kost. Měl jsem lépe poslouchat tělo, to vím. Ale do té doby jsem neměl jediné běžecké zranění, takže paradoxně to u mě mělo přesně opačný efekt, než jaký se objevuje ve výčtu výhod minimalistických bot.
Nezanevřel jsem na ně, protože ten pocit bez bot za to stojí. Nyní s nimi začínám znovu a nazuji je jen párkrát do měsíce. Chci upozornit na to, že přechod na VFF může trvat hodně dlouho. Noha musí být při dopadu maximálně uvolněná. Dokud se to člověk nenaučí, tak je pro něj časté používání minimalistických bot riskantní.
Lysá nad Labem
Mikis4318 04.08.2011 17:40:20
Díky za pěkný článek. Vytváří však dojem, že pro vyzkoušení minimalismu je potřeba investovat do minimalistických bot.
Dovoluji si uvést alternativu: vzít útokem tržnici, outlet, vlastní botník s cílem najít maximálně ohebnou botku s minimálním sklonem pata-špička. Když to vydrží (vydrželo) dva roky chůze, vydrží to i pár set km běhu. K tomu nožík na větrací otvory nebo na seříznutí vysoké paty. Do profilu jsem si přidal fotku polobotek, ve kterých běhám druhým rokem (předtím jsem v nich 3 roky chodil) a zdá se, že mi ještě nějaký čas vydrží.
Naopak experiment s uříznutou patou starých adidasek (a s rozřezáním podrážky ve stylu nike free) nevyšel. Ve středu podrážky se skrýval systém torsion, který je tvrdý, nejde rozřezat a po uříznutí paty na něj naplno dopadá klenba. Toto byly druhé boty, které jsem za 10 let vyhodil (první byly nike s bublinami pod patou, kteréžto mi rozkousal pes).
Ne že bych bojkotoval komerci (jinak jsem pravičák a do závodních bot jsem investoval 160 dolarů), chtěl jsem přidat kutilský pohled na věc.
Lysá nad Labem
Mikis4318 04.08.2011 18:00:13
>> Láďa S., 04. 08. 2011 17:45:02
Tak 200, já vím, je to málo. Kdyby se umyly, budou jako nový Chce to vyřadit instinkt studu, když v nich vybíhám.
BTW.. práh studu mám nízko i tak, v letošní pylové sezoně jsem párkrát vyběhl s respirátorem a širokoúhlými brýlemi. Roušku jsem sundával pouze na pozdrav policajtům. Je to offtopic, ale roušku běhajícím alergikům vřele doporučuju!
Praha
Radek Narovec 04.08.2011 18:17:30
>> Mikis4318, 04. 08. 2011 17:40:20
Ahoj, dovolím si s Tebou nesouhlasit. V článku je zmíněna jedna značka jednoho řetězce, která nabízí zmiňovanou botu za 599 Kč. Na „hraní si“ bohatě stačí. Proč musíme být pořád národem kutilů nebo nechávat vydělat těm, kteří odmítají respektovat zákony naší země, když jsou kolem nás jiní, kteří danou věc ukutí nebo dovezou za přijatelné ceny. Ale je to jen můj osobní názor.
PeterFabok 04.08.2011 18:36:59
- minimalisticke boty nemaju s bosobehom nic spolocne
- oproti bosobehu nemaju minimalisticke boty ZIADNU vyhodu – mame behat len tak daleko a tak rychlo, ako je schopne nase telo zniest.
- o nasich limitoch nam telo povie, pokial sa ma moznost o tom dozvediet-to je vyznam plnej senzorickej aktivacie, ktora v minimalist shoes neexistuje.
- transition shoes neexistuju.
- minimalisticke boty maju svoj vyznam az v momente, ked zvladneme barefoot techniku. aj to by som odporucal v nich behat len tak daleko, ako dokazeme aj naboso.
- davat do suvisu sposob doslapu s typom topanky nie je celkom korektne. sposob doslapu urcuje efektivitu a zivotnost bezca. pri behu naboso sa postoj a doslap optimalizuje automaticky, pri akejkolvek obuvi sa to treba ucit vedome.
inak, pekny clanok. vnimam to ako „B“ k nevypovedanemu „A“. bohuzial, pre to „A“ asi nikdy nebudu cisla – ani z USA
no offense ;)
Čelákovice
Láďa S. 04.08.2011 18:44:55
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 18:36:59
černobílý svět se mi vždy zdál jaksi málo barevný
nemáš-li žádné výkonnostní cíle, pak věřím, že pro tebe mohou být tvá tvrzení pravdivá
Praha
Radek Narovec 04.08.2011 18:45:46
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 18:36:59
Peter, když já mám pořád pocit, že namísto hlubokého a nekonečného filozofování o správném došlapu a obutí/neobutí si chci raději jen tak prostě běhat :)
Lysá nad Labem
Mikis4318 04.08.2011 18:49:17
>> Radek Narovec, 04. 08. 2011 18:17:30
Ahoj, díky za odpověď. Tak i tak
Ty polobotky byly původně nějaká značka za dva tisíce. Teprve poté, co už nebyly společensky použitelné (nenapravitelně okopané špičky) jsem v nich objevil potenciál minimalistického běhání. Dávám vydělat tak nějak všem, mikina a sandály od Vietnamců, lezecké vybavení kvalitní a dražší. I ty Newtony, vyvinuté sympatickou malou firmou z Boulderu, hrdě nesou nápis made in china, nevybereš si.
Už jsme tu tyhle záležitosti probírali, článek je rozhodně fajn. Realitou je nyní, že minimalismus není punk jako dřív. Nelíbí se mi třeba padělky, rozhodně si nekoupím kopie VFF, ale originál bude muset ještě trochu dolů, než mě dostanou.
Praha
jirka v. 04.08.2011 18:58:56
>> Mikis4318, 04. 08. 2011 17:40:20
Super boty, až bude soutěž o nejhezčí botu, máš můj hlas.
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 18:36:59
Nesouhlasím. Boty mají výhodu právě v tom, že se s nimi dostaneme tam, kde by to bez nich bylo obtížné. Minimalistické boty pak jsou vhodným kompromisem pro dostačující množství terénů.
Když to dotáhnu do extrému, co třeba sníh? Zkus si v něm dát bez bot 20 km. Myslím, že 90% lidí by v zimě muselo zůstat doma.
PeterFabok 04.08.2011 19:01:03
>> Radek Narovec, 04. 08. 2011 18:45:46
preto bola reakcia strucna :)
myslim, ze vacsina z ludi tu na fore si chce jednoducho zabehat, v tom sme za jedno. su ale citatelia, ktorych akymkolvek clankom silne ovplyvnis a ked ich tie informacie zasiahnu v „nevhodnu“ dobu, je na katastrofu zadelano.
dufam, ze veris, ze to myslim pozitivne.
to Lada: ja dokonca tvrdim, ze jediny spravny doslap a postoj pre vsetkych neexistuje. existuje vsak jediny optimalny doslap pre kazdeho z nas. mali by sme umoznit telu fungovat ako ma, to je vsetko. co su to vykonnostne ciele? ;) kolki z nas beru do uvahy vlastne telo pri ich stanovovani a casovani?
PeterFabok 04.08.2011 19:03:06
>> hihik, 04. 08. 2011 18:58:56 necital si pozorne. nemam nic proti minimalistickym botam, sam ich mam doma plno a pouzivam ich tak v tazkom traile ako v zime. zdoraznoval som len postupnost krokov a ako sa k nim prepracovat a zdoraznoval som tiez, ze kazda topanka je topanka.
Lysá nad Labem
Mikis4318 04.08.2011 19:06:01
>> Láďa S., 04. 08. 2011 18:46:37
Zástupy patařů běhajících neskutečné objemy mi potvrzují, že svět je barevný.
Čelákovice
Láďa S. 04.08.2011 19:20:08
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 19:01:03
jde mi jen o vydávání názoru za postulát: mne tvé názory zajímají, rád si je tu přečtu (byť se nezřídka opakuje totéž), ale nechci si plést filosofii s náboženstvím, rozvažování s vírou
mimochodem, zas tu řádí hlava nehlava nějaký MÍNUSNÍK
PeterFabok 04.08.2011 19:30:28
tak dam este jednu perlu z mojej tvorivej dielne – ked ma tak motivujete na aure:
topanky limituju interakciu nohy s terenom. izolacia je najvacsi nepriatel vyvoja. namiesto interakcie s okolim a adaptacie na prostredie, ktore sami ovplyvnujeme, adaptujeme sa na protektivne izolovane prostredie, v ktorom fungujuce struktury nohy nie su potrebne. vsetky tie anomalie v biomechanike a anatomii su v tomto kontexte evolucnymi zmenami. zatial mame za sebou par generacii, ale bude horsie. pride doba, ked sa tento pristup prejavi na genetickej urovni a ludi, ktori budu schopni behat, bude minimum. netvrdim, ze je to zle alebo dobre…
… v duchu biblickeho: rodicia jedli planky a detom trpli zuby
na europskej populacii to pekne vidno. klimaticke podmienky a potrava, na ktoru sme sa adaptovali, sposobili zmeny, ktore nam pomahaju fungovat v nasom prostredi. ani pri najtvrdsom treningu na druhej strane nie sme schopni porazat priemernych africanov. to robi pre nich z behu sposob obzivy na prvom mieste. vlastne vyuzivaju to, ze my sme z behu urobili sport a zo sportu biznis.
minusky sem ;)
PeterFabok 04.08.2011 19:34:17
>> Láďa S., 04. 08. 2011 19:20:08
pardon, nema to vyzniet tak, ze si myslim, ze mam absolutnu pravdu. nemam. nech si kazdy vyberie. moj sposob vyjadrovania je taky preto, lebo ja v tom mam jasno a vyjadrujem svoj nazor. nevnucujem. nehadzem blaboly od pocitaca, kto ma pozna osobne, vie, ze svoje nazory zijem.
reagujem na clanky, pretoze by sme si mali uvedomit, ze mat pravo ovplyvnovat mienku ludi je zaroven velkou zodpovednostou.
Vesec u Turnova
Strouhal Zdenek 04.08.2011 19:53:38
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 19:34:17 Ve tvých článcích je hodně zajímavého zkoušel jsem běhat bos moc mě to zatím nesedí po dvacetidvou letech běhu to tak honem nejde.Rád čerpám z tvých příspěvků rady ke svému i když pomalému stále snad běhu.
ghibulo 04.08.2011 20:04:34
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 18:36:59
aj to by som odporucal v nich behat len tak daleko, ako dokazeme aj naboso.
Jak tohle přesně myslíš? Přeci hodně záleží na tom, po jakém povrchu běžíš a také jakou rychlostí. Jednou jsem to na asfaltu s rychlostí a zřejmě i vzdáleností tak přehnal, že jsem se odsoudil k měsíční pauze při léčení namoženého nártu.:-( Domnívám se, že samotnej fakt, že běžím naboso mi ještě nezaručuje že budu vědět přesně kdy bych měl ubrat (moje zranění bylo v mžiku – pár kroků a z běhu bylo belhání)
PeterFabok 04.08.2011 20:31:20
>> ghibulo, 04. 08. 2011 20:04:34
problem, ktory popisujes, suvisi podla mna skor s ucenim sa pocuvat vlastne telo. z tvojho pohladu sa to stalo necakane, mozne je aj to, ze si jednoducho neidentifikoval signaly.
v tej vete, na ktoru sa pytas, som prave myslel tu „bezpecnu“ cestu. pokial uplatnim pravidlo, ze bezim v topankach len tolko, kolko by som zvladol aj naboso, eliminujem velku cast rizika vzniku zranenia. preco? chodidla noh su natolko citlive(to nie je dane treningom, ale tym, ze su v nichndesiatky tisice nervovych zakonceni), ze nas bezpecne zastavia skor, ako presilime ine, menej senzitivne struktury.
ako pises, samotny fakt, ze bezis naboso, nezarucuje ze sa nezranis. je to ale zakladny predpoklad. dnes sa mi napriklad stalo, ze po cca 8k behu som v tiahlom prudsom stupani zacal citit lavy hamstring. nebola to este bolest, ale prvy signal, ze nieco nie je optimalne. nasleduje kontrola systemov, autogenne uvolnovanie svalu, korekcia postoja. nakoniec po dokladnom uvolneni ramien sa vsetko vracia do optima.
Danikklotz 04.08.2011 22:37:17
>> Glacier, 04. 08. 2011 12:39:01
Byl jsem dnes v trailpointu a velmi prijemna pani (majitel tam nebyl) a panovi, co tam kupoval MInimusy rovnou nabidla 7% slevu. Urcite doporucuju navstivit… D.
ghibulo 04.08.2011 23:11:31
>> PeterFabok, 04. 08. 2011 20:31:20
no, já to vyhodnotil tak, že běh po hladké ploše je pro plosky v podstatě obdobné jako běh v minimalizovaných botách. Na hrubším přírodnějším povrchu by mě určitě nenapadlo to přehnat s tou rychlostí až k tomu zranění. Nicméně možná máš pravdu, trochu si vzpomínám že jsem něco v noze cítil cca minutu předem, ale jsem zvyklý při nějaké bolístce zatnout zuby a ne hned zastavit – na to si budu muset dát zřejmě pozor
Sokolov
Amater 05.08.2011 08:53:09
No vidím, že se „bosoběh“ stává už přímo náboženstvím, a že podobné diskuse se zde budou opakovat ještě nějakou dobu než někdo zase přeloží nějakou zahraniční knihu o běhu s podobně geniálními poznatky. Je zajímavé, že se toho hnutí štěpí na čístý bosoběh a běh v minimalistických botách, případně běh se samochodkami vlastní výroby. Já neupírám nikomu právo, aby běhal v čem je mu dobře a na závěr tréninku si bosý dám i rovinky po trávě. Přesto mě prosím, běžci, nechte běhat v botách nadupaných technologiemi, já si těch minimalistických bot užil za svůj život až nad hlavu, v dobách, kdy jiné nebyly:-)
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.