Když ti to už neběhá...
Mám psát sloupek o věcech převážně neradostných. Co optimistického může být na tom, že s každým dalším rokem je Hrádek na Velké Kunratické nějak vyšší a strmější a dosažené výsledky v porovnání s předchozími horší a horší? Nedá se nic dělat, běhající veteráne: tvá záliba přidává život tvým rokům, ale jisté biologické procesy zastavit nelze, maximálně je možné je zpomalit.
Závojem vzpomínek pronikají obličeje stovek známých, které jsem pravidelně potkával na startech závodů, paměť si vybavuje jejich jména a někdejší výsledky. Kde jsou, kam zmizeli?
Není to lehké smířit se s faktem, že tě začínají porážet vrstevníci, nad nimiž jsi donedávna měl navrch. Biologické hodiny tikají všem, leč někomu prostě rychleji, jinému pomaleji. Nemá smysl závidět těm „šťastnějším“ a už vůbec nemá cenu v takové situaci zanevřít na lidi, na svět – a především na běh jako takový. Ano, mohl bych posloužit několika případy, kdy výkonný veterán z měsíce na měsíc ukončil závodní činnost, protože už nestál pokaždé na stupních vítězů.
Naštěstí pouze mizivá menšina starších běžců řeší svůj vnitřní problém tímto způsobem. Pokud mi to přestává běhat, musím v první řadě zjistit, co je hlavní příčinou. Může to být prostě věkem, menší intenzitou tréninku, prodělaným zraněním, ale bohužel někdy také rychlý pokles formy signalizuje závažnější onemocnění. Starší běžec by neměl zanedbávat pravidelnou lékařskou kontrolu, protože vždy je snadnější chorobě předcházet než ji léčit.
Pokud odborná lékařská prohlídka vystaví stop vašemu závodnímu běhu, máte vždycky možnost běhat „sami za sebe“, rekreačně, pro zdraví a kondici. A pokud jsou vaše zdravotní problémy ještě větší, vyberte si jinou fyzickou aktivitu. Je jich dnes věru dost. Z kolektivu běžců není ani v tomto případě nutné odcházet. Vždy mi trochu vadilo, že ti, kteří skončili se závoděním, už zpravidla mezi nás nikdy nepřišli ani jako diváci, natož jako pomocníci při organizaci závodů. Byly a jsou samozřejmě výjimky, ale většinově bohužel toto pravidlo platilo. Zkušení veteráni mohou také poradit začínajícím, aby ubylo běžecké negramotnosti v naší populaci. Jejich rady a zkušenosti mohou mít často větší efekt než bezmyšlenkovité kopírování univerzálních tréninkových plánů a la „za sto dní maratoncem“ apod.
Znám padesátiletého muže, který už delší dobu laboruje s chronickým zraněním způsobeným pravděpodobně přílišnou intenzitou tréninkové práce v minulosti. Stále nemůže závodit, ale radí „novým“ běžcům, které pro tento sport zlákaly populární masové silniční běhy. Dělá to bez nároku na jakoukoliv odměnu, prostě chce, aby ti noví nedopadli zbytečně jako on.
Znám jiného veterána, který jako zástupce ředitele základní školy a učitel TV staví v tělocviku hodně na běžecké vytrvalosti. Po několika měsících nenásilného tréninku dokáží uběhnout patnáctistovku i sedmileté děti z této školy, a to úplně v pohodě. Což nenapsal už dávno německý sportovní lékař a propagátor běhu pro zdraví dr. van Aaken, že „děti jsou rození vytrvalci“?
Právem obdivujeme běžce a běžkyně veteránského věku, kteří si dlouhodobě udržují vysokou výkonnost a vítězí nejen na domácích závodech, ale přivážejí mistrovské medaile z evropských a světových šampionátů. Ti však tvoří pouze vrcholek pyramidy, stejné uznání patří podle mého názoru všem, kdo u běhání v jakékoliv formě zůstali, i když jim to „přestalo běhat“.
Obával jsem se, aby toto zamyšlení nevyznělo příliš pesimisticky jako smutek nad něčím, co se už nikdy nebude v dřívější podobě opakovat. Říkal jsem si: dopíšu to až po Běchovicích, ty jsou přece velechrámem běžecké dlouhověkosti, katedrálou pod širým nebem, jež zní stohlasým chórem pádících nohou, živoucí historií. Jak malicherné se najednou zdají všechny neveselé úvahy o přicházejícím stáří, o neúprosných mlýnech času, které semelou každého z nás…
Tož, třeba stále pomalejší, zůstaňme běžci, dokud to jde!
Ivo Domanský
Pozn.red.: Téma běhajících veteránů (všech věkových kategorií) bude základním pojítkem většiny článků nového Běhej, které vyjde 21. října. Máte-li k němu svůj komentář, zkušenost či postřeh, prosíme, neváhejte se o ně podělit zde pod článkem, anebo mailem na redakce@behej.com. Za vše předem děkujeme.
Anketa
Jak na vás působí "běhající veteráni":http://www.behej.com/clanek/8040-kdyz-ti-to-uz-nebeha?
Komentáře (Celkem 5)
idomansky 29.09.2011 09:51:40
Mám psát sloupek o věcech převážně neradostných. Co optimistického
může být na tom, že s každým dalším rokem je Hrádek na Velké
Kunratické nějak vyšší a strmější a dosažené výsledky v porovnání
s předchozími horší a horší? Nedá se nic dělat, běhající veteráne:
tvá záliba přidává život tvým rokům, ale jisté biologické procesy
zastavit nelze, maximálně je možné je zpomalit.
Odkaz na článek
Komsomolec 29.09.2011 10:56:05
Myslím, že nebudu hovořit jen sám za sebe, když řeknu: Bude-li mně to běhat aspoň z půlky tak dobře, jako některým masters-běžcům a běžkyním, až dosáhnu jejich věku, budu patřit mezi nejšťastnější lidi na světě A díky za to.
Majo 29.09.2011 20:27:22
Ja by som vsetkym co sem chodime zazelal jedno … to co som videl u kamarata, ktory je pre mna neskutocny bezec aj vykonmi, ale najma duchom. Ze v zavere maratonu (mozno 38. km) ktory bezal pod 2:55, ked ma zbadal stat pri trati mu hral v ociach a na perach vdacny usmev!
A ked som potom isiel kusok vedla neho na bicykli a mal nejaku tu (amatersku)otazku, tak sa snazil komunikovat aj pri takomto tempe, nehladiac na to, ze to moze znehodnotit jeho cielovy cas.
To bol taky podla mna „veteransky“ nadhlad nielen na beh samotny, ale aj na zivot … a kiezby ho aj vdaka behu ziskalo co najviac ludi
Ratlik 01.10.2011 13:47:54
chci podepsat Ivova slova: uznání patří podle mého názoru všem, kdo u běhání v jakékoliv formě zůstali, i když jim to „přestalo běhat“
a připomenout je Ivu samému. Někdy mu přes rty vyjde poznámka, že ten či onen by už toho měl nechat. Že takovéto pouštění „chodců“ na trať půl hodiny před oficiálním startem by se nemělo dělat.
K tomu chci říci, že obdivuji všechny:
- hrdiny (v mých očích), kteří zrychlenou chůzí, někdy i s holí v ruce, přesto s plným svým nasazením zdolávají trať, kterou mi běžíme. Ty naše sranda závody stejně nejsou o vítězství. Udržujeme si tělo i ducha, jsme parta, známe se, pozdravíme, jdeme na pivo. Pro ty nejstarší z nás je to asi ještě důležitější než pro nás.
- hrdiny, kteří dokázali v jednu chvíli skončit. Museli projít velkým vnitřním bojem a smířením se s osudem. Pozoroval jsem to i na svém otci, celoživotním Sokolovi, který musel pro slabý zrak skončit s míčovými hrami. Byly jedním ze smyslu jeho života.
Držím palce Ivovi, který se rozhodl pro tu druhou variantu, aby se plně těšil ze své organizátorské práce a našel v ní takové uspokojení, aby dokázal plně ocenit i ty, co běhy už jen chodí.
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 01.10.2011 14:02:24
Někdy mu přes rty vyjde poznámka, že ten či onen by už toho měl nechat.
>> Ratlik, 01. 10. 2011 13:47:54
Možná měl na mysli maratonce „čárkaře“, kteří už běhají hlavně proto, aby mohli říct, kolik těch maratonů již uběhli, a při tom je vidět, jak se už při běhu trápí. A i ten 6 hod. limit je pro ně příliš krátký …
rudo 01.10.2011 21:34:25
starnutie biologicke == degeneracia a deterioracie buniek tkaniv a organov nie je povinne a nie je to zakon prirody, je to kompletne dobrovolna osobna volba, samozrejme takmer v 100% pripadoch volba z nevedomosti, volba akosi nanutena spolocnostou cez system vdelavania, kulturu a tlak rovesnikov. Nastastie stale viuac a viac sa informacie dostavaju na verejnost a stale viac sportovcov tuto nanutenu volbu ignoruje a vykony veteranskcyh kategorii sa posuvaju radikalne k lepsim, co je jedina objektivna forma merania stavu organizmu. Mam v mojom chodeckom klube vela vetaranov drziacich svetove rekordy v chodzi v kategoraich a je zaujimave ze niektory z nich ako preskakuju z kategorie po 5 rokov do starsich sa nespomaluju pripadne svoje veteranske osobaky este zlepsuju a pridavaju si nove zavodne vzdialenosti, napsoledy pred par tyzdnami zeny vetarnky dobre zatlacili do tabuliek na 50 km chodze (co zatial nie je IAAF disciplina na MS a OH)
rovnako v plavani vidime posun do vyssich vekovych rocnikov, kedysi sport pubertacky.
Bezecky to zatial nie je tak vyrazne snad z dosledku ze bezecke trenigove systemy su zatial dost nepsravne a pocas zavodncyh rokov sa organizmus znici trenigom, technikou, botami a nahanaim pretekov v sezone, bezci tiez maju divne predtstavy o strave, ako keby cukor telu prospieval a tak si privadzaju urychlene ocukrovane starnutie.
sem s minuskami, ako vravi kamarat na fore
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.