Svaz zpřísnil olympijské limity pro maraton
Maratonská nominační kritéria pro start na letošním MS v atletice v korejském Daegu a Olympijské hry 2012 v Londýně zveřejněná nedávno Mezinárodní asociací IAAF dávala šanci i českým vytrvalcům. Český atletický svaz ale tradičně přitvrdil a naděje na start některého z našich vytrvalců na vrcholné mezinárodní akci rázem výrazně klesly.
Časy stanovené jako nominační pro závody na 10 000 a 5 000 metrů jsou nad současné možnosti českých mužů i žen. U maratonu však IAAF ustoupila od rozdělení na tvrdší limity A a měkčí B limity a stanovila jediný kvalifikační čas. Pro muže 2:17:00 a pro ženy 2:43:00.
Český atletický svaz přišel s vlastními limity a tradičně přitvrdil. U mužů o jednu minutu na 2:16:00, u žen ale o celých šest minut na 2:37:00.
„K tomuto rozhodnutí nás vedly dva hlavní důvody. IAAF stanovila měkké limity, protože na těchto akcích se vyhodnocuje i týmová soutěž a některé země by při tvrdších limitech nedaly dohromady tým. Tento argument však u nás odpadá, protože ani při respektování měkkých limitů IAAF bychom tým dohromady nedali. Druhým důvodem je porovnání tabulkových výkonů napříč atletickými disciplínami. Maratonský čas 2:17 je někde na úrovni sté příčky světových tabulek roku 2010, kdežto limit 10:25 stanovený pro sprint na 100 metrů odpovídá 50. příčce tabulek a záměrem je, aby se v jednotlivých disciplínách limity sbližovaly podle tabulkových výkonů,“ vysvětluje Tomáš Dvořák, šéftrenér atletické reprezentace.
„Někteří trenéři argumentují tím, že ten či onen vytrvalec by si zasloužil rozloučit se s kariérou účastí na vrcholné mezinárodní atletické akci. K tomu musím dodat, že jakmile na tento argument přistoupíme, ozve se x trenérů sprinterů, výškařů a zástupců dalších disciplín, že i jejich svěřenci by si zasloužili takové rozloučení s kariérou,“ doplňuje Tomáš Dvořák své vysvětlení.
A co na to samotní vytrvalci?
„Já rozhodnutí svazu respektuji. IAAF zvolila takové limity, protože na vrcholných soutěžích běhá maraton čím dál méně běžkyň. Myslím, že v současnosti bychom limit 2:43 mohly splnit tři. Kromě mě ještě Anička Pichrtová a Míša Mertová. Pro nás by to bylo štěstí, reprezentovat na olympijských hrách, ale vystoupením tam bychom jen naplnily výrok o tom, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ říká přední česká běžkyně současnosti, olomoucká Petra Kamínková.
Flintu do žita naopak nehází jihlavský čtyřicátník Pavel Novák, který považuje mužský limit za nadějný: „Pokud je limit na olympijské hry 2:16:00, je to paráda a mám chuť to vážně zkusit. Čekal jsem čas o minutu rychlejší, a to je už v těchto časových sférách hodně. Děkuji i za další kluky, kteří to chtějí zkusit. Je to motivační.“
Jeho poslední věta směřuje k jádru všech diskusí o kvalifikačních limitech. Mají být mírnější, a to takové, aby motivovaly mladé běžce k cílevědomé přípravě s nadějí, že se to alespoň někomu podaří a my budeme sledovat olympijský maraton s větším napětím, protože tam poběží „náš“ vytrvalec? Nebo má naopak přísnější limit přimět vytrvalce, kteří o účast na olympiádě stojí, k tvrdé přípravě, která povede ke splnění tvrdého limitu?
SEZNAM KVALIFIKAČNÍCH MARATONŮ PRO OH 2012 V LONDÝNĚ
SEZNAM KVALIFIKAČNÍCH MARATONŮ PRO MS V ATLETICE 2011 V DAEGU
Anketa
Ke kterému z uvedených názorů se nejvíce přikláníte?
Komentáře (Celkem 152)
Postrizin
SlavoK 08.02.2011 17:37:44
>> Luboš Brabec, 08. 02. 2011 16:03:28
Omlouvam se, nejak me vytocil ten smajlik. Proste si v argumentaci nerozumime, tak proto to uz radsi necham tak.
Litvínov
mira.bery 08.02.2011 17:44:25
V podstatě se vedení zbavuje zodpovědnosti rozhodovat mezi více sportovci, popř chce šetřit finance. A v podstatě že tam je Dvořák, tak nemusí platit pravidlo „super sportovec = super bafuňář“ Je to to samé jako v hokeji.
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 08.02.2011 18:41:22
Rozumím tomu, že je ve sportu málo peněz. Ale proč se tedy neřekne:
1/ splníte náš limit, jedete zadarmo
2/ nesplníte náš limit, ale splníte limit IAAF, jedete si na vlastní náklady, chcete-li si to zaplatit (případně sponzor)
Jsem zvědav, co bych dostal na výše uvedené dotazy za odpověď. Já si ale už jednu odpověď dal. Ono by se totiž těžko odpovídalo příslušným činovníkům na otázku z řad veřejnosti, jak to že je tam nějaký atlet, který si veškeré náklady musí sám platit. A jiný sportovec nemusí. Takže tam raději nepustíme nikoho, a máme od podobných nepříjemných dotazů klid. Jak je to prosté!
Luboš Brabec 08.02.2011 19:11:48
>> Mirek Kostlivý, 08. 02. 2011 18:41:22
Mirku, to je spíš dotaz na předsedu svazu Varhaníka.
Ale domnívám se, že by to především nedělalo dobrotu v týmu. A pak ČAS potřebuje výsledky, nikoli co největší účast. Sponzory, na kterých je závislý, neoslní tím, že dal dohromady 80člennou výpravu, ale tím, že přiveze tři medaile a osm finálových míst. Může se nám to nelíbit, ale tak to funguje.
Na sponzory taky určitě bude líp působit komentář v TV, že 11 z 20 atletů se dostalo do finále, než že 49 z 60 atletů se do finále nedostalo – ta čísla jsou samozřejmě střílená od boku.
Loni ČAS zpřísnil limity ve všech disciplínách, přesto jelo na ME 41 atletů. Takže neplatí ani ono „raději tam nepustíme nikoho“.
Mimochodem, víš, kolik Keňanů splní limit IAAF a na olympiádu se nepodívá?
Pavel.42195 08.02.2011 19:33:46
Ahojte všichni,
vyvinula se zde pěkná diskuze o maratonských limitech. Chci jen za sebe říci, že považuji tyto limity z hlediska českých běžců a běžkyň za berné.
Je opravdu zavádějící porovnávat 100 místo u běžců a 100 místo ve světových žebříčcích třeba ve vrhu koulí, to se asi nedá. Běhá celý svět, kam se podíváte máte vynikající běžce a někde doslova lavinu vynikajících běžců, to se v neběžeckých disciplínách nevidí.
Oproti tomu situace na kratších distancích je chronicky podstatně těžší, než v maratonu. To je fakt, který si, myslím, dokážu celkem objektivně posoudit. Maratonec má jedinou nevýhodu(spolu s chodci na 50km), že totiž opravdu mají v podstatě pouze jeden pokus. Kdyby svaz řekl jiným atletům-vyberte si závod a pouze z něj vám bude limit platit, pak by odjelo pravděpodobně méně než 10 atletů. Možná se pletu, nevím.
Nicméně i tato nevýhoda je na maratonu krásná a odráží jednu z věcí, která mě uchvátila. Totiž připravit se na den D a hodinu H. Stát na startu a vědět, že chci-li prodat trénink několika posledních měsíců, musím teď a ne jindy.
Dívám se na limit 2:16:00hod teď už spíše jako trenér a říkám děkuji, pánové.
Pavel Novák
Praha 12 - Modřany
Mirek Kostlivý 08.02.2011 19:33:52
>> Luboš Brabec, 08. 02. 2011 19:11:48
Díky za vysvětlení! Ono taky lépe vypadá, když řeknu, že před týdnem náš šachový klub Malešice A prohrál 6–2 s Viktorií Žižkov C, za kterou hrál na 1. šachovnici Sergej Movsesjan (26. hráč světových tabulek, ELO 2721!), než když by tam hrál nějaký „Vopršálek“ s ELO koeficientem o 1000 bodů menším
Pierrot 08.02.2011 20:41:29
Já nad tím ještě přemýšlel a zdá se mi, že varianta, o které jsem psal, by docela pěkně podpořila růst výkonnosti na vytrvaleckých tratích. Pokud by totiž závodník věděl, že běžec s nejlepším časem bude nominován na ME či MS (bez ohledu na limit), myslím, že by mu to dost zvedlo motivaci. To je totiž něco, co vytrvalcům u nás chybí. Proč bych měl rok nebo dva zasvětit stlačování časů na pětku nebo desítku (či maratón), když vím, že stejně nemám šanci limit splnit. Když je limit 13:40 na pětku, tak běžec, který má OR 14:30 mávne rukou. Kdyby ale věděl, že za 13:55 má šanci jet na Evropu nebo dokonce na svět, možná by se nad tím zamyslel. A možná by to zkusil. A možná by nebyl sám. Je to samozřejmě úplná spekulace. Ale vzhledem k bídné situaci na dlouhých tratích není žádná spekulace úplně marná. Apropos, kdo si vzpomene kdy naposled běžel český běžec pod 14min? (T. Krutský před jedenácti lety, jestli mě paměť neklame…)
xPablos 08.02.2011 21:07:48
>> Mirek Kostlivý, 08. 02. 2011 19:33:52
A kdybys mel firmu, ktera vyrabi pekny (drahy) sachy, tak si das reklamu radsi na Vas zapas s Viktorii Zizkov C, nebo na turnaj, kde bude 40 tymu – i kdyz budou o fous slabsi?
Je vyssi sance, ze uvidis reklamu na zapase, kde hraje tvuj kamarad, nebo na nejakym uplne jinym (kam mozna ani nepujdes)?
Nemam zadna konkretni data, ale troufnu si rict, ze discipliny, kde je ceske zastoupeni, maji vyssi sledovanost → pripadna vlozena reklama ma vyssi sledovanost.
rudo 08.02.2011 22:19:28
pokial ma pamat neklame, svk viackrat poslala na ME,MS atleta za vlastne ak to bol ochotny zaplatit, pokial splnil iba B-limit alebo splnil IAAF limit ale nie prisny limit SAZ
ano aj ine svazy, staty sprisnuju svoje limity, hura sprisnilo nemecko mame vyhovorku ze preco mozme, musime sprisnit aj my, CCCP nas vzor ? ked nieco navrhne sudruzka Merkelova, tak Praha musi nasledovat ?
Podla mna najma situacie v zenach je prilis do oci bijuca. IAAF chce sutaz druzstiev v maratone a tak da makky limit 2:43, predsa nie vela krajin ma viac ako 2 elitne maratonkyne, pre sutaz druzstiev sice boduju prve 3 ale pre istotu je dobre mat na starte aspon 4, ved vselico sa moze stat. IAAF teda chce sutaz druzstiev a zrazu na CAS vznikne panika – do prdele tych 2:43 by mohlo splnit 3–4 ceskych maratonkyn, co s tym urobime ? Nuz znalec pride s genialnym riesenim – 2:37 ! to asi 3 baby nedaju a je velka sanca ze pri raznom pritvrdeni treningu na 6 minu tvrdsi limit sa aspon niektore preterenuju ochoreju alebo zrania a nesplnia ani tych 2:43 a my budeme v suchu a este budeme vyzerat nevinne a premudro, ved nik nedal ani 2:43 !
IAAF chce co najviac drzustiev, CAS je totalne proti, proti je aj nemecko a ine krajiny, ktovie co je za tym, akoby to vyzeralo keby KEN ETH ERI porazili take vyspele europske kultury, nepojdeme, neporazia nas.
Moze to bt ale aj jednoduchsie, ked pojde maratonec, je tam odkazany sam na seba, kaslat nanho, my bafunari mame zabavu na stadione (pardon pracu na stadione), keby sa nedajboze poslalo druzstvo maratonkyn tak by sa muselo o nich starat, bafunarska panika : 1 den by bolo treba vstat skoro rano, bolo by treba ist na trat, bolo by treba obsadit vsetky obcerstavovacky, museli by sme tam naozaj byt a museli by sme byt triezvi a sustredeni na povinnosti museli by sme dat kazdej maratonkyni tu spravnu flasu. Nik by nemohol zostat na hoteli v posteli pripadne este pod stolom v nocnom bare. Mozno by od bafunarov chceli aby sledovali pocas maratonu priebezne poradie a pocitali po kazdych 5km situacii v poradi druzstiev a hlasli bezkynima akej farby tricko treba predbehnut aleo sa udrzat atd, prislis vela roboty prilis vela myslenia same povinnosti a ziadna zabava, je to jasne sekneme limit dole o 6 minut a mame krasnu olympiadu a krasne MS, predsa nepojdeme do Barcelony co do Londuna, postavat pri trati a robit casnikov. som bafunar kto je viac ? to uz pisal Emil v svojich spomienkach
sutaz druzstiev ma ine limity ako sutaz jednotlivcov. kolko stafiet by bezalo 4×100 alebo 4×400, keby vsetci clenovia stafiet museli mat splnene individualne limity ? velmi malo skoro nic. keby kedysi CSAS pre stafetu zien 4×400 vypisala limit ze do stafety pojde len baba co da 400 pod 50 sekund, tak by stafeta nebola a ziadny stat by nedal 4 baby pod 52 sekund lenze stafetu na drahe chceme, to sa ta odkukat na stadione s ritami v kreslach a poharom v ruke, ziadny problem, to nie je ako druzstvo na maraton.
Olomouc
321919 08.02.2011 22:36:27
V atletice se pohybuji od roku 1965, ale stále jsem se ještě nedokázal vyrovnat s oblíbenou formulací bafuňářů, ať jede jen ten, kdo má šanci na medailové, případně finálové umístění. Jestliže se nejen běžec, ale jakýkoliv sportovec, nemá možnost zúčastnit vrcholných sporovních událostí kde potom získá psychickou odolnost, která je pro úspěch nutná? Můžeme se divit, že se mu z toho rozklepou kolena? Jestliže IAAF vypíše účastnický limit měl by být směrodatný i pro národní svazy. Můj názor na úspěšnou nebo neúspěšnou reprezentaci je, zda sportovec odvedl výkon na hranici svého osobního maxima. A jak už tu bylo správně řečeno, kolik možností splnit kvalifikační limit má maratonec nebo např. spriner či vrhač?
Matěj 09.02.2011 00:21:39
Zkusím trošku jiný názor z opačného konce – nejsem si jistý, jestli je to jen můj pocit získaný díky tomu, že maraton jsem nikdy neběžel, ale přijde mi, že limit 2:16 je stále ještě jednodušší a „trénovatelnější“ než 28:00 či 13:27. Když koukám na áčkové limity na pětku a desítku, tak jsou lepší než české rekordy, časy dané ČAS tu na pětku zaběhlo kolem pěti lidí (?), na desítku předpokládám jeden. Za celou historii. Přijde mi, že vytrvalci na těchto tratích by měli právo naříkat mnohem více. I když tady asi ne jen na ČAS ale celkově… Docela by mě zajímal názor ostatních…protože moje mínění je, pokud chce čech něčeho v atletice dosáhnout, musí buď tratě do patnáctistovky, nebo pak na maraton. Pro vytrvalce je maraton jedinou volbou, jak se na vrcholnou akci dostat…
rudo 09.02.2011 00:44:43
>> Matěj, 09. 02. 2011 00:21:39
Matej, realita je ze uroven vytrvalostnych behov v CZE-SVK je slaba az velmi slaba a tiez je fakt ze to nijako nemoze suvisiet s masovostou, s tym kolko ludi absolvuje PIM a aka je clenska zakladna. Problem je v metodike treningu , v podmienkach, v celkovo vadnych nazoroch na zdravie, a v tom co sa generacie uz od detstva deje s populaciou ohladom zdravia a pohybu, co sa deje v skolkach, jasliach, co sa deje na zakladnych a strednych skolach, co sa deje na hodinach telesnej vychovy pokial este vobec existuju a co deti robia po skole ci sa vonku hybu alebo ci si lamu chrbticu pred pocitacom.
Realita je ze koli tymto a inym dovodom je vytrvalostny beh v zalostnej situacii. Neda sa to riesit len na urovni atletickeho oddielu dopelych alebo vytvorenim nejakeho perspektivneho repre druzstva dospelych ktorym budu dane podmienky. Fyziologicke odlisne discipliny, kladivo ostep skok daleky, so dokazu vystacit s ojedinelym zapalenym jedincom a zopar dobrymi trenermi, ostepar ani dialkar nepotrebuje stravit niekolko mesiacov v roku vo vysokych horach a je mozne sa dostat na celkom dobru uroven aj v cinkarni v pivnici a na zastaralom stadione.
Mas pravdu ze vytrvalsotny beh je u nas tak slaby ze na 5–10km nie je ziadna sanca na limit sucasnej geberacie a podla vyvoja nie je dvod cakat nejaku zmenu v dalsich generaciach. Je tiez pravda ze maratonsky limit vyzera lahsi, lenze v realite situacie, ak nemame bezcov schopnych vydrzat trening na 10km pod 28, tak je tazko dufat ze vydrzia trening maratonu v nutnej kvalite a objeme.
Pointa je v tom, ze maratonsky limit je umyselne maksi pretoze ak mas len 1 kvalifikacnu sancu a bude tam nahodou slnko horucava protivietor atd tak 2:16 moze znamenat ze v dobrych podmienkach musis mat formu 2:12,
pri pokusoch na 5000 a 10000, jednoducho v zlom pocasi nepobezis a ides za 3 dni alebo dalsi vikend niekde inde skusit to znovu, to maratonec nemoze.
dalsi rozdiel je v tom ze sa jedna o sutaz druzstiev, keby sa napriklad jednalo o sutaz druzstiev na 10km tak by limit nebol 28 ale mozno 31 ?
Luboš Brabec 09.02.2011 07:28:11
>> 321919, 08. 02. 2011 22:36:27
Třeba zrovna maratonec má spoustu příležitostí, kde získávat psychickou odolnost. Ale kdo z reprezentantů s výjimkou Pavla Faschingbauera to v posledních letech zkoušel na top maratonech (příp. půlmaratonech) typu Berlín nebo Amsterdam?
Olympijské hry nebo mistrovství světa opravdu nejsou jedinou vrcholnou událostí. Tam se nejezdí zkušenosti získávat, ale prodávat. Což zase samozřejmě platí pro všechny disciplíny.
Olomouc
321919 09.02.2011 09:01:29
>> Luboš Brabec, 09. 02. 2011 07:28:11
Souhlasím, že maratonci mají řadu příležitostí při velkých měststkých maratonech získat zkušenosti. Určitě je však rozdíl startovat na „běžném městkém maratonu“ a na akci typu ME, MS či OH. Zatímco neúspěch na městském maratonu může odčinit v podstatě kdykoliv, na MS nebo OH až za 4 roky. A tohle vědomí jistě dokáže pěkně svazovat.
Netvrdím, že na MS či OH má získávat zkušenost kdokoliv. Pokud však splnil kritéria a limity IAAF má v tom případě již určitou mezinárodní úroveň a mělo by mu to být umožněno.
Lysá nad Labem
Mikis4318 09.02.2011 11:43:25
>> rudo, 08. 02. 2011 22:19:28
„museli by sme tam naozaj byt a museli by sme byt triezvi a sustredeni na povinnosti museli by sme dat kazdej maratonkyni tu spravnu flasu. Nik by nemohol zostat na hoteli v posteli pripadne este pod stolom v nocnom bare.“
Ty máš štěstí, že jsi daleko. Zasmál jsem se velmi úlevně.
makoshark 09.02.2011 15:33:21
>> old dog, 08. 02. 2011 16:14:53
Je hodně nerealistické očekávat, že pokud běžec poběží před olympiádou za 2:17 a tím se nominuje, tak pak stejný čas poběží i v olympijském závodě. Takový závodník pravděpodobně na Olympiádě poběží možná i přes 2:20.
>> Pavel.42195, 08. 02. 2011 19:33:46
Maratonci a chodci na 50km nemají jen jeden pokus, jak píšeš. Jsou naopak oproti ostatním disciplínám zvýhodnění rozšířením časového úseku, kdy můžou limit splnit. Před minulou olympiádu v Pekingu se jim počítaly časy už od 1.1. 2007. Teď to bude pravděpodobně stejně, takže už nyní mohou chodci a maratonci plnit limit.
makoshark 09.02.2011 15:41:46
>> Pavel.42195, 08. 02. 2011 19:33:46
Ještě jak píšeš k tomu jednomu pokusu: ve větších zemích (nebo jen „atleticky kvalitních“) mají závodníci jen jeden pokus ve všech disciplínách; musí totiž být mezi prvními třemi na domácím mistrovství (např. USA, Rusko, Keňa,…). A když nějaký závodník na domácím mistrovství neuspěje, ale přitom třeba na jiném závodě vytvoří kvalitnější výkon, než mají ti úspěšní, tak mu to stejně až na výjimky většinou nepomůže.
Luboš Brabec 09.02.2011 15:41:59
>> makoshark, 09. 02. 2011 15:33:21
Přesně tak. Zvlášť podmínky v Pekingu byly celkem náročné, s výjimkou naprosto neuvěřitelného Wanjiru tam většina maratonců měla výkony zhruba o 3–5 minut horší. Ostatně bronz se uděloval za 2:10:00. Získal ho Kebede, který na jaře i na podzim 2008 dal maratony za 2:06:40 a 2:06:10.
Olomouc
321919 09.02.2011 15:45:14
>> makoshark, 09. 02. 2011 15:33:21
Maratonci a chodci na 50km nemají jen jeden pokus, jak píšeš. Jsou naopak oproti ostatním disciplínám zvýhodnění rozšířením časového úseku, kdy můžou limit splnit. Před minulou olympiádu v Pekingu se jim počítaly časy už od 1.1. 2007. Teď to bude pravděpodobně stejně, takže už nyní mohou chodci a maratonci plnit limit.
To máš sice pravdu, že mohou svoje limity plnit v delším časovém období, ale jak často se dá absolvovat opravdu kvalitní maraton nebo chodecký závod na 50Km? Určitě ne tak často jako jiné atletické disciplíny mimo desetiboje.
makoshark 09.02.2011 16:00:04
>> Luboš Brabec, 09. 02. 2011 15:41:59
A třeba Ryan Hall, co běžel v Londýně předtím jen těsně nad 2:06 a považovali ho za americkou medailovou naději, běžel 2:12:33 a byl desátý.
>> 321919, 09. 02. 2011 15:45:14
Maratonec specialista může mít tři kvalitní pokusy- jaro 2011, podzim 2011 a jaro 2012. Jsou typy závodníků, co nedokáží běžet na hranici možností tak často, ale tím spíš jsou takoví, co nedokáží běžet několik kvalitních desítek v kratším úseku (a splnit tak limit).
Luboš Brabec 09.02.2011 16:09:15
>> makoshark, 09. 02. 2011 16:00:04
Těch pokusů může být i víc. Teoreticky může běžet třeba Rotterdam na začátku dubna, ale když podle mezičasů bude vědět, že na limit ten den nemá, zabalí to klidně už v půlce a za 2–3 týdny to zkusí jinde.
Slaný
EdCable 09.02.2011 19:39:34
>> Matěj, 09. 02. 2011 00:21:39
Limity jsou pro ty trate prisnejsi, protoze olympijskych ucastniku desitky ci petky je mene (u muzu v Pekingu 38 resp. 43) nez ucastniku maratonu (98). Je to z organizacnich duvodu – petka a desitka se musi vmestnat na stadion, coz za regulernich podminek omezuje pocet ucastniku + pocet rozbehu je omezen z casovych duvodu. U maratonu nemusis nejak extra omezovat pocet ucastniku.
Luboš Brabec 09.02.2011 19:50:47
>> Leszczynski, 09. 02. 2011 19:41:45
Myslím, že nikoli. Jinak by tato tabulka postrádala smysl.
Luboš Brabec 09.02.2011 20:06:52
>> Leszczynski, 09. 02. 2011 19:59:26
Možné je samozřejmě všechno Ale divil bych se, kdyby se tohle změnilo. Maratonci a chodci na 50 km měli vždycky výjimku. A navíc by ČAS nezveřejňoval limity s ročním předstihem, kdyby se mohly plnit až od ledna 2012.
Každopádně po loňském ne zrovna úspěšném ME se mluvilo o tom, že se předělá celý systém atletických limitů a nominací. Dvořák např. chtěl, aby atleti museli třeba měsíc před akcí předchozí A-limit potvrdit výkonem těsně pod ním. Aby nedocházelo k tomu, že diskař v dubnu hodí limit a v srpnu jede na mistrovství úplně bez formy. Ale nevím, jestli nezůstalo jen ve stadiu úvah nebo se na příští roky už připravuje jiný systém.
rudo 09.02.2011 22:53:43
opakujem : IAAF limit 2:17 a 2:43 je limit koli sutazi druzstiev, nie jednotlivcov, CAS sa rozhodol ze druzstvo by najradsej neposlal, otazka je, co je za tym ?
Casove rozmezie na plnenie limitov je zase oficialne dane IAAF a skusim to najst, narodny zvaz by nemal obdobie menit hoci casto si stanovuju zvazy uzavierku vzhladom na zasadanie nominacnej komisie.
Je pravda ze su krajiny kde vsetci maju len jeden pokus – narodna kvalifikacia – lenze tie krajiny potom nominuju vitaza kvalifikacie pripadne prvych 3, pokial maju IAAF limit a nesprisnuju si svoje kriteria.
Kvalifikacny zavod je nestastim pre americkych maratoncov, kedze su nuteny bezat maraton navyse, casto v nevhodnom termine, v horucom pocasi a nie na rychlej trati, americky elitny maratonec potom bezi niekde rychly maraton koli limitu IAAF a tiez koli $$$, musi bezat kvalifikacny maraton na umiestnenie a potom samotne MS alebo OH. Pre vykonnostnych maratoncov vsak naradony kvalifikacny maraton je osonym cielom – mnohi americky maratonci sa snazia dostat na start domaceho kvalifikacneho maratonu, povazuju to za svoju ucast na OH – bezal som OH kvalifikacny maraton.
Keby sme argumentovali tym ako je to v cudzine, tak pokial by zena zabehla niekde pod 2:43 a potom v maratone na narodnych majstrovstavach == ekvivaklent narodnemu kvalifijacnemu maratonu, sa dostala na bednu v ramci majstrovstiev, tak by mala nominaciu istu.
Luboš Brabec 09.02.2011 23:00:25
>> rudo, 09. 02. 2011 22:53:43
Podívej se na loňské maratonské tabulky a uvidíš, že řeči o tom, že by Česko mohlo dát i při limitu IAAF dohromady tříčlenný tým, jsou jen akademická debata. V obou kategoriích se nikdo nedostal k 2:17 a 2:43 blíž než na pět minut…
rudo 09.02.2011 23:02:18
http://www.iaaf.org/…11_23321.pdf
na iaaf.org su k dispozicii vsetky, info treba ist ces statistics and entry criteria. link je na PDF kde su zoznamy vsetkych maratonov na svete pre rok 2011 – opakujem pre tento rok 2011, z ktorych IAAF uzna kvalifikacny limit, teda na maraton je mozne limity plnit uz teraz, pre rok 2012 este zoznam nie, myslim ze to prehodnocuju sustavne podla toho ake hodnotenie organizatory dostanu.
je tam jediny CZE maraton = praha a jedini SVK – kosice 3 maratonu v rakusku atd, je to zoradene podla abecedy podla krajin
rudo 09.02.2011 23:08:47
>> Luboš Brabec, 09. 02. 2011 23:00:25
to je jasne, lenze vlani este nebolo kvalifikacne obdobie, nemozes zobrat nominaciu niekomu len zato ze nemal limit 2–3 roky pred olympiadou, tvojim prispevkom si akoby predlzil kontrakvalifikacne obdobie na rok 2010 ?
Bafunari su teda jasnovidci ?
Mozno maju len tu ich krystalovu gulu moc spinavu…
tak ako v kazdej inej discipline si atlet planujuci pokus o olympiadu moze planovat viacrocny cyklus pripravy tak aby dosiahol vrchol vtedy ked treba a mozno cely 2010 usilovne trenoval
Prave zrazenie limitu z 2:43 na 2:37 je podla mna snaha kazdeho znechutit a psychicky zlomit. Ty si myslis ze v CZE nie su 3 zeny ktore mali sancu po cielenej priprave limit 2:43 dosiahnut – lepsia otazka, keby si stal voci nim tvarou v tvar, povedal by si im :
ani netrenujte nemate sancu ?
rudo 09.02.2011 23:15:32
IAAF oficialne kvalifikacne materialy :
2. Qualification Period Athletes must reach the standards as set by the IAAF
during the following prescribed periods:
- 10,000m, Marathon, Race Walk and Combined Events: 1 January 2011 to
8 July 2012
- All other individual events: 1 May 2011 to 8 July 2012
- Relays: 1 January 2011 to 2 July 2012 (see 5.).
takze na OH 2012, nielen maraton a 50km chodza sa da kvalifikovat uz od 1.1.2011, ale to plati aj pre chodzu na 20km, pre beh na 10,000 a pre viacboje
4. Marathon & Race Walk A list of qualifying competitions for the Marathon and Race Walking events, which meet the IAAF’s qualifying criteria, will be produced by the IAAF by 1 January 2011. The first 20 runners in the Men’s Marathon and in the Women’s Marathon in the World Championships in Athletics of Daegu (Republic of Korea) 2011 and the top 10 finishers at the IAAF Gold Label Marathons in 2011 and 2012 (held during the qualification period) will also be considered as having achieved the “A” qualification standard.
a etse raz list kvalifikacnych maratonov pre 2011:
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.