Jedovnické rybníky - balzám pro duši
Asi 25 km od Brna, blízko Blanska, kolem hlavní silnice spojující toto město s Vyškovem, leží městys Jedovnice. Okolní lesy v jeho těsné blízkosti tvoří přirozenou vstupní bránu do Moravského krasu. Vzhledem k zeměpisné poloze a neobvyklé štědrosti přírodních úkazů jsou Jedovnice významným střediskem rekreace, turistiky, dále křižovatkou cyklistických tras a také středobodem milovníků vodních sportů.
Dominantou obce však nejsou ani tak historické památky, jako spíše jejich proslavené rybníky, zejména nejrozlehlejší 42 hektarový Olšovec. Ale pro návštěvníky hledající zde klid a odpočinek a také pro obdivovatele nedotčené přírody jsou ideální hlavně vycházky do klidových oblastí i k dalším rybníkům s příznačnými jmény Budkovan, Dubový a Vrbový, za nimiž se již rozkládají překrásné lesy přírodního parku Rakovecké údolí. Zajímavé je i to, že celá oblast je téměř nedotčena civilizací, což zde umožňuje přežití mnoha unikátních botanických druhů a rozsáhlé hnízdění vodního ptactva.
O neopomenutelných možnostech houbařů ve zdejších lesích se raději
ani moc nezmiňuji.
Již roky v Jedovnicích pořádáme letní soustředění, a tak jsem si
řekl, že by nebylo špatné provést vás některou z běžeckých tras,
kterých je tu neuvěřitelné množství.
Pokud budete mít tedy někdy kolem cestu, zastavte se na hrázi rybníka
Olšovec, auto nechejte na parkovišti u vody v části obce zvané Barachov a
vydejte se třeba po následující trase.
Vyběhnete po asfaltové silnici podél hráze, ohraničující zelenou
vodní plochu, po Jedovnické riviéře, po oblíbené cestě maminek
s kočárky, ale i zamilovaných párů.
Po pár stech metrech minete mramorové desky se jmény borců, kteří zde
zahynuli při závodech motorových kluzáků, a s tichou vzpomínkou na ně se
můžete rozhlédnout také kolem sebe, abyste se mohli soustředit na svůj
běh i okolní přírodu.
Prastaré vrby, jejichž větve se sklánějí až ke klidné hladině, vám budou dělat společnost téměř až na konec rybníka, kde postupně přechází jeho ostrůvky a laguny v louky plné zářivých květů.
Silnička vás povede dál okrajem chatové oblasti, umně skryté mezi stromy, až k dalším rybníkům a také k místům tradičních letních stanových táborů. Po vodní ploše Budkovanu, který právě míjíte, se rozletí hejna vyplašených divokých kachen hnízdících v jeho březích a ostrovech. Pak pomalu opustíte asfalt a ponoříte se do ticha lesní cesty, která bude po chvíli lemována kaštanovou alejí.
První turistická křižovatka před vámi by vás mohla trochu zmást, ale vydejte se zlatou střední cestou, sice bez značek, ale o to krásnější, tedy hlubokými hvozdy jehličnatých lesů vstříc tichu Rakoveckého údolí. Po chvíli se vám po pravé ruce začnou rozprostírat rozsáhlé lučiny. Klidně se nechejte unést jejich krásou a také vůní postupně sklízené otavy a rozběhněte se po jejich měkkém travnatém polštáři dolů směrem k místům, kde se kdysi rozkládala středověká obec Bystřec. Snad se stačíte vyhýbat i světle fialovým květům ocúnů, jejichž výrazně odlišné zabarvení vévodí v tomto období všem loukám v údolí. Možná vás ta neskutečná nádhera okolní krajiny se svým nebetyčným tichem tak pohltí, že si tu i na chvíli sednete nebo lehnete do trávy a budete v blaženém pokoji sledovat plachtění lovících dravců, jejichž křik občas přehluší trylkování ptáků, či koncert cvrčků a ostatního hmyzu.
Na chvíli se budete cítit součástí přírody, jíž taky opravdu jsme. Snad vám zde v tento okamžik i dojde, jaká je to škoda, že si to jako lidstvo nechceme připustit a také se podle toho chovat. Určitě se vám ze zdejší úžasné oázy klidu a pohody nebude ani chtít vracet do centra civilizace plné hluku a zápachu z výfukových plynů všudypřítomných aut. Zřejmě vám bohužel asi po nějaké bezstarostné chvilce v lůně divočiny nezbude nic jiného, než pokračovat dál. Tak proběhnete rovně lesem a dostanete se na starou, rozbitou asfaltovou cestu, po níž opět vyrazíte vpravo do ticha vysokých smrků.
Pomalu se, zřejmě s nechutí, budete vracet nyní již smíšeným lesem zpět, když tu vám překříží cestu zelená turistická značka. Po ní byste se dostali dolů doprava na červenou trasu a dále na okraj Vrbového a Dubového rybníka. Já ale doporučuji běžet po asfaltové silničce až k autokempu zvanému též Olšovec a po stejné cestě se pak nechat přivést po druhé straně největšího Jedovnického rybníka přes splav a kolem fotbalového hřiště až na parkoviště k vašemu vozidlu. Případně někam jinam, na chatu či ubytovnu (je jich tu docela slušný výběr), odkud jste k dnešnímu pohodovému výklusu vyrazili.
Těch asi 12 km vám tak uběhlo, že se možná budete chtít podívat i někam jinam a věřte, že v okolí Jedovnic je toho opravdu hodně ke zhlédnutí. Zcela jistě třeba nedaleká propast Macocha, Rudické propadání, řada rozsáhlých jeskynních systémů, jejichž krápníková výzdoba vám dozajista učaruje možná stejně jako skvostný unikát architekta Santiniho, národní kulturní památka barokní Mariánský chrám v nedalekých Křtinách.
A to nemluvím o možnostech pro cyklistiku, která zde má hlavní křižovatku veškerých tras Drahanské vrchoviny a Moravského krasu, neboť Jedovnice jsou Římem všech cykloturistů.
Tak nevím, jestli jsem vás poměrně značně nesourodým popisem běžecké trasy alespoň trochu nadchl. Ale věřte, že až si to sami zkusíte a necháte se zdejším zázračným koutem naší vlasti očarovat, budete se sem nesmírně rádi vracet.
Za to vám ručím.
Komentáře (Celkem 5)
Honza Barbořík 24.09.2009 11:41:53
Pravda pravdoucí – celá oblast Jedovnic a okolí je moc hezká…
Robbik 25.09.2009 22:49:56
v Jedovnicich mame chatu a jezdim tam uz pres 30 let a jak pro behani tak pro cyklistiku vynikajici lokalita. jeste bych upresnil ze cast Barachov (u parkoviste, foto č.8) neni hrazi, hráz je o nekolik set metru blize k mestu. Zacina stavidlem a hospodukou U hastrmana. Jen aby to nekoho nepletlo :)
administrator 03.04.2010 13:33:03
Asi 25 km od Brna, blízko Blanska, kolem hlavní silnice spojující toto město s Vyškovem, leží městys Jedovnice. Okolní lesy v jeho těsné blízkosti tvoří přirozenou vstupní bránu do Moravského krasu. Vzhledem k zeměpisné poloze a neobvyklé štědrosti přírodních úkazů jsou Jedovnice významným střediskem rekreace, turistiky, dále křižovatkou cyklistických tras a také středobodem milovníků vodních sportů.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.