Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

NÁZOR: Výsledky dle oficiálních nebo reálných časů? Nebo obojí?

NÁZOR: Výsledky dle oficiálních nebo reálných časů? Nebo obojí?
foto: Radek Narovec

Petr Kostovič | 14.03.2013 | přečteno: 12474×

Než dojdete po výstřelu ke startovní čáře, uplynou u velkých městských běhů často minuty. V době, kdy masy hobíků teprve překračují startovní čáru, mají za sebou elitní běžci leckdy dva či tři kilometry závodu. Výkon běžce je pak „devalvován“ čekáním po výstřelu. Co s tím? Uvádět pořadí jen podle oficiálních časů a vedle nich uvést časy reálné, jak se to u velkých běhů v Čechách i v zahraničí obvykle dělá? Nebo by to mohlo být i jinak?

„Já bych měl být podle reálných časů v kategorii do 39 let na 103. místě v pořadí a jsem přitom na 101. místě,“ uvedl na fóru behej.com v diskusním vláknu k letošní Kbelské desítce Peter Helcmanovský.

„V propozicích a i v informacích před závodem se všude operovalo s reálnými časy. A výsledky jsou srovnané podle oficiálních časů. Dokonce ve veteránských kategoriích došlo k prohození na stupních vítězů. Takže za rok se opět budou i ti starší pomalí cpát dopředu,“ přidává se ve stejné diskusi k problematice reálných a oficiálních časů Evžen Ge.

Ponechme stranou neinformovanost samotných běžců ohledně propozic a pravidel. Ve výše uvedených komentářích je skryt zajímavý nápad. Pořadatelé velkých běhů si dobře uvědomují, že bez masy hobíků by to nešlo. Závod se organizuje pro ně. Přestože médiím prezentují jen ty nejlepší, když nepadne rekord závodu, pyšní se alespoň rekordem účastnickým. Vypovídá o tom, že závod táhne, pořadatel dělá svou práci dobře.

Proč si tedy pro hobíka vedle poskytnutí startovního balíčku neudělat něco navíc? Málokdo se chlubí tím, že půlmaraton uběhl oficiálně za 1:50:00, když ve skutečnosti od startovní k cílové čáře běžel čas 1:44:00. V diskusích po závodě znějí také především časy reálné, každý je zmíní spíše než ty oficiální. „Pro hobíky není čas důležitý, ti se jdou jen proběhnout,“ zaznělo před časem od mikrofonu moderátora při Olomouckém 1/2Maratonu, když někteří běžci poukazovali na „dopravní zácpu“, která vznikla v jednom ze zúžených míst po startu. I hobíci však sledují výkony soupeřů na své výkonnostní úrovni, porovnávají se, soutěží mezi sebou.

Závody většinou jasně deklarují, že se konají podle pravidel atletiky. „Pro běžecké a chodecké závody na silnicích je oficiálním časem doba, která uplyne mezi výstřelem startéra a okamžikem, kdy závodník překročí cílovou čáru. Nicméně, pokud závodník překročí startovní čáru po výstřelu startéra, je možné mu sdělit čas, který uplynul od překročení startovní čáry do překročení cílové čáry, ale tento čas nebude považován za oficiální. Pořadí, ve kterém závodníci překročili cílovou čáru, bude považováno za oficiální pořadí v cíli,“ uvádí se v pravidle 165 Pravidel atletiky.

Pravidla je třeba ctít, to je jasné. Zaregistrováním se do závodu v podstatě souhlasím s pravidly, podle nichž se koná. Těžko chtít na pořadateli, aby je přizpůsobil určité skupině, která si myslí, že by to mělo být jinak.

Vraťme se však k citacím z úvodu. Mají-li závody o hobíky zájem a cítí-li z jejich strany požadavek na určitou službu, proč jim nevyjít vstříc? Vedle oficiální výsledkové listiny, v níž by se vycházelo z oficiálních časů, by pro informaci a jako zajímavost mohla být uvedena i listina pořadí podle reálných časů. Jako služba mase hobíků, kteří tvoří atmosféru závodu. Že se to nikde nedělá? Proč s tím nezačít právě v Čechách?

„Technicky by nebylo problémem takovou výsledkovou listinu vytvořit,“ říká Marek Blažek z firmy Apachi s.r.o., která zajišťuje měření časů při velkých pohárových akcích, například při Mizuno Running Cupu či Salomon Trail Running Cupu.

„Reálné časy? Proč ne, ale ve výsledcích mají své místo jedině jako časy orientační. Oficiální výsledková listina musí vycházet z časů oficiálních, tedy od výstřelu. Jinak by se mohlo stát, že běžec, který doběhne do cíle jako čtvrtý, bude vítězem závodu. To by bylo absurdní,“ namítá Pavel Frček, který působí již 36 let jako ústřední rozhodčí atletiky.

Server Běhej.com sestavuje podle reálných časů tabulky a žebříček. Není totiž oficiální, tedy povinně vázán atletickými pravidly. Možná je však sledovanější. Právě proto, že zohledňuje skutečné výkony.

Komentáře (Celkem 66)

Nalezené položky: 67 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední

PetrK muž 14.03.2013 10:48:03

Než dojdete po výstřelu ke startovní čáře, uplynou u velkých městských běhů často minuty. V době, kdy masy hobíků teprve překračují startovní čáru, mají za sebou elitní běžci leckdy dva či tři kilometry závodu. Výkon běžce je pak „devalvován“ čekáním po výstřelu. Co s tím? Uvádět pořadí jen podle oficiálních časů a vedle nich uvést časy reálné, jak se to u velkých běhů v Čechách i v zahraničí obvykle dělá? Nebo by to mohlo být i jinak?
Odkaz na článek

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 14.03.2013 11:16:11

Jsem slavny… a vytrzeny z kontextu… ;-)

Tak sem doplnim co bylo v tom diskusnim vlaknu zajimave pro mne:

  • v jednotlivych kategoriich se nemusi bezet na nejlepsi mozny cas, ale na umistneni, takze bezec takticky posetri sily, kdyz vidi ze to staci, proto poradi podle realneho casu pro zavodniky nedava smysl. (resp. je to jiny typ vyzvy, kdyby to tak bylo v propozicich zavodu, tak by se proste museli prizpusobit a bezet „naslepo“ bez moznosti taktizovat podle vykonu souperu)
  • tim vznika problem ze jsou vepredu na startu i pomalejsi zavodnici, kterym jde o oficialni umistneni a tech par usetrenych vterin pro ne ma smysl. Na druhou stranu az je nekdo netrpelivy z hobiku zezadu prevalcuje, tak mozna budou par tydnu se zlomenym zebrem premyslet jestli to opravdu stalo za to.

Jestli delat neoficialni vysledky dle real-time: vetsinou je tento rebricek dostupny na behej.com, nebo staci zkopirovat oficialni vysledky s RT do nejake tabulky a dat utridit, pro mne osobne je to par kliknuti. Jestli to bude primo poskytovat i organizator, tim lip. Ale myslim ze tohle neni problem.

Ja mam spis problemy s tim ze po startu neni kudy bezet, malokdy se mi povede odhadnout postaveni na startu dobre. Myslim ze resit tento problem je velmi nevdecne, protoze 100% vyresit nejde, ale osobne bych si dovolil navrhnout organizatorum 2 pravidla:

  1. vyznacte dobrovolne koridory na cilove casy, vetsina lidi se pak aspon nejak usporada (vepredu samozrejme elita ktera bojuje o oficialni umistneni) (na We Run Prague 2012 to myslim dost dobre zafungovalo)
  2. delejte startovni branu a koridory uzsi (tak 60–80%) nez je sirka trate po startu. Teoreticky tim proud bezcu ktery jde ven ze startovni brany bude o neco ridci a pujde lip predbihat, ale start potrva o neco dele. Tohle je cira teorie, pokud to nekdo ma otestovane a vi ze to je dobre/blbost, tak at mne klidne pouci, v tomhle jsem jen teoretik. :-)
Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 14.03.2013 11:38:30

Taky trochu doplním. Cílové pořadí „na bednu“ nebo na oceňovaná místa bych vždycky hodnotil podle skutečného doběhu. Tam snad není pochyb, že to je jediná rozumná možnost. Horší to je v kategoriích veteránů. Pokud jde „jen“ o medaili, tak snad není takový problém. I když stát pod bednou a pak zjistit, že jsem byl rychlejší než ten třetí, to nepotěší.A příště možná opravdu se budu tlačit dopředu. A pokud jsou s umístěním spojeny i ceny, tak mi to připadá nespravedlivé. Nicméně řešení moc nevidím.

K posledním dvěma připomínkám ped7g. Koridory na čas by byly daleko lepší. Už jen proto, že se můžu v době závodu buď zlepšit nebo zhoršit a pak se postavím do jiného koridoru. A kupodivu lidi nejsou až tak „blbí“. Na We Run jsem se byl kouknout do koridoru 40 a stálo tam asi 50 běžců. Z nich jsem tak 30 znal a věděl jsem, že těch čtyřicet plus mínus umějí.

Ke startovní bráně. Už asi před pěti lety jsem PIMu navrhoval užší bránu na 1/2 maratonu, aby nevznikala zácpa u Karlových lázní. No, zatím na ni nepřistoupili.

avatar

Praha/Zlín

Celkem 4528,24 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:08 (2014)
půlmaraton: 1:23:37 (2014)
maraton: 3:56:07 (2022)

J0SE muž 14.03.2013 12:24:51

>> EvženGe, 14. 03. 2013 11:38:30K posledním dvěma připomínkám ped7g. Koridory na čas by byly daleko lepší. Už jen proto, že se můžu v době závodu buď zlepšit nebo zhoršit a pak se postavím do jiného koridoru. A kupodivu lidi nejsou až tak „blbí“. Na We Run jsem se byl kouknout do koridoru 40 a stálo tam asi 50 běžců. Z nich jsem tak 30 znal a věděl jsem, že těch čtyřicet plus mínus umějí.

Souhlasím, pořádně označené koridory na čas (dost často možná nestojí lidi správně ne proto, že by se chtěli „cpát“ někam, kam „nemají“, ale protože neví, kde stát) a spolehnout se na slušnost a soudnost závodníků (naprostá většina je podle mě slušná i soudná a těch pár výjimek nemá asi cenu řešit). Na již zmiňovaném Niku to bylo podle mě rozumně zařízené (i když nemůžu soudit jak to vypadalo vzadu, protože jsem stál v koridoru pod 40 minut a tam bylo opravdu prázdno a volno a hned po startu se dalo v klidu běžet).

avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 14.03.2013 12:29:36

Třeba redakce konečně připraví článek se zodpovědnými z PIMu, kde se na tyto otázky a návrhy zeptá. Společně s možností převodu čísel by to bylo zajímavé a asi i dost obsáhlé téma.

Motto: www.marek27.cz
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 14.03.2013 12:56:03

>> J0SE, 14. 03. 2013 12:24:51

Tak to ses tam měl jít podívat. Nejvíc nacpaný byl koridor nad 60. :-))

avatar

Praha/Zlín

Celkem 4528,24 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:08 (2014)
půlmaraton: 1:23:37 (2014)
maraton: 3:56:07 (2022)

J0SE muž 14.03.2013 13:13:27

>> EvženGe, 14. 03. 2013 12:56:03

Řekl bych, že každý chtěl běžet se Sárou, ale ta vlastně stála jenom u trati :-D

A teď na trošku kontroverzní notu: věřím, že u lidí s 10km nad 60 minut snad na vteřině nebo dvou zdržení nesejde.

avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 14.03.2013 13:16:28

Při vyplnění přihlášky bych vyžadoval doplnit dohledatelný výkon (na stejné trati nebo v horším případě poloviční) ne starší 2 let. Podle výkonu přiřadit startujícího do koridoru a odlišit jej barvou na startovních číslech. Řazení do koridoru poctivě hlídat pořadateli. Funguje to při 40 tisících běžců v Paříži, naopak díky benevolenci pořadatelů a společnému startu s 1/2 maratonem je v tom dost zmatek ve Vídni (celkem asi 30 tisíc běžců. Zúžení koridoru v místě startu bych považoval za bezpečnostní riziko, větší než případný špunt někde na prvních kilometrech.

Musím poctivě dodat, že jsem s tím nikdy na velkých městských bězích zásadní problém neměl, asi jsem objektivně odhadl svoje schopnosti a nepřekážel jiným rychlejším běžcům. Snad jen obíhání mezi diváky početné (v řádu stovek) zdi běžící se čtyřmi vodiči pod hranici 3 hodin. Ti dokázali ucpat i Champs Elysees. ;-)

avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 14.03.2013 13:30:45

>> milan, 14. 03. 2013 13:16:28

Už vidím, jak lidi z PIMu, co neumí ani převést registraci, kontrolují 12.000 časů přihlášených půlmaratonců. Druhým problémem pak je, že se člověk může za rok zlepšit třeba o půl hodiny (což je problém i při odhadování cílového času). Osobně si taky myslím, že nejlepší varianta je nechat lidi seřadit se podle jejich sebevědomí a svědomí.

O zúžení v prostoru startu nebyla řeč. ped7g navrhoval užší celé předstartovní koridory.

Motto: www.marek27.cz
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 14.03.2013 13:45:35

>> marek27, 14. 03. 2013 13:30:45

Neznám aktuální stav na PIMu, startoval jsem poprvé v roce 2006 (bez předchozích výsledků) a „drze“ se nacpal hned za Elitu. Ale protože jsem měl první km za 4:00 min :-D ,tak jsem snad nikomu nepřekážel. Tehdy ovšem startovalo pouhé 3 tisíce běžců. Zúžení koridorů směrem k Hybernské bráně bylo značné a i z tohoto důvodu byl průběh Pařížskou ulicí bez problémů.

avatar

zkrchak 14.03.2013 13:53:10

Atletická pravidla je třeba respektovat, ale na druhou stranu, kdo při zpracování současných pravidel tušil, že bude v jednom maratonu starovat 40 tisíc běžců a i u „obyčejného“ běhu v Čechách potrvá 5 minut než se poslední startující dostane na startovní čáru. O měření pomocí chipů ani nemluvě. V druhém nebo třetím největším běhu v UK – Edinburgh marathon se běží pouze na reálné časy. Startovní pole se rozdělí dokonce do dvou ulic s jasně oddělenými koridory podle časů. Elita, tj. ti kteří obvykle běží na CELKOVÉ vítězství startují samozřejmě v první vlně a pořadí je dáno jejich doběhnutím do cíle. Pořadí ostatních je dáno REÁLNÝMI časy a tzv. oficiální (gun) časy se vůbec neuvádějí. I pořadí v kategoríích je dáno těmito reálnými časy. Co to má za výhody – nikdo se nikam necpe, každý běžec se zařadí tam,kam patří. Pořadatelé mohou lépe připravit starvní prostor. Nedojde k ucpání tratě v první zatáčce. A nevýhoda – v ojedinělých případech dojde ke změně pořadí u veteránských kategorií.

Myslím si, že by se i příslušní organizátoři českých velkých běhů mohli tímto příkladem inspirovat.

avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 14.03.2013 14:10:08

to Jose: Sára tady kráká, že desítku zatím vždycky letěla pod hodinu. A to i jako vodič (Pečky 59:56). :-)) Proto by se do koridoru nad 60 necpala. Chtěl jsem jen naznačit, že spousta lidí se na lepší čas necítila a dodržela stanovený koridor. A nehrnuli se do „lepších“ koridorů.

to milan: Je dost běžců, kteří buď nemají čas žádný (první závod) nebo nesrovnatelný (klasický příklad z Brna Petr Kaňovský :-)). Opravdu bych spíš věřil lidem, že se srovnají sami.

A to zúžení jsem myslel na samotnou bránu. Oni ani na startu lidi nejsou blbí a nechaj si kousek místa před sebou. A většinou se ani necpou „aby už odstartovali“. Zúžením koridorů jen ztratíte kapacitu závodu.

avatar

Praha

Celkem 7881,3 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:33 (2014)
půlmaraton: 1:28:26 (2014)
maraton: 3:21:53 (2014)

ped7g muž 14.03.2013 14:32:02

>> EvženGe, 14. 03. 2013 14:10:08

Oni ani na startu lidi nejsou blbí a nechaj si kousek místa před sebou. A většinou se ani necpou „aby už odstartovali“

S timle bych ja osobne nesouhlasil, mam spis opacne zkusenosti.

Kapacita – kdyz nepocitam masove akce PIMU, tak mam problem si vzpomenout na zavod kde by to neslo natahnout na delku. Zuzeni jenom v prostoru brany bych nedelal, kdyz uz, tak nekolik stejne uzkych mist i smerem dozadu (treba na konci kazdeho koridoru), aby se lide museli protlacit vicekrat stejnym prostorem.

A kdyz uz lovim v pameti startovni prostory zavodu, tak si vzpominam na „Vokolo Priglu 2012“, kde se startovalo ve 3 oddelenych vlnach, a vysledky byly dle real-time (tam je to z duvodu nizke propustnosti treti ctvrtiny trate, kde je nekdy problem bezet i ve dvojici).

Motto: Pain is temporary, quitting lasts forever.
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 14.03.2013 15:11:13

>> EvženGe, 14. 03. 2013 14:10:08

Přece jen jsem se zlepšoval postupně, takže pokud mi přidělili číslo dle dřívější výkonnosti, tak bylo vše OK. Ostatně, velké akce typu PIM maraton či Pardubický půlmaraton mají pro mě nyní význam už jen tehdy, pokud se na ně kvalifikuji do kategorie MR (u půlmaratonu se to letos kvůli limitu 1:20 asi nepodaří), jinak si v pohodě zaběhám raději na nějaké menší akci. Výjimkou je letos PIM půlmaraton, kde jsem byl osloven, abych běžel za Světlo pro svět, tam jsem ale nakonec dostal své výkonnosti odpovídající startovní číslo 459. Rozdíl mezi RealTime a GunTime budu řešit jen v případě, že bych chtěl zaběhnout limit na MR, jinak těch pár sekund nehraje žádnou roli. Spíše mám obavu, abych se kvůli aktuálně slabší výkonnosti nemotal běžcům pod nohami, nicméně pokud jsem si loni vybojoval účast na MR v maratonu, tak nevidím důvod, proč bych neměl využít výhodu startovat zepředu, nehledě na to, že později na jaře může být má výkonnost úplně jiná. Stejně mě ale nejvíce baví běhat na dráze (myslím tím zejména desítky), i když na ní bohužel je poměrně málo oficiálních závodů a například na TriexpertCupu je počet účastníků až příliš vysoký.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Radomir muž 14.03.2013 17:31:00

Situace je podle mě jasná – jednou jsou daná pravidla a „na bednu“ se běží podle oficiálních časů. Veteráni, kteří mají na bednu by se podle toho měli také zařadit.

Nu a nám hobíkům stačí, když víme RT a alternativní žebříček se přeci dá snadno sestavit. Takže o čem je vlastně řeč?

Trochu jiná věc jsou vodiči, protože buď byli ve špatném koridoru nebo nesmyslně zrychlovali a doháněli „ztrátu“ na startu. Můj názor je, že vodiči by měli běžet na RT, nikoli oficiální.

avatar

10 km: 0:32:31 (2009)
půlmaraton: 1:17:19 (2008)

Matěj muž 14.03.2013 17:33:52

Řazení běžců nechat na nich? To je hodně vtipný názor. Stačí se podívat třeba na uplynulé dvě desítky, co za lidi stojí v prvních řadách a kde potom doběhli. A to je malý závod kde je zdržení na startu do minuty. Ale to je tak jediný přínos reálných časů, že by tohle cpaní se dopředu pomohly odstranit. Ale prostě nemůžu po závodě jako vítěz čekat, jestli deset minut po mě nevyrazil někdo, kdo je o vteřinu ryhlejší jak já. Běhy nejsou časovka.

avatar

Activity Lanškroun

Celkem 27708,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2014)
půlmaraton: 1:26:15 (2013)
maraton: 3:02:07 (2016)

forest a rix muž 14.03.2013 18:18:03

Nevím proč by se u masových silníčních běhů nemohlo běhat na real time, to je jenom historicky zažité, zdravé myšlenky by se měly prosazovat a ne hledat výmluvy, rozhodnutí by vždy záleželo na pořadateli, velikosti závodu, schopnosti časomíry. Všechno je jednou poprvé a tudíš ať žije revoluce…

Motto: co tě nezabije, to tě posílí
avatar

Bratislava

Celkem 3189 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:52 (2014)
půlmaraton: 1:29:45 (2013)
maraton: 3:05:50 (2014)

michal.4x4 muž 14.03.2013 19:45:34

Mojím prvým súťažným behom bol bratislavský Night Run v roku 2011, na štarte niečo cez 2000 bežcov. Rozdiel medzi oficiálnym a čistým časom bol cca 1:40 min., v celkovom poradí to bol posun o 70 priečok. Vlani bolo bežcov okolo 3000 a zas som sa ocitol niekde v strede štartového koridoru. Rozdiel v čase cca 2 minúty, v poradí 46 miest. Ak uvážim že som štartoval niekde v strede a dobehol som absolútne na 545. mieste, tak počet bežcov ktorých som predbehol sa počíta na stovky. Pri mojom tempe okolo 4:30 min./km. – zvyčajne behám súťaže okolo 10 km – si vždy myslím, že dopredu patria tí rýchlejší. A vždy sa tam napchá kopa pomalších ako ja. A to aj na malých súťažiach. Ale až tak mi to nevadí, pred známymi sa pochválim čistým časom a je to :-) Budúcu nedeľu idem svoj prvý polmaratón tak som zvedavý ako to dopadne.

Motto: Kým stojím, tak behám.
avatar

Prievidza, Slovensko

Celkem 11594,4 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:46 (2020)
půlmaraton: 1:27:42 (2016)
maraton: 2:57:58 (2017)

ttomino1980 muž 14.03.2013 20:07:14

mne skor „zavadzaju“ stafetaci …inak mi nevadi ak som od startu 3–4 minuty…ved cisty cas sa dozviem a radsej predbehnem ako sa tlacit dopredu, dlhsie cakat a potom sa nehat obehnut rychlejsimi len aby som bol blizsie k startu

Motto: "Keď prechádzate peklom, nezastavujte sa." - W. Churchill
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 14.03.2013 20:13:21

>> Matěj, 14. 03. 2013 17:33:52 Stačí se podívat třeba na uplynulé dvě desítky, co za lidi stojí v prvních řadách a kde potom doběhli

Jsou tu ale i opačné příklady, namátkou loňské listopadové Jehnice, kdy ani start z posledního místa :-D Danovi Orálkovi nezabránil skončit celkově čtvrtý …

http://www.bezvabeh.cz/…cia-ganovska

avatar

2hrady muž 14.03.2013 20:54:11

Jsem zastáncem oficiálních časů, vše ostatní je pro mě pomocná evidence (Evžene promiň :) ) Vidím smysl běhu ve stejných podmínkách, nemyslím teď ani větrné poryvy jako spíš naskupinkování závodníků na trati. Ale hlavně jsem zastáncem systému poptávka – nabídka. Kdyby poptávka po bězích, kde bude rozhodovat real time skutečně byla, organizátoři by ji určitě vyslyšeli. Jinak platí – dělají to podle Vás blbě a nelíbí se Vám to? Tak jim to dejte najevo svojí neúčastí, ať mají nad čím přemýšlet. Líbí se mi výsledková listina i podle real timů, líbí se mi koridory podle výkonnosti, líbí se mi výkonnostní a amatérské vlny :) Ale vítězem pro mě zůstane vždy ten první!

avatar

Praha

Celkem 14588,46 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:55 (2013)
půlmaraton: 1:17:41 (2013)
maraton: 2:56:52 (2012)

marek27 muž 14.03.2013 21:01:46

>> forest a rix, 14. 03. 2013 18:18:03

Důvod, proč ta tvá myšlenka není až tak zdravá, tu byl uveden. Pokud by pořadí bylo dáno real timem mohla by špička spekulovat s tím, že si někdo nechá na startu pět vteřin utéct než projde bránou, pak snadno těch pět vteřin dožene, ve finiši sice bude ve skupině šestý, ale stejně vyhraje. Což by samozřejmě nebylo úplně fér. Vyhrát by prostě měl ten, kdo je první v cíli.

Motto: www.marek27.cz
avatar

Activity Lanškroun

Celkem 27708,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2014)
půlmaraton: 1:26:15 (2013)
maraton: 3:02:07 (2016)

forest a rix muž 14.03.2013 21:06:40

>> 2hrady, 14. 03. 2013 20:54:11 Samozřejmě super pouťaky 200 běžců co se i znaj, se umí zařadit a oficiální čas OK, ale vélké běhy toť otázka. O víkendu se běží Lužánky a pořadatel udělal 2 běhy, které budou mít 1 výsledkovou listinu, to je vlastně posun k RT, vždyť oba první závodníci v jednotlivých bězích spolu závodit nebudou. A je to RT !!!

Motto: co tě nezabije, to tě posílí
avatar

Activity Lanškroun

Celkem 27708,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:17 (2014)
půlmaraton: 1:26:15 (2013)
maraton: 3:02:07 (2016)

forest a rix muž 14.03.2013 21:30:06

>> marek27, 14. 03. 2013 21:01:46

Jenže tuto volbu májí všichni, a problém taktizování zas tak nemáš, jak nezabereš a nedržíš tempo, tak se to na konci kolikrát nedožene a naopak, hlavně by nebyla ta špice tak natlačená pomalými běžcí. Znám někoho kdo běhá pomalu a je vždycky v 1 řadě. Kdyby to dělalo více běžců což se na masových bězíh sejde, stává se z toho problém, typicky olomoucký půlmaraton, běžel jsem tu dvakrát a už nepoběžím. Podruhé sice pouštěly ve vlnách ale byla úzká silnice a věčně jsem přeskakoval tramvajové vymezovací kužely, ohlížení dozadu dopředu zda nejede tramvaj.

Motto: co tě nezabije, to tě posílí
avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 14.03.2013 21:53:20

můj názor je takový, že používání čipů pro běhý s účastí větší než cca. 200 běžců je určitě dobrá věc. Jak již bylo několikrát zmíněno, lidé se nikam necpou, nejsou nervózní, že 2 minuty po výstřelu se nehli z místa a spíše se snaží postavit tam, na co se cítí nebo se spíše ještě podcení a stoupnou si více dozadu. Tedy jsem jednoznačně pro používání čipů. Co se týká uvádění výsledků, tak by se měly uvádět oba s tím, že oficiální (čas po výstřelu) by měl být směroplatný (stanovující pořadí) a výsledek (real time) doplňkový, ovšem také s pořadím podle času-informativní. 95% běžců se pere s časem, nikoliv s umístěním. Šířka startovního koridoru by měla být stanovena tak, aby pobrala první kilometr běhu aniž by to běžce nějak omezovalo.Buďme rádi, že můžeme využívat moderních technologii :-)

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 14.03.2013 21:58:15

>> 2hrady, 14. 03. 2013 20:54:11

On je podstatný rozdíl ve velikosti závodu. Malý závod jako u vás (to zase promiň Ty :-)) bych si nedovedl přestavit, že bude jiný čas než ten od výstřelu. I ten loudal na startu bude mít zpoždění do pěti, deseti vteřin. V Praze na půlmaratonu to bude nad deset minut!!!Ale to už všechno napsal forest a rix.A líp.

avatar

Praha

Celkem 26381 km
Minulý měsíc 21 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 14.03.2013 22:03:31

>> filipoinzagi, 14. 03. 2013 21:53:20

Díky, takhle bych to taky nejradši napsal, kdybych to uměl. Ale jedna vrána tady furt votravuje vo voříšky a tak jseš lepší. :-((

avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 14.03.2013 22:18:41

>> EvženGe, 14. 03. 2013 22:03:31 jen jí dej najíst :-) Já to tak vnímám ze svých slabých zkušeností. Naprostá většina běžců se snaží běžet na svůj nelepší čas a pořadí je druhotné. Stejně nejdůležitější je bedna (kde by mělo být pořadí podle oficiálního času). Vždy by mělo být pořadí jak s oficiálním časem, tak s real time. Přeci běžec chce vědět za kolik běžel desítku nebo půlmaraton a né čas desítky nebo půlmaratonu, který je ovliněn desetiminutovým čekáním, než se dostane přes startovní čáru-to by byla naprostá degradace a ztráta motivace se účastnit závodů. Co se týká postavení běžců na startu, nechal bych to na zdravém uvážení každého běžce.

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

Kačice,KL

Celkem 970 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:30:55 (2001)
půlmaraton: 1:09:54 (2001)
maraton: 2:32:36 (1990)

metod muž 14.03.2013 23:34:31

>> 2hrady, 14. 03. 2013 20:54:11

Správně, první v cíli je vítěz a ten pocit mu nikdo nevezme, i když by ve výsledkové listině byl na základě real timu uveden jinde.Z tohoto hlediska nejsou pro veterány, ale stále ještě „závodˇáky“, tolik zajímavé veteránské mistrovské závody na dráze, kde je výsledková listina sestavena podle přepočtu bodovým věkovým koeficientem a mistrem republiky se stane nejvíce obodovaný výkon.Zajímavé kriterium, ale žádný adrenalin, vše až zpětně. Tomu by mohly pomoci jedině oddělené starty jednotlivých věkových kategorií, jako u dětí.Vše časově náročné a s malým počtem startujících neproveditelné.

Z jiného soudku – dobrovolné startovní koridory fungují u menších maratonů spolehlivě a v zájmu samotných závodníků.Není nic horšího, než přepálit maraton v rychlejší skupině.Pořadatel pomůže startujícím označením koridoru cílovým časem nalézt potenciální spoluběžce.To je služba jako hrom a jen blázen ji nevyužije.Bohužel na kratších bězích se najde takových bláznů dost a nastává skrumáž.

Motto: Když už nemůžeš jít,zkus aspoň běžet.
avatar

zkrchak 15.03.2013 09:24:17

2metod: To s těmi veteránskými běhy na dráze je sice trochu jiný problém, ale dovolím si jej okomentovat: Stanovení výsledků na základě koeficientů je prováděno jen na Mistrovství veteránů České republiky (situaci na mistrovstvích jiných republik neznám). Ale na Mistrovství Evropy nebo světa je hodnocení prováděno po jednotlivých 5-ti letých kategoriích bez nějakých přepočtů. Je to z důvodu počtu závodníků ve věkových kategoriích.

Nalezené položky: 67 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.