Zkušený kuchař, nadšený cestovatel, milovník asijské kuchyně – a k tomu ještě běžec a ultramaratonec. To je Ladislav Dvořák. Jakožto běhající kuchař má zkušenosti jak s přípravou jídel, tak s jejich vlivem na zažívání a výkon v tréninku a při závodě. V rozhovoru například prozradil, jaké nejhorší stravovací prohřešky u běžců pozoruje a co se mu naopak osvědč …
Zdraví
ZDRAVÍ: Jaký vliv má sport na tělo ženy
Jak souvisí menstruace s fyzickou výkonností žen? Jak se profesionální trénink podepíše na těle ženy? Lze provozovat běh na špičkové úrovni a přitom si udržet ladné křivky?
ZDRAVÍ: Multivitamíny proti únavě. Ano, nebo ne?
Tréninkem tělo sílí a zdokonaluje se ve schopnosti přizpůsobit se další fyzické zátěži. Je však nutné odhalit onu hranici, kdy „zdravá“ únava přechází v přetrénovanost. Pomůžou při regeneraci tak často používané multivitamíny?
Vyhněte se zbytečným bolestem při běhání. Investujte do zdraví
Baví vás běh a řešíte, jak se vyhnout zbytečným bolestem? Jen málokdo z nás má tělo dokonale v rovnováze a monotónní zatížení při běhu a jiných sportech může časem vést k přetížení vybraných partií, bolestem až zánětům. Prvotní nadšení se rychle promění v nechuť běhat. Přitom existuje řešení, jak si běh zpříjemnit. …
ZDRAVÍ: Dokáže pravidelný běh zpomalit stárnutí?
Sportem ku zdraví, nebo trvalé invaliditě? Má se člověk začít hýbat, když půl života proseděl či dokonce proležel na gauči? Dokáže pravidelný pohyb zpomalit proces stárnutí? Proč jsou běžci na první pohled plní energie a vitální?
ZDRAVÍ: Vyhněte se křečím z přehřátí
Během fyzické zátěže v teple dochází ke zvýšenému pocení, roztažení cév povrchu těla, zrychlené srdeční frekvenci a k vyšší spotřebě kyslíku. Sport v létě je energeticky náročnější, zásoby svalového glykogenu klesají rychleji. Pomůže trénink a aklimatizace.
Jak zlepšit běh s Alexandrovou technikou
Jaro je tu a spolu se stovkami rekreačních běžců vyrážím i já – běh mě baví, ale v zimě dávám přednost jiným sportům. Vzpomínám na své běžecké exkurzy před 10 lety. Po několika týdnech, někdy i dnech tréninků jsem vždy musel přestat běhat kvůli bolesti kloubů. Tehdy jsem se to snažil vyřešit koupí „lepších“ a samozřejmě dražších běžeckých bot. Dnes je tomu v …
Cítíte se na jaře malátní? Možná jste přes zimu vyčerpali ledviny
Při přechodu ze zimy na jaro dochází ke změně energií, ty začínají stoupat, s nimi může růst i teplota, ale to je proměnlivé a velmi kolísavé. Tudíž tělo reaguje na energie, ale jeho reakce jsou velmi závislé na životním stylu během předchozích ročních období. Teplotní skok je proto pouze jedním z faktorů možné dočasné nepohody, spíše dostaly přes zimu "zabr …
ZDRAVÍ: Jak na bezkrevný výkon při anémii
Pokud i přes usilovné trénování vám klesá výkonnost, zadýcháváte se a čas na kilometr se zvyšuje, může být příčinou anémie. Odborně řečeno se anémie projevuje poklesem počtu červených krvinek. Ty mají za úkol transportovat kyslík do všech buněk těla. Jestliže je jich málo, transport nefunguje.
Moc přítomného okamžiku: Co mají jóga a běh společného
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je tolik jogínů, kteří chodí pravidelně běhat? Možná k tomu mají stejný důvod jako běžci navštěvující lekce jógy. Tyto dvě aktivity si nejsou na první pohled příliš podobné, ale stačí nakouknout trochu pod povrch a vše se vyjasní.
CVIČENÍ: Jak běhat po porodu lehce a s radostí
Pokud jste zasloužilá maminka i běžkyně určitě víte, jak na to. Pár tipů na vhodné kompenzační cviky ale okouknout můžete. Rádi bychom podpořili i maminky, které se z porodu neoklepávají tak brzy, případně s během teprve začínají.
ROZHOVOR: Za poklesem energie a únavou může být anémie
Kateřina Kašparová z Kladna na sobě zjistila anémii nešťastnou náhodou. Nedošlo jí, že když jí to „neběhá“, že je příčina v krvi. Sváděla to na špatné tréninky, syndrom vyhoření a „vyřešila“ to tím, že přestala závodit. Bolesti svalů přecházela, stejně tak jako nechutenství, pokles energie a velkou únavu. Co ji pak donutilo situaci opravdu řešit a jak probíh …
ZDRAVÍ: Funkční hýžďové svaly uleví od bolesti a zvýší výkon
Chcete zvýšit výkonnost, při běhu lépe vypadat a ještě ulevit kyčlím a zádům? Pak se naučte správně zapojovat hýžďové svaly. Ty potom zajistí dobré postavení v kyčli při došlapu, lepší postavení pánve a páteře, napřímí tělo při došlapu a zlepší sílu odrazu.
Jaký máte zadek? Možná se smějete, ale hraje to roli i při běhu
Kdo by nechtěl mít krásný zadeček, že? Dámy se tím netají, muži to cudně tají. Přitom tvar a funkce pozadí může zásadně ovlivnit pocit z běhu i výsledek důležitého závodu! Podle tvaru můžeme usoudit, jakým způsobem kyčle při běhu (a nejen při něm) pracují. Stav hýžďových svalů společně se stavem zpevnění trupu a napřímení páteře je prostě klíčový pro chůzi i …
Hledáte jednoduchý recept na zdraví? Začněte chůzí a sledujte pokroky
Přišel nový rok a s ním pro mnoho lidí i různá předsevzetí, osobní výzvy, nové začátky. V posilovnách je narváno, v parcích běžců víc než před pražským maratonem. Kolik lidí ale u svých předsevzetí zůstane? Základem pro utvoření nového návyku je pravidelnost a dle odborníků alespoň 21 dní u nového zvyku vydržet. Důležité je také „nepřepálit začátek“. Chcete- …
Foam Rolling - od bolesti k lepšímu výkonu a regeneraci - soutěžte o pěnový válec Grid
Každý běžec to zná, při tréninku nebo závodě ucítí škubnutí ve svalu, náhlou bolest a povětšinou následuje kratší či delší tréninkový výpadek. Lze tomu předejít? Ve většině případů ano a metoda automasáží pomocí pěnového válce patří k těm účinným.
Běh v těhotenství: Po porodu dejte tělu čas se vzpamatovat
Po devíti měsících jste se dočkala – miminko je na světě a vy máte opět svoje tělo sama pro sebe. Paradoxně ale právě v týdnech po porodu byste si měla dávat největší pozor a od běhu si dát opravdu pauzu. Dívejte se na tuto dobu jako na pokračování svého těhotenství, je to v podstatě „čtvrtý trimestr“. A právě tímto obdobím končí i náš seriál o běhání v těho …
KOMENTÁŘ: Běžecká noční můra?
Není můra jako můra. Někoho při tomto slovním spojení napadne třeba čtyřiadvacetihodinovka na dráze, jiného odřené bradavky, nebo puzení na stolici v půlce městského maratonu. Nic příjemného, zdá se, i když samozřejmě úhly pohledu se různí a proti gustu žádný dišputát.
Jak čelit oslabené imunitě a infekcím při sportu v chladném počasí
Nejen profesionální sportovci znají období, kdy následkem intenzivních tréninků, diet, psychického stresu, nevyspání anebo změny počasí podlehnou snadno nachlazení anebo chřipce. Na straně druhé je známo, že pravidelná aerobní aktivita posilňuje imunitu. Vzniká tedy následkem sportu posílení, nebo naopak oslabení imunity?
TÉMA: Může láska k běhu přerůst až do skutečné závislosti?
Každý běžec zná stav, kdy pocítí tzv. druhý dech, druhou sílu, která se dostaví po nějaké době od vyběhnutí. Dala by se popsat jako pocit lehkosti a opojení. Mohou se tedy v mozku vylučovat během fyzické aktivity opiátové látky a dá se na sport vytvořit opravdová závislost?