Přetrénování. Kdo z pravidelných běžců by neznal onen nepříjemný stav, kdy místo růstu výkonnosti se po sérii náročných tréninků dostaví stagnace či dokonce jdeme s časy dolů. V krajním případě je nutné dokonce sport na čas přerušit. Na vině je nadměrné přetížení organismu, jehož regenerace si může vyžádat i měsíce. …
Zdraví
Běh v těhotenství: Ve třetím trimestru nic nepřehánějte
Začátek posledního trimestru některé ženy přirovnávají k třicátému kilometru maratonu: máte za sebou už značnou část, ale víte, že to nejtěžší vás teprve čeká. A co víc, nemůže to skončit jinak než velkou bolestí. Ve třetí sérii rad o běhu v těhotenství vám poradíme, jak finiš zvládnout.
Běh v těhotenství: Druhý trimestr si užívejte
Před časem jsme přinesli článek o tom, jak běhat na začátku těhotenství. Nyní náš seriál pokračuje tipy, co dělat a nedělat v druhém trimestru těhotenství, tedy ve čtvrtém až šestém měsíci – v období, které je běhání z celého těhotenství nejnakloněnější. …
ZDRAVÍ: Čtyři sady jógových cviků k rovnováze (nejen) pro běžce
Jóga a její dechová cvičení mohou běžcům pomoci při zvyšování výkonnosti, ale i k urychlení regenerace po výkonu. Většina chronických běžeckých zranění vzniká v důsledku dysbalance svalové a kosterní soustavy. Vyzkoušejte tyto čtyři sady cviků pro návrat k rovnováze a zdraví!
Přes patu, nebo přes špičku? Zapojte se do výzkumu
Běhat přes patu nebo přes špičku? Věčná otázka, na kterou nejspíš nikdy nenalezneme jednotnou odpověď pro všechny typy běžců, pro všechny povrchy a pro všechny rychlosti běhu. Tým mladých vědců z pražské FTVS by se rád podíval na tuto problematiku trochu hlouběji, pomocí vědecké metody – povrchové elektromyografie. Zapojíte se do výzkumu také? …
Pomáhá běh srdci, nebo škodí? Jak je to při závodech?
Vytrvalostní sport může být pro organismus prospěšný, ale má i rizika. Jak vypadá srdeční funkce při půlmaratonu či dokonce maratonu? Kdo patří k rizikovým skupinám, u nichž při závodech hrozí nebezpečí srdečního selhání? V souvislosti s úmrtím běžce při nedělním půlmaratonu v Ústí nad Labem přinášíme dva články z časopisu Běhej z konce roku 2012. …
Dejte svému běhu lehkost a přirozenost funkčním tréninkem
Možná nebudete běhat rychleji, snížíte však riziko zranění a především – svému běhu vrátíte přirozenost. Přirozenou lehkost zapojením „spících“ svalů. K znovuobjevení svalů, o kterých ani nevíte, vám může pomoci funkční trénink. Je moderní, přesto nás vrací zpátky ke kořenům. Učí nás zapojovat svaly společně, ne odděleně jak je to časté v posilovnách. K zatí …
ZDRAVÍ: Sedm cviků pro lepší běžecký styl
Vinou sedavého zaměstnání a životního stylu přichází tělo o přirozenou sílu, což se projeví i v běžeckém stylu. Pokud je běh vaší jedinou pohybovou aktivitou, zkuste aspoň měsíc po tréninku následujících sedm jógových pozic a pozorujte změny na těle. Dobu setrvání v pozicích postupně navyšujte.
Běh v těhotenství: Jak na to v prvním trimestru
Každý rok naskočí v hlavě stovkám běžkyň při radostné zprávě, že se stanou matkami, otázka: A jak to udělám s běháním? Přinášíme vám sérii článků, v níž se zaměříme na to, co dělat či nedělat v jednotlivých fázích těhotenství. Začneme tím, jak běhat v prvních třech měsících.
ZDRAVÍ: Pěnový válec uvolní a posílí svaly
Každý zná pocit těžkých, unavených nohou a zatuhlých svalů. Rozběhnout se v tomto stavu druhý den po náročném tréninku není žádná lahoda a trvá chvíli, než pocit těžkých nohou zmizí. Masér není vždy k dispozici, nebo není čas k jeho návštěvě a musíte si tedy pomoci sami.
ROZHOVOR: S tělesnou změnou se dostavil příval nové energie
Jaroslava Merunková původem z Havlíčkova Brodu je běžkyní, které byste stěží hádali věk a „tělesnou minulost“. Během posledních tří let shodila 18 kilogramů a z obézní slečny se stala dáma plná energie, chutí do života a také… maratonkyně s novou láskou pro horské běhy. Co stálo za životním obratem této 31leté tmavovlásky? …
Poznejte důkladně své nohy, pocítíte zlepšení nejen při běhu
Jste přesvědčeni, že své nohy jako běžci znáte důkladně? Před workshopem „Noha aktivní a zdravá“ jsem si to myslel také. Fyzioterapeut Štěpán Haškovec z centra rehabilitace FYZIO AKTIV mne a desítku dalších zájemců přesvědčil, že nejen pro běžce je v noze ukryto množství pohybů, o kterých nemáme ani tušení. …
Jaký vliv má výživa na výkonnost? Dozvíte se při besedě v Running Mall
Celou řadu zajímavých akcí a tréninků připravili na červen organizátoři seriálu RunCzech v pražském běžeckém domě Running Mall. V úterý 10. června od 20:00 je na programu přednáška výživového poradce Jakuba Podaného s názvem „Výživa a kardio“. Přesně o týden později a ve stejný večerní čas zavítá do Running Mallu věhlasný kardioc …
ZDRAVÍ: Co nejčastěji trápí chodidla
Jako vše na těle i potíže s chodidly nejsou nikdy izolované. Problémy na plosce nohy odrážejí stav naší páteře, dokonce i psychiky. Pokud vás chodidlo trápí, pátrejte po příčině (držení těla, potíže s páteří, reflexologie atd.) K novinkám v nabídce výrobců obuvi přistupujte opatrně a s rozumem a citem pro své tělo.
CoreFit bag: Protože běhání nestačí
Všestranná kondice, zdravá záda či kolena, postava do plavek… kromě běhání k tomu potřebujeme i něco navíc. Cvičení se zátěží nemusí znamenat posilovnu nebo velké svaly, jde hlavně o celkovou výkonnost, o lepší držení těla, stabilní (zdravou) páteř nebo pevné břicho. Činky a posilovací stroje klidně pusťte z hlavy, účinný trénink dává přednost realistickým, …
Jóga může zvýšit běžeckou výkonnost i urychlit regeneraci
Běžíte tak, abyste stihli pozorovat krásu přírody. Dýcháte zhluboka, takže plíce zvládají přenášet ke svalům dostatek kyslíku. Přestanete vnímat námahu, změní se rytmus dechu, vše kolem se ztiší a stanete se vnímavější. Cítíte každý nášlap chodidla. Začnete se pohybovat s lehkostí a máte pocit, že hlava se vyčistila. Zažíváte pocity, které mívají jogíni při …
ZDRAVÍ: Jak funguje tělo - zánět okostice
Zánět okostice je typickým zraněním zejména na jaře a počátkem léta, kdy příroda láká a tělo není na pravidelnou a zvýšenou zátěž navyklé. Pociťujete jemnou a nenápadnou bolest na holeni, či spíše „uvnitř“. Pokud příznaky ignorujete, hrozí zánět, který trénink znepříjemní, nebo dokonce znemožní.
ZDRAVÍ: Bolest kolena může signalizovat slabé ledviny
Únor je měsícem, ve kterém podle celostní medicíny nejvíce strádají ledviny. Bolesti zad, na kterých se nejvíce podepsal oslabený močový měchýř z ledna, doznívají a přesouvají se do křížové oblasti. Důsledkem špatné funkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany. Proto ne vždy svalujte vinu za bolavé koleno na nadměrný trénink! …
Škola běsého bohání, aneb příprava na bosý maraton
Minulý rok jsem musel být strašně hodný, protože Ježíšek mi jeden velký dárek přichystal už pár dní před Vánocemi. V páteční večer před svátky jsem se setkal se známým reflexním terapeutem Júliem Patakym. Znám ho od vidění. Už pár let ho pozoruju, jak v Praze běhá maratony naboso.
A co když se člověku běhat opravdu nechce?
Znáte to. Běhat se vám dnes opravdu nechce. Jsou tady však mnohé výzvy, plány, rady, očekávání, cíle a jiné motivační mantry. Potřeba vyvěsit naběhané kilometry na facebook, vložit záznam ze sporttestru na blog, mít co sdílet s dalšími mně podobnými. Ta zdravá soutěživost, to správné sebepřekonávání… Jenže mě se dneska prostě nechce! …