Sport pro Marka Odstrčilíka, novináře z Říčan u Prahy, znamenal vše. Dělal jej vždy naplno, k tomu stejně tak naplno pracoval. Před jedním extrémním cyklistickým závodem absolvoval běžnou prohlídku u lékaře. Diagnóza však byla zdrcující – špatná pojivost tkáně, tzv Marfanův syndrom. Okamžitě následovala výměna části aorty a vsazení nové srdeční chlopně. Pro …
Zdraví
Léky proti bolesti nejsou řešením
Murphyho zákony se nevyhýbají ani běhu " Má-li se něco stát, stane se to tím nejhorším způsobem a v nejnevhodnější chvíli" Celé týdny pilně běháte, třeba proto, abyste si užili vyhlédnutý závod. Když cítíte stoupající formu ozve se bolest. Co dělat? Vzít si tabletu proti bolesti a pokračovat v tréninku, nebo vyhledat lékaře či fyzioterapeuta a na pár dní, mo …
ŽENY: Vystavuje menstruace stopku běhání? Někdy spíš naopak
Když mají své dny muži, dají si panáka fernetu, když je mají ženy, je to o poznání menší zábava. Menstruace je každoměsíční realita většiny žen v určitém věku. A když běháme, musíme ji zkrátka vzít v úvahu a zamyslet se nad tím, jestli bychom měly během periody něco změnit, upravit či vynechat.
Bolest - signál vítězství výkonu nad prožitkem
Znáte to. Něco Vás bolí, ale „musíte“ jít trénovat. Jste z toho na nervy. Zkoušíte všechno možné, ale bolest zůstává. Co se porouchalo? Vždyť doteď vás nic nebolelo… Vězte, že bolest je významný varovný signál. V těle je něco poškozeného, nebo takové poškození hrozí. Bolest je způsob, jakým s Vámi tělo komunikuje, když ho neposloucháte dobře. …
Běh je vysloveně zdravý
Život moderního člověka je plný stresů. Stále chvátáme, abychom všechno stačili, jsme vystaveni tlakům od vedoucích, abychom více a lépe pracovali, a k tomu rodinné starosti. Na stresové reakce, kterým jsme vystaveni, reaguje celý organismus.
Dva v jednom, aneb životní rovnováha v těhotenství
„Tak tady mě máte,“ zazní mi v hlavě věta toho malého nic uvnitř mě, co se mi za necelých devět měsíců narodí, a já se stanu tou nejšťastnější bytostí na světě. Chce se mi samozřejmě samou radostí běžet, až nevím kam, vždyť běh je přece to, co mě baví a co patří už hezkých pár let k mému životu. No jo, ale já vlastně ani nevím, jestli je pro mě běh teď v těh …
Když běžecká závislost nedává alternativy
Snad nikdy se na naší redakční schůzce nerozproudila taková debata. V jednu chvíli mluvili snad všichni. Na počátku byla nevinná poznámka, že bychom měli „oprášit“ starší článek o běhu v mrazech a inverzi, upozornit začátečníky na zdravotní rizika a doporučit alternativy k běhu venku. Není to ale pokrytectví, když sami – coby dlouhodobě běhající – trpíme už …
Dotek studené vody posílí imunitu a vyplaví endorfiny
Otužovat se a ještě k tomu v zimě? Proč ne, myslí si skupina běžců, kteří o této činnosti již několik týdnů diskutují na fóru behej.com. O víkendu v Praze dokonce šokovali „naháči“ pořádně zahalené běžce nabírající kilometry kolem Vltavy. K čemu je otužování dobré? A je vůbec dobré? …
Dotek studené vody posílí imunitu a vyplaví endorfiny
Otužovat se a ještě k tomu v zimě? Proč ne, myslí si skupina běžců, kteří o této činnosti již několik týdnů diskutují na fóru behej.com. O víkendu v Praze dokonce šokovali „naháči“ pořádně zahalené běžce nabírající kilometry kolem Vltavy. K čemu je otužování dobré? A je vůbec dobré? …
Energetický nebo sportovní nápoj? Soli nad zlato, s cukry šetřit
Kdo by to neznal. Dobíháte na občerstvovačku, kelímky jsou připraveny, rychle do sebe kopnete jejich obsah a běžíte dál. Po pár stovkách metrů najednou cítíte, že vám narostly křídla. Anebo naopak – stáhl se vám žaludek po tom sladkém co v kelímku bylo. Tím spíš jestli jste to řízli nějakým tím gelem…
Vysoký krevní tlak. Utečte tichému zabijáku
Trpí jím až 50 % dospělé populace. Vysoký krevní tlak je lékaři označovaný jako " silent killer" tichý zabiják. Nebolí, ale o to je zákeřnější.
Běháte traily? Zkuste běh s holemi. Posílí trup a uleví nohám
Nordic walking si již řadu let razí cestu světem. Méně známý běh s holemi – „Nordic running“ – umožní běhat i lidem se zdravotními problémy snížením zátěže kloubů a šlach v oblasti nohou a zad. Účinný je i jako tréninkový prostředek pro zdravé běžce, zejména na sněhu a kluzkých površích. Více přitom pracují ruce a člověk tak zahřeje celé tělo. A své o běhu s …
Šlápněte včas na brzdu
Pocit výjimečnosti. Ne výjimečnosti mezi výjimečnými, ale výjimečnosti v rámci „běžné populace“. S rostoucí kondicí se může dostavit ošidný pocit euforie. Chováme se pak ve stylu „Překonáš sám sebe“, „Dokážeš všechno“, nehledíme kolem, nebereme v úvahu různá varování, prostě jdeme do toho po hlavě. Čas šlápnout včas na brzdu. …
Trénujte stabilitu. Při běhu se vám to vrátí
Přichází období, které je pro mnoho lidí běžecky spíše chudé. Mnozí si dávají pauzu nebo se chtějí věnovat i jiným pohybovým aktivitám. Zároveň je obdobím, kdy nemusíme ladit formu na závody, a tak se můžeme věnovat jiným, dlouhodobějším cílům. Co takhle se zaměřit na své zdraví? Přesněji na to, aby vás v sezoně nepřekvapilo nějaké přetížení či zranění? …
Výzkum na PIM: 16 procent vyšetřených běžců mělo abnormální EKG
Pokud jste letos navštívili Expo v rámci PIM, možná jste si všimli koutku nazvaného Maratonské srdce pod kontrolou. Skupina odborníků z kardiologické kliniky v pražském Motole tam prováděla základní vyšetření zájemců z řad běžců. Přihlásilo se jich 190 a po krátkém pohovoru jim byl změřen krevní tlak, natočeno EKG a proveden odběr krve ke stanovení hladiny c …
Běh v mírné a střední zátěži srdci rozhodně svědčí, říká kardiolog
Vytrvalostní sport, jako je běh, může být pro lidský organismus prospěšný, ale má také svá rizika. Víte například, jak vypadá srdeční funkce při půlmaratonu či dokonce maratonu? Chystáte se začít s během a nechcete nadměrně zatížit vaše srdce? Tyto a další otázky zodpověděl kardiolog MUDr. Petr Hájek z Fakultní nemocnice v Motole. "**ČLÁNEK KOUPÍTE V ONLINE …
Tajemství běžeckého srdce. Jak funguje? Kdy a proč být opatrný?
Ne, tentokrát nebude řeč o bojovnosti, odolnosti a závodnické odvaze, nýbrž o nejpracovitějším svalu lidského těla. My běžci už většinou dobře víme, jak se vypořádat s nataženým hamstringem nebo zánětem achilovky, ale srdce příliš neznáme. Jak ho vlastně ovlivňuje naše pravidelná vytrvalostní aktivita? A kdo z nás patří k rizikovým skupinám, u nichž při závo …
Objevte kouzlo běžeckého podzimu při víkendových kempech v Jizerských horách
Patříte mezi začátečníky, kteří podnikají první běžecké krůčky? Nebo naopak mezi ostřílené lovce osobních rekordů na maratonských tratích? Oběma skupinám jsou určeny podzimní běžecké kempy, které pořádá Aleš Tvrzník, kromě jiného i autor několika knih o běhání. Kempy se uskuteční v říjnu a listopadu v krásném prostředí Jizerských hor. Hostem jednoho z nich b …
Věčná debata aneb Nebude na té patě přece jen něco?
Pata, nebo špička? Téma tisíckrát vášnivě diskutované a rozebrané snad ze všech stran. Módní pohled říká, že většina lidí dnes běhá špatně, přes patu, a proto jsou zranění, že za to mohou především moderní technologické boty, kterých je nutné se zbavit a vyměnit je za minimalistické či dokonce raději běhat jen naboso. A naučit se konečně běhat správně, přiro …
Zátěžový test – ano, nebo ne? A k čemu vlastně?
Pro ty, kdo se rozhodli začít běhat, zůstává na startu mnoho otazníků. Jak rychle mám běhat? A jak dlouho? A mám běžet pořád stejně rychle? Podobně zkušenější běžec, který chce dosáhnout lepších výsledků a závodit s těmi nejlepšími, se ptá: Jak zrychlit? Kolikrát můžu trénovat, abych to vydržel? Někdo se chce řídit výhradně svými pocity, jiný je zase zastán …