Běháte traily? Zkuste běh s holemi. Posílí trup a uleví nohám
Nordic walking si již řadu let razí cestu světem. Méně známý běh s holemi – „Nordic running“ – umožní běhat i lidem se zdravotními problémy snížením zátěže kloubů a šlach v oblasti nohou a zad. Účinný je i jako tréninkový prostředek pro zdravé běžce, zejména na sněhu a kluzkých površích. Více přitom pracují ruce a člověk tak zahřeje celé tělo. A své o běhu s holemi vědí vyznavači dlouhých běhů v horách…
„S holemi běhám jednou až dvakrát týdně. Jde o fyzicky náročnější pohyb, tak abych udržela tepovku v rozumných mezích, běhám pomaleji než bez holí a prokládám běh krátkými chodeckými přestávkami. Baví mě to, je to příjemné zpestření běžeckého tréninku a věřím, že časem si fyzičku zlepším a začnu si běhu více užívat,“ říká účetní ze Záboří u Českých Budějovic Lenka Ortová.
Běhu s holemi se věnuje teprve dva měsíce, jinak však není běžecká začátečnice. Absolvovala dosud čtyři maratony a řádku půlmaratonů. Věří, že tímto typem běhu zapracuje na své fyzické kondici a to jí umožní se v roce 2013 zúčastnit i delšího běhu v horách.
Průkopníky Nordic runningu v Česku jsou profesor chebského gymnázia Milan Kůtek a Aleš Tvrzník, specialista na biomechaniku pohybu z pražského vědeckého pracoviště Casri. Jejich práce o přínosu Nordic runningu zvítězila v roce 2012 v kategorii inovativních projektů Evropské atletické asociace.
„Přínosů Nordic runningu je celá řada. Záleží, co si z nich kdo vybere, v tom je metoda univerzální. Jestli tréninkové aspekty, pak především vyšší intenzita, větší energetický výdej, posilování současně s během, úprava správného běžeckého stylu, stabilita v nebezpečném terénu, za mokra, v blátě, ve sněhu. Pokud spíše aspekty zdravotně-preventivní, pak především snížení zátěže na klouby a šlachy, hlavně achillovky a kolena. Rozdíly sil se už u jednoho odběhnutého kilometru pohybují v tunách! Dále prevence zranění, samozřejmě intenzivnější hubnutí,“ vypočítává Kůtek.
"Zejména pro mladé atlety je každý doplněk a zpestření tréninku vítaný. Nordic running umožní vykonávat odrazová cvičení i běžcům náchylnějším například na potíže s achilovkami. Zapojením více svalových skupin se vhodně doplňují běžecky zanedbávané svaly (ruce, záda). Doporučuji tedy běh s holemi občas do tréninku zařadit, především v zimním období, ale žádné zázračné zvýšení výkonnosti od toho nečekejte. Běhání je stále především o naběhaných kilometrech,“ říká trenér vytrvalců a triatlonistů Josef Smetana.
Rozšířené je používání holí při horských bězích. Při běhu do kopce se více zapojují ruce a přebírají část výkonu nutného pro pohyb vzhůru. Při sebězích zase slouží hole jako opora a eliminují tlak na dolní končetiny.
Mezi propagátory Nordic runningu patří v USA trenér lyžařů a běžců, instruktor této běžecké disciplíny, Pete Edwards z Michiganu. „Kvůli problémům s koleny jsem musel přestat běhat maratony. S holemi se však mohu vydávat na své oblíbené traily, bez holí by pro mě byl běh bolestivý. Manželka si zase od doby, kdy při běhu používá hole, méně stěžuje na bolesti v dolní části zad. Ty ji při klasickém běhu trápily více," pochvaluje si Edwards účinky tohoto typu běhu na základě osobní zkušenosti.
Důležitá je podle Edwardse i správná běžecká technika. „Při běhu do kopce držte bradu vzhůru, záda rovná a uvolněte prsty. V sebězích pokládejte hůlky mírně vpřed a nedostávejte se do sedu. Tím byste vytvářeli velký tlak na kolena,“ zdůrazňuje Edwards základní principy běžecké techniky při používání hůlek.
Komentáře (Celkem 10)
PetrK 29.12.2012 16:11:03
Nordic walking si již řadu let razí cestu světem. Méně známý běh
s holemi – „Nordic running“ – umožní běhat i lidem se
zdravotními problémy snížením zátěže kloubů a šlach v oblasti nohou a
zad. Účinný je i jako tréninkový prostředek pro zdravé běžce, zejména
na sněhu a kluzkých površích. Více přitom pracují ruce a člověk tak
zahřeje celé tělo. A své o běhu s holemi vědí vyznavači dlouhých
běhů v horách…
Odkaz
na článek
rudo 29.12.2012 22:58:31
minuly tyzden som siel na vylet s 4 clennym druzstvom zien co trenuju na 100km pochod drzustiev a vsetky si niesli palicky. Niektore z nich sa uz viackrat o ten pochod pokusili a trenuju dlohodobo s palickami a bola to nesmierna sranda pozerat
palicky si doslava niesli v rukach a obcas ich kladli na zem vobec na ne nedavali vahu tela a ani nevyuzivali oporu, ziadne odlahcovanie klbov a ziadny prenos sily ruk a trupu na ulahcenie alebo urychlenie pohybu
v podstate im to len zavadzalo, nevedeli co s tym a mohli rovno niest v rukach rovnako tazke rohliky alebo tenisove rakety. Kedze vacsina z nich boli take agresivne vsetko vediace povahy tak som im nic o nicom nehovoril, v polovici sme sa oddelili ja som siel inou cestou do jogoveho studia a jedna z nich sla so mnou lebo potrebovala ist skor domov a bolo to rovnakym smerom.
Ta ale bola ina povaha a ked dosla rec na palicky chcela vediet a prosila ma nech jej ukazem, tak som jej vysvetlil a ukazal a skusala to a rehotala sa na sebe ako sa stale pletie je to sranda uz viac ludi ked to skusalo robit poriadne tak zmenilo prirodzeny pohyb – opacna ruka k opacnej nohe naraz dopredu a zacnu chodit jak stroj – naraz dopredu prva noha a prava ruka atd a nie a nie si to v hlave prepnut, ti ktorym to nejde nikdy nebehali – neturistikovali na bezkach, ti co su zvyknuti na bezky maju prirodzenu synchornizaciu a vedie aj aktivne palice pouzit
takze nosenie paliciek nemusi vzdy pomahat a mzoe aj poskodit techniku.
pam65 30.12.2012 12:09:14
Vzpomínám na článek v Běhej o NW, kde byl na fotce hiker s trekovkami … S manželkou chodíme s hůlkama už pár let, lidi se na nás dřív dívali jak na exoty. Něběhám však s nimi (zatím?).
K článku toto: je tu nevyřčený předpoklad, že s hůlkama je to snažší. K tomu připomínám, že TECHNICKY je to s hůlkama těžší. Technika se liší podle terénu více než u běhu.
Praha
marek27 30.12.2012 12:41:23
Mne by zajímalo, jaké hole se mají na běh používat. S ohledem na různou výšku i váhu běžců, s ohledem na rozdíly v běhu a chůzi. K tomu ještě skladnost.
Bratislava
andyxx7 30.12.2012 18:11:35
>> marek27, 30. 12. 2012 12:41:23
odporucam NW-gove palice. vysku si nastavis podla tvojej vysky, kvalitne unesu vahu na jednu palicku az 100kg a skladovatelnost zalezi, ake si kupis. su v celku, 2 a 3 dielne.
odporucam si ich predtym od niekoho pozicat a vyskusat, lebo uz po prvom kilometry mozes zistit, ze to je pekna makacka a mozno ta to prestane bavit. a cena tam je tiez nemala pri kvalitnych odlachcenych palickach
Ústí nad Labem
PetrK 30.12.2012 18:45:18
Instruktoři, s nimiž jsem při přípravě článku hovořil, doporučují v základu hůlky určené na běh na lyžích, jejich délka by měla být o 10 cm kratší než pro běžkařskou klasiku.
rudo 30.12.2012 20:15:05
myslim ze na bezne treninky v blizkosti bydliska sa oplati niekte v bazare kupit lacne vyradene lyziarske odtrhnut tie spodne kruzky ak ich este vobec maju a kupit pekene dlhe
pri spravnej technike ked stojis vystrety tak palica vo vystretej ruke pred seba musi smerovat smerom dozadu a byt zapichnuta niekde okolo nohy pripadne tesne za nou aby teda moment ruky vystretej dopredu sa preniasol do zeme uz za taziskom
kedze palica takto smeruje velmi sikmo jej dlzka musi byt zdanlivo dost velka, lahko sa to da v obchode skusit
specialne NW hole su dost zbytocny luxus kedze ken vynimocne ich potrebuje clovek skladat do minimalnej dlzky koli doprave a tie skladacie mechanizmy sa dost casto kazia.
na bezny trenink a skusasnie odporucam preto stare lacne lyziarske a ak su taketo aj tazsie je to na trenink vyhoda a az pre skuseneho sa oplati kupit lahke specialky ked si uz je isty ze s tym chce absolvovat nejake horske zavody
gustavek22 24.04.2013 11:44:43
Zdravím. Chtěl bych se zeptat,v jakém eshopu nakupujete věci na běhání? Kamarád mi doporučil sanasport.cz , tak bych se vás chtěl zeptat, jestli někdo s tímto shopem máte zkušenost nebo ne, nebo navrhnout jiný. Díky
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.