Posledních pár kilometrů dlouhého víkendového běhu se hlava už nesoustředila na nic jiného, než jaký pohled se naskytne, až zujeme boty. Pak konečně dorazíme do cíle a s obavami rozvazujeme tkaničky, jen abychom si potvrdili nepříjemnou jistotu. Pár tisíc nevinných brnknutí o svršek boty a je hotovo. Nehet na palci hraje všemi barvami, ale za pár dnů zvít …
Zdraví
Trápí vás bolesti kolen?
Máte potíže s bolestmi kolenních kloubů? Bolí vás při běhu a brání vám v překonávání delších vzdáleností? Nebo cítíte bolest už jen při chůzi po schodech? Bolesti kolenních kloubů u běžců jsou poměrně častou záležitostí.
Dejte si dvacet a dostaňte se do formy
Logika věci mluví naprosto jasně již po celá desetiletí: dostatek spánku je nutně potřebný k dosažení optimální výkonnosti. Ale teprve v nedávné době tuto mlhavou teorii nekompromisně potvrdily i vědecké výzkumy!
Běh v mrazu: Pohoda nebo riziko?
Českou republiku sevřel ledový krunýř, teploty klesají i během dne hluboko pod bod mrazu a ještě se prý podle meteorolgů máme na co těšit. Neubližujeme si tím, když běháme v pro nás Středoevropany tak extrémně nízkých teplotách? Na zdravotní rizika běhu v mrazivém počasí jsme se zeptali kardiologa Jaromíra Vitnera.
VYBRÁNO Z ČASOPISU: Vychutnejme si podzimní únavu
Podzim rozhodně nepatří mezi období, kdy se cítíme nabiti energií.
Nejenže se nám moc do běhání nechce, ale ani z něj nemáme takový
požitek, jako třeba na jaře. Dny se krátí, venku je chladno a mokro,
dokonce i pomalý výklus se nám stává utrpením. Máme pocit, že bychom se
nejradši někam zahrabali a probudili se až s prvními jarními paprsky
slunce.
Co …
Nové nebo staré náhledy na zdraví?
Zvykli jsme si na pohodlí, které poskytuje západní medicína. Přijde chřipka, navštívíme obvodního lékaře. Přijdou srdeční arytmie, necháme se vyšetřit přístrojem a vyhodnotit odborníkem, zda jde o věc závažnou či banalitu. A podle jejich rozhodnutí se potom dále chováme. Při zvýšení tlaku chceme slyšet, že hodnoty nejsou hraniční a máme dovoleno pít kávu …
Běhání s roztroušenou sklerózou
Roztroušená skleróza je degenerativní neurologické onemocnění, které svému nositeli připraví spoustu nezapomenutelných zážitků například v podobě ztráty citlivosti různých částí těla, opileckých motolic i za střízliva, podlamování nohou, v horším případě i ztráty zraku nebo definitivního přesunu na kolečkové křeslo. S touto diagnózou získáváte věrnou ka …
Zdraví: Reflexní změna - zbavte se bolesti
Z předchozího článku víme, že reflexní změny dokáží pěkně znepříjemnit běžecké snažení, ale už také známe některé techniky k jejich odstranění. Dnes doplníme další snadno dostupné možnosti. Nebudete-li úspěšní při hledání a odstraňování reflexních bodů na první …
Zdraví: Co se spoušťovými body?
Z předchozího článku víme, že reflexní změny dokáží pěkně znepříjemnit běžecké snažení. Víme také, že každý sval má svá místa, kde se takzvané spoušťové body tvoří přednostně. Málokdy se bolest jimi způsobená objevuje přímo v místě reflexního bodu.
…PTÁTE SE: Mám běhat s činkami?
"Občas vyběhnu s činkami v rukou. V každé ruce kilogram navíc a s touto zátěží běžím i celou hodinu. Během tréninku rukama různě pohybuji, nahoru dolů, bicepsové zdvihy, tricepsové, zpevněné ruce. Musím říci, že je to o dost náročnější, i nohy dostávají více zabrat, hlavně zadní strany stehen (hamstringy). Má tento typ tréninku pozitivní vliv na hubnutí a …
Když se řekne: reflexní změna
Snad každý z nás to pravděpodobně někdy zažil – větší zatížení, na které nejsme zvyklí, navíc bez předchozí řádné přípravy, na závěrečné protažení nebo potřebnou regeneraci nezbývá moc času. Následky tohoto a podobných počínání snad nemusím popisovat.
Kde se skrývá příčina bolestí Achillovy šlachy?
Bolesti Achillovy šlachy jsou často vleklým problémem běžců, který brání plnému tréninku. Tyto potíže se mohou vyvíjet postupně nebo se objeví náhle po větší zátěži nebo nevhodném prudkém pohybu. Problém v Achillově šlaše se často vyvíjí dlouhodobě, ještě dávno předtím, než začneme pociťovat bolest.
ZAČÁTEČNÍCI: Nejde jen o bolest
Mám běžet, když mě něco bolí? Otázka, kterou si dříve nebo později položí každý běžec. A protože většina z nás je na běhu více nebo méně závislá, velice často hodíme opatrnost za hlavu a běháme přes mírnou a občas také větší bolest. „Budu tu nohu šetřit,“ děláme si alibi sami před sebou. Ale jaké bývají výsledky podobného šetření?
…Je běh lékem na astma?
Chtěl bych se podělit o zkušenosti člověka, který má (měl?) již 12 let astma a zvolil léčbu běháním. Několik let jsem chodil k odbornému lékaři a astma se mi přesto neustále zhoršovalo. Před třemi lety jsem přešel k jinému specialistovi, který mi sdělil, že existují lidé, kteří astma tzv. „přeběhali“. Moc jsem mu nevěřil, ale přesto jsem to zkusil.
…ZAČÁTEČNÍCI: Co sami nevidíme
Běháte pravidelně sami? A navíc pod rouškou tmy? Běháte tak už roky a plně vám to vyhovuje? Zkuste občas změnit své zvyky, možná i překonat stud a vyběhněte ve dvojici nebo možná ještě lépe ve skupince. Nejde jen o to, že si při běhu budete mít s kým poklábosit. Bude to mít i jiný, zcela praktický význam.
AKTUÁLNÍ TÉMA: A co odpočinek?
Dotaz, který nám před několika dny dorazil do redakce, je svým způsobem typický a čas od času se v různých variantách opakuje. Možná si z něj vezmou ponaučení i další běžci. Dvaadvacetiletá běžkyně píše: "… již třetím rokem pravidelně běhám, první rok tak do 10 km třikrát týdně, další rok čtyřikrát týdně 10–12 km, letos mám již během třech měsíců na …
VYBRÁNO Z ČASOPISU: Jak ovlivňuje příroda výkonnostní cykly
Už vás někdy napadlo, proč na jaře trpíte únavou? Proč vyhoříte v běžecké sezóně hned na jejím počátku, přestože jste přes zimu pilně trénovali? Proč se vám v letním horku špatně běhá, přestože soused vyráží trénovat klidně kolem poledního?
Pečujte během o duši
Pravidelné běhání není jen prostředkem rozvoje fyzické výkonnosti a tělesného zdraví. Běh může být i velmi účinnou metodou psychohygieny, péče o duši. Neměli bychom proto v zápalu závodění a trénování zapomínat na jeho význam v dosahování optimálního stavu našeho těla i naší duše.
Běhomanie aneb o (běžecké) závislosti
Na běhání se můžeme stát – pokud už dávno nejsme – závislí. Toto zjištění samozřejmě není žádnou novinkou. O běhu jako droze či o běžecké závislosti bylo již řečeno a napsáno hodně, zatím však spíše okrajově nebo v jiných souvislostech.
Skokanské koleno - bolesti v dolní části čéšky
Žádný z běžců se občas nevyhne zdravotním problémům. Často bývají postiženy dolní končetiny. „Skokanské koleno" je jedním z problémů, na něž se zaměříme v seriálu článků na téma bolesti nohou, jejich příčiny a prevence.