Všeobecně se traduje, že při maratonu je vhodné
usrkávat kolu zbavenou bublinek a po závodě si dát pivo na zahnání
žízně. Je to ale v souladu s tím, jak otázky příjmu tekutin a ztráty
solí vnímají sportovní lékaři?
Zdraví
Jak ovlivňují tekutiny sportovní výkon?
Kompresní podkolenky - pomocník nebo riziko?
Na českém trhu nabízí kompresní podkolenky řada značek. Výrobek má podpořit výkon běžce, chránit lýtko před otřesy a ještě urychlit dobu následné regenerace svalů. Pro behej.com nyní některé modely testuje čtveřice skvělých vytrvalců, abychom se pokusili na vlastní „kůži“ ověřit argumenty prodejců. Mezitím jsme se zeptali Ondřeje Vojtěchovského na názor s …
PORADNA: Bolest holeně
Kombinace vyšší hmotnosti a tréninkové zátěže s sebou často přináší bolesti v některé části opěrné soustavy. Dnešní dotaz se týká holeně u amatérského sportovce, pro kterého je pohyb každodenní součástí života a který si vytyčil za cíl uběhnout maraton. Vystaví mu zdravotní potíže stop v jeho plánech?
Můj druhý maraton: kolaps 300 metrů před cílem
Patnáctý ročník Volkswagen Maratonu Praha, můj druhý maraton, mne bude hodně dlouho mrzet. Měl jsem na dosah osobák cca 3:08–3:10. Bohužel asi 300 metrů před cílem přišla studená sprcha, vyhasly veškeré mé naděje. Kolaps, zatmění mysli, ticho, dezorientace.
ZDRAVÍ: Pečujte o svá chodidla, vrátí vám to
Řada pravidelných běžců si velmi pečlivě vede tréninkový deník, plánuje a piluje tréninkové metody, vybírá ty správné závody, které zrovna jim sednou. Měsíčně nabíhají někdy i stovky kilometrů, aby umazali něco ze svých osobních rekordů. Je až s podivem, jak málo dbají na to, co je pro ně a jejich běh nejcennější – chodidla svých nohou. A přitom v nich mo …
Na startovní čáru: ramena a lopatky
Minule jsme se rozloučili tvrzením, že mnohé z pohybových poruch zakořenily v dětství. Dá se tedy velmi jednoduše spočítat, jak asi dlouho v nesprávném stereotypu setrváváme. Často se jedná i o desítky let. Z toho plyne skutečnost, že jsme si náhradní pohybové programy stačili dostatečně osvojit. Jak z toho ven?
CVIČENÍ: K čemu jsou běžci lopatky?
Celý den sedím, tak si alespoň před večerem půjdu trošku zaběhat. S rameny předsunutými dopředu a vytaženými vzhůru, mírně „odstátými“ lopatkami, lehkým předklonem trupu a hlavou plnou starostí. Zkusme se zamyslet nad tím, jak tato zdánlivě nenápadná oblast může ovlivnit celkové fungování pohybového systému.
Může být běžec dárcem krve?
Tento článek jsem se rozhodla napsat ve snaze pomoci jedné dobré věci. Možná sem na první pohled nezapadá, leč nikdy nikdo z nás neví, kdy se octne na straně potřebných. A zatraceně rychle. Řeč je totiž o dárcovství krve.
Hluboké svaly - Pokračujeme na míčích
Dnešním dílem ukončíme seriál o hlubokých svalech. Jsme vyzbrojeni bohatým teoretickým základem, víme, že bez správné aktivity svalů středu a dýchání nebude žádný pohyb dobře proveden. Nezbývá, než dokončit s několika posledními cviky trénink na míči, zařadit balancování do tréninku běžeckého a především u tohoto způsobu cvičení vydržet.
…Hluboké svaly - Všichni na míče!
Náplní dnešního dílu je výhradně cvičení. Minule jsme z kouta vytáhli zapomenutý míč, oprášili jej, znovu správně nahustili a zkusili jsme se na něj posadit. Správný sed jsme doplnili lepším dechovým stereotypem a navíc zapojili do činnosti svaly pánevního dna. Nemálo práce je za námi, ale před námi je toho pořád ještě dost.
…Hluboké svaly - Jak na ně
Po zdlouhavém a jistě náročném teoretickém úvodu se třetím dílem dostáváme k praktickým ukázkám cvičení. Pokládala jsem za nutné vás s teorií alespoň částečně seznámit, protože je velice důležité, aby bylo jasné, se kterými svaly budeme ve skutečnosti pracovat.
Neviditelné a nepostradatelné svaly
Po úvodním textu se dnes se budeme věnovat jiným neviditelným, ale současně nepostradatelným svalům, bránici a břišnímu svalstvu. Bránice se řadí k nejdůležitějším svalům takzvaného středu – tedy centrální části těla. Krátce si objasníme některé z jejích funkcí, podív …
Nechce se vám běhat? Zkuste trénink v obýváku
V současném mrazivém počasí a časovém stresu, kdy je moc práce, moc školy a moc dalších povinností, je běh opravdu tréninkovou křečí, která se projevuje zvýšenou tepovou frekvencí i nervosvalovým napětím. Následky bývají bolestné – natažení nebo natržení některého z důležitých svalů. Kvalita tréninku bývá „vepsí“, něco je ošizeno na začátku a něco důležit …
Pohybový systém si zaslouží naši péči
S Jitkou Stehlíkovou jsme se na našich stránkách seznámili jako s běžkyní, když líčila své zážitky z Chřibského maratonu. Ode dneška máme možnost setkávat se s ní v miniseriálu, ve kterém se projejví její odborná specilizace na fyzioterapii. Jitka upozorní na nejčastější příčiny poruch v pohybovém systému, jejich případné následky a samozřejmě také nastín …
BĚH A ZDRAVÍ: Když jde opravdu o život
Běžci toho dělají pro zdraví svého srdce a oběhového systému mnohem víc než většina ostatní běžné populace. Ale ani to je nemůže beze zbytku ochránit před všemi riziky. Tak jako se srdeční příhoda může vyskytnout kdykoliv a kdekoli, nevyhne se ani běžeckým tratím. Správná a rychlá pomoc může v případě srdeční zástavy zachránit lidský život. Jak si v takov …
Běh naboso jako technické cvičení
Julek Pataky a Abebe Bikila – co mají ti dva společného? Devět z deseti čtenářů behej.com odpoví „maraton naboso“. O tom, jestli je maraton bez bot trend nebo úchylka, už tu debata proběhla. Nechci navrhovat návrat na stromy ať už z reflexologických či jiných důvodů, spíš bych se chtěl zamyslet nad během bosky coby specifickým technickým c …
Syndrom přetrénování - když se běh stane utrpením
Jsem přetrénován. Už dva roky. Vlastním „běžecké klíště“, které nepustí. Málokdo o něm ví, i proto píši tento příspěvek. Ptáte se, o čem ten blázen mluví? Sám jsem tomu také nevěřil. K pochopení příběhu vás musím pozvat dvě léta zpátky. Tam to všechno začalo.
Regenerace: Masáže od Indie až po Havaj
Pokud jste si doposud mysleli, že cílem masáže je zničit tělo, „prokřupat“ záda, natáhnout zkrácené svaly na nohách a zlomit vás v oblasti krku, nedivím se, že jste možná již zanevřeli. Dnes vám představím masáže a terapie k tělu i duši jemnější.
Jak jsem potkal Borrelii aneb nářek hostitelův
Běžci a milovníci lesů, vod a strání, kochejte se dál naší nádhernou přírodou, květenou i zvířenou, ale bacha – jsou tu i nepřátelé. Ti nejhorší jsou přátelé našich nepřátel. Už asi tušíte o kom je řeč … jsou to nevymáchané, drzé a hlavně nevybíravé bestie. Pssst, nechci moc nahlas, aby se na mne nedomluvili a pak mě nesežrali po kouscích …
REGENERACE: Druhy masáží
Má-li masáž splnit naše očekávání a představy,
musíme se správně rozhodnout pro její typ. Ať už se jdete odreagovat od
práce či starostí, nebo si jdete odblokovat krční páteř, nebo uvolnit
svaly po včerejším závodě či opět zkoušet uvěřit zázrakům
v hubnutí či mizení celulitidy, vybírejte pečlivě.