Na mnoha místech republiky už leží sněhová pokrývka, a tak opět začíná část sezony, kdy běžci absolvují část svých tréninků v bílé stopě. Pokud patříte mezi ně, volte raději klasiku, protože bruslení je vhodnější spíše pro cyklisty. To tvrdí Jiří Novotný, jehož radami se řídí i česká reprezentantka v běhu na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová. …
Běžecká příprava
Na podzim a v zimě nepřepalte tempo tréninků
Co dělat na podzim a v zimě, abyste si v plné formě užili běžeckého jara? Zařaďte přechodné tréninkové období. Kondici pak nabírejte běhy v pomalejším tempu. Netlačte v tempech příliš na pilu, jinak budete v květnu a červnu bez energie.
Krátký výpadek nevadí, pozor na návrat po léčbě antibiotiky
Trénujete na maximum, plán plníte na sto (ne-li víc) procent, cítíte, že vám to běhá čím dál líp…Když tu přijde nemoc, zranění nebo jiná překážka, která vám nedovolí pokračovat dál. Kdy se pauza na výkonnosti ještě neprojeví a kdy už ji výpadek zaručeně ohrozí? Dá se po nemoci hned začít trénovat? A jak se dostat zase zpátky do formy? …
ZAČÁTEČNÍCI: Delší pauza se odrazí na stavu svalů a kloubů
Bláto, chlad a déšť. Podzim rozkvetl do plné své krásy. Pak přijde zima a to bude u nepravidelných běžců s motivací vyběhnout ještě slabší. Pokud můžeme radit, zkuste se delší pauze vyhnout. Několikatýdenní nicnedělání totiž zamává s fyzickou kondicí a se stavem kloubů i svalů. Není však nutné jen běhat, formu a dobrý pocit si udržíte i jinak. …
PORADNA: Připravte se na začínající sezonu krosů
Barevná podzimní příroda je působivou kulisou pro výběhy, ať už závodní nebo čistě rekreační. Při přesunu běžeckých aktivit z asfaltové džungle do terénu je však dobré pamatovat na určité zásady, trochu doplnit výbavu o některé nezbytnosti a pokud se připravujete na nějaký cíl, upravit i samotný trénink. Navíc závody v lese bývají docela jiné než třeba městs …
Udržujte se v kondici nejen běháním
Kilometry při běhu ubíhají snadno a běžec tak může v nadšení zanedbat jiné složky kondice: sílu, obratnost a pohyblivost. Stačí si vybrat. Anebo zkusit vše najednou, zlepšit si zdraví, postavu, výkonnost a přitom se ještě odreagovat a pobavit.
Neztraťte výkonnost při každotýdenním závodění
„Chytlo mě závodění, pořádně se teď do toho obuju,“ napsal redakci jeden z čtenářů. A podzimní termínovka mu servíruje bohatou závodní nabídku. K prasknutí je nabitá závody lákajícími ke startu víkend co víkend. Pozor však na rozčarování pramenící z možného poklesu kondice. Jak trénovat v období, kdy závodíte každý víkend? …
TRÉNINK: Jak si zpestřit dlouhé podzimní běhy
Čeká vás objemový trénink a nevíte, jak si ho zpříjemnit? Někdo kilometry polyká snadno a bez potíží v běhu stráví až dlouhé hodiny. Naopak pro ty, kteří mají obavy z delších pomalých klusů, jež jsou nezbytné pro přípravu na závody typu půlmaraton či maraton, přinášíme několik receptů, jak si tuhle „dřinu“ užít.
Tréninku a závodům v zámoří vládne týmový duch, říká David Gerych
Šestatřicetiletý běžec AK Kroměříž David Gerych patří stále k české špičce. V minulých letech ochutnal, jaké to je studovat, žít, trénovat a závodit v USA a hlavně v Kanadě. Jak vypadá tamní trénink na univerzitě v porovnání s tím v Česku? „V zámoří je kladen velký důraz na sebedůvěru a současně je udržován vzájemný respekt,“ říká v rozhovoru. …
Recept proti stagnaci? Pravidelnost, tréninkový řád a vyšší rychlost
Běháte týdny či dokonce roky a pořád se vám nedaří protáhnout délku výběhu nebo zrychlit tempo. Vaše výkonnost v lepším případě stagnuje a propadáte tak skepsi, že se snad nikdy nezbavíte nálepky notorického začátečníka… Řešení přitom není zas až tak složité – dejte tréninku pravidelnost, přidejte vůli a řád.
CVIČENÍ: Držte tělo vzpřímeně, předklon vyvolá pohyb
Názorů a doporučení, jak má vypadat správná technika běhu, je asi tolik, kolik je na světě trenérů, fyzioterapeutů a běžeckých teoretiků. Všichni se ale shodují v tom, že základem je zpevnění středu těla. Vybrali jsme čtyři cviky pro lepší koordinaci pánve, břicha a beder. Ukážeme si také dvě nejčastější chyby v technice běhu a k čemu vedou. …
Prázdninovým tréninkem k podzimnímu osobnímu rekordu
Dá se přes prázdniny natrénovat tak, abyste na podzim atakovali osobní půlmaratonské či maratonské rekordy? Podle českobudějovického trenéra Petra Bahenského, mezi jehož svěřence patří například přední česká běžkyně Lucie Sekanová, podávají na podzim běžci, kteří přes léto poctivě trénují, lepší výkony.
Zorganizujte si vlastní běžecký kemp, na podzim to oceníte
Léto ještě nějakou dobu potrvá, ale už vyhlížíte podzimní závody? Právě na nich můžete prodat to, co natrénujete v letních měsících. Na formu nejlépe zaděláte, když do přípravného období zařadíte běžecké soustředění. Že nemáte svého trenéra ani tréninkovou skupinu? Nevadí, poradíme vám, jak si můžete sami naplánovat běžecký kemp. …
Ani rodinná dovolená nemůže ohrozit kvalitní přípravu
U některých komentářů pod červencovou výzvou bylo cítit otazníky nad jejím naplněním. Jsou přece dovolené… Obavy stranou, malověrní! Vysoce odborný a fundovaný text uvedený níže mi laskavě zapůjčil jeden můj přítel – rozvodový právník, ale hlavně nadšený běžec. Prý ho nalezl v jednom starším spise jako d …
Aquajogging není jen alternativou při zranění, "běhá" se i maraton
Zatočte s rutinním běháním, okořeňte svou oblíbenou činnost zábavnou alternativou – aquajoggingem. Běhání pod vodní hladinou lze provozovat při potížích s pohybovým aparátem, v době rekonvalescence po zranění i jako speciální cvičení v přípravě zdravých sportovců. A navíc únavu po tréninku můžete hned v bazénu vyplavat.
Zúčastněte se běžeckého kempu (nejen) mládeže na Babyloně
V druhé půlce července se koná již 22. ročník běžeckého kempu Babylon u Domažlic. Je určen zejména pro ročníky 94–98, přístupný je však i starším zájemcům, případně i skupinám s vlastním trenérem. Kemp leží v krásné přírodě uprostřed lesů s blízkým koupalištěm s vynikajícími běžeckými terény a atletickou dráhou v Domažlicích vzdálenou 7 km. Vedou ho zkušení …
Nepodceňujte přes léto přípravu na podzimní běžecký cíl
Podle kalendáře začalo léto a s ním i doba dovolených. Snad znovu přijdou i teplé letní dny, které však svádí spíše k lenošení u vody. Nepatříte-li mezi lidi zvyklé na celoroční pravidelný trénink a stanovili jste si přitom za cíl uběhnout na podzim maraton či půlmaraton, mohli byste si na konci léta říci: „Proboha, můj závod je již za humny, měl bych začít …
TRÉNINKOVÝ SPECIÁL: Připravte se na první desítku za/pod hodinu
Chystáte se na svůj premiérový závod? Ideální metou pro začátečníky je běh na deset kilometrů. Přihlaste se na některou z poprázdninových desítek a připravte se na ni v průběhu léta. Nabízíme tréninkový recept, jak takový cíl zvládnout v čase pod hodinu. Těm ostřílenějším, mířícím k času kolem 35 minut, poradí elitní běžkyně Petra Kamínková, česká šampionka …
Pozor na dusno, při běhu vás může výrazně zpomalit
Venku panují letní teploty, a pokud se k nim přidá i vyšší vlhkost vzduchu, může nás potrápit nepříjemně dusné ovzduší. V takových dnech musíme počítat s nižší výkonností při sportu, běh nevyjímaje. Problém se přitom týká jak hobíků, tak ostřílených závoďáků. Co dělat a čemu se naopak v takovém počasí vyhnout?
TRÉNINKOVÝ SPECIÁL: Naberte formu pro běhy do vrchu
Stereotyp je zabiják ledasčeho a může ohrozit i radost z běhu. To nedovolte! Přijměte nové výzvy, které přináší disciplína zvaná běh do vrchu. Vaše běhání získá další rozměry v podobě jinak zaměřeného tréninku, zvládnete i náročnější závody, zažijete opojný pocit z pokoření kopce či hory a odměnou vám budou překrásné výhledy ze zdolaných vrcholků. …