Jen vyběhnout: Co teď budu jíst?
O motivaci a hubnutí už jsme si něco řekli. Další otázkou, která s hubnutím tak trochu souvisí, je strava. Zajímalo nás, jak se liší strava běžců od běžné stravy, jakých zásad bychom se měli při běhání držet, jaké nápoje považují běžci za nejvhodnější a co si myslí o pitném režimu a pití při běhu.
Lenka: Jako běžec amatér nemám žádný speciální jídelníček. Odjakživa snídám nejraději jogurt a műsli, dopoledne si dám ovoce, na oběd hlavně aby bylo maso se spoustou zeleniny a na večeři „co lednička dá“doplněné hromadou zeleniny. Jsem mlsná, ale sladkosti se snažím jíst dopoledne, kdy je tělo lépe spálí. Po celý den piju slabý čaj, vodu nebo ředěné 100% džusy. Tekutiny si hodně hlídám, za den vypiju určitě 2,5 litru tekutin.Tak to dodržuji už roky a běhání na můj jídelníček nemělo vliv. Pokud vybíhám na běžecký trénink, mám zásadu, že tak do 60 minut běhu vydržím bez napití se. Běžím- li ale déle, nebo je horké počasí (případně když jsem běhala v těhotenství), vezmu si ledvinku a do ní lahev 0,7 litru s vodou nebo ředěným džusem. No a taky mám ráda pivo, které mi po závodě nebo po tréninku chutná obzvlášť dobře. Sice prý zpomaluje regeneraci, ale chutná a myslím si, že jedna „desítka“ mi ublížit nemůže.
Peggy: Stravu absolutně nezvládám. Pohybuji se odezdi ke
zdi. Roky jsem byla zvyklá odhadnout množství jídla, které potřebuji
k udržení váhy. Jenomže to jsem se vůbec nehýbala (do schodů jsem
funěla jak mašina a vzdálenosti delší než pár metrů jsem jezdila autem).
Když jsem začala běhat, tak jsem se rozežrala (to je k nevíře, co se do
mě vejde). Tělo si říká o větší přísun energie. Po takových orgiích
mě ale dostihne svědomí a já se začnu hlídat. Dostávám se ale do
začarovaného kruhu: Když hubnu, nemám sílu na běhání. Když jím tak,
abych mohla běhat, nehubnu.
Josef: Co jsem začal běhat, tak jsem svůj jídelníček
změnil hlavně ve složení, více teď jím těstoviny, rýži, atp. méně
smažené věci. Ale jinak jídlo nijak zásadně neřeším. Klidně si dám
k obědu steak, nebo večer pytlík brambůrků. Dávám si hlavně pozor,
abych se nějak moc
nenajedl, když vím, že půjdu běhat. S plným žaludkem se neběhá úplně
příjemně.
Jarka: Je obecně známo, že by běžci měli jíst
potraviny bohaté na složené cukry, vitamíny, minerály a podobně. Já jsem
však sama časem zjistila, že mi zkrátka to či ono nedělá dobře. Při
běhu pak pocítíte, co špatného nebo těžkého jste během dne snědli. Je
to spíše o osobní zkušenosti. Dejte si k obědu řízek, bramborové
knedlíky se zelím nebo klobásu s hořčicí a myslím, že pro příště
už budete mít jasno. Ale o tom to přece je – o sbírání
zkušeností.
Já osobně pitný režim „flákám“. Nedělá mi dobře žbluňkání
v břiše. Napiju se po běhu. Během něj nerada. Krom toho láhev s vodou je
zátěž navíc.
Hanka: Můj jídelníček není na běhání závislý. Tzn. ať běhám nebo ne, jím to, co mám ráda a s velkou chutí. Jediné moje pravidlo je vyběhnout spíš hladová než najedená. Potom se můžu soustředit na běh samotný a neruší mě u toho nepříjemné pocity kolem žaludku. Odmítám jakékoliv gely a iontové nápoje, působí na mě dost nepřirozeně a uměle. V mojí kategorii si to mohu dovolit. S pitím to také nehrotím. Nepatřím mezi lidi, kteří pořád potřebují mít po ruce petku s vodou. Piju, když si tělo řekne. Nejraději vodu nebo bylinkové, zelené a podobné čaje. Černý čaj a kafe jen výjimečně, studené nápoje jsem také hodně zredukovala. Občas si v odšťavovači udělám ovocný džus (mrkev, jablíčka, hrušky, můj typ: zkuste přidat kousek zázvoru).
Anna: Já si myslím, že tělo člověka, co běhá, si nějak tak samo řekne co potřebuje, nebo aspoň tak to vždycky bylo u mě. Párkrát jsem si zkusila výběh po sytějším jídle, aby mi došlo, že to úplně není ono. Diety jsem nikdy nedržela, ale jsem zvyklá jíst zdravě. To si myslím, že by měl být základ. Ne se trápit hlady nebo si každé dvě hodiny odvažovat deset deka prsní šunky a pět deka rýžových chlebů (jsou tací…) Co se týče pití, tak s tím mám při běhu trochu problém, tedy v létě – nevím co s lahví, tahat ji s sebou mi přijde hrozný. Moje tréninky se obvykle vejdou pod hodinu a to pít většinou nepotřebuji, pokud není ultra vedro.
Katka: Já osobně se žádného speciálního jídelníčku nedržím. Celkově se snažím jíst zdravě. Spíše je dobré si uvědomit, kdy se půjdeme proběhnout, a podle toho nastavit náš stravovací režim. Mně osobně se běhá nejlépe hned po ránu. Každý člověk to má ale jinak. Já se třeba najím a za chvilku můžu jít dělat cokoliv, kdežto moje kamarádka musí čekat minimálně dvě hodiny, než jí slehne. Co se týče pitného režimu a nápojů, upřednostňuji čistou vodu, případně si udělám čaj s trochou cukru a trochou soli. Samozřejmě záleží na délce běhu. Čím déle běháme, tím je pitný režim důležitější. To bych asi zvolila iontový nápoj, abych doplnila to, co vypotím.
Jan: U mě se strava v obdobích, kdy běhám a neběhám, příliš neliší. Určitě mám ale po sportování větší chuť na nezdravé věci, jako třeba na čokoládu. Jsem ale zastáncem toho, že člověk má jíst (skoro) všechno a nejíst zbytečně nějaké prášky nebo vitamíny, když to není vyloženě třeba.
Tonda: Vzhledem k tomu, že neběhám závratné vzdálenosti a běhám na podzim, řeším pití tak, že si dám sklenici vody před běháním a po běhání piju podle toho, jak mám žízeň. Strava viz. předchozí odpověď a pití … nejsem zastáncem balené vody. Takže piju šťávu, čaje, obyčejnou vodu. Čas od času si dám víno. Nepiju pivo a tvrdý alkohol. (Chybí mi whisky a vodka, ale je to to nejmenší co můžu obětovat).
A co zkušenosti vás čtenářů? Jak se změnil váš jídelníček od té doby, kdy jste začali běhat? A co pitný režim a volba nápojů?
Komentáře (Celkem 9)
Varnsdorf
PaRi 09.11.2009 07:18:37
Jestli můžu říci svůj názor- určitě záleží také na tom, na jaký trénink se člověk chystá. Před lehkým regeneračním výklusem asi opravdu není nutné stravu extra řešit, ale před intervalovým tréninkem či intenzivním tempovým během bych byl s podobným přístupem oparný. V době, kdy je na trhu celkem dostatečné množství ledvinek, běžeckých bidonů či pásů s lahvičkami, mi přijde názor, že nosit si s sebou pití na běh je hrozné, jako dost těžko pochopitelný. Možná někomu nevadí se napít před během do zásoby jako velbloud, mně ale žluňkající rybník v žaludku rozhodně dobře nedělá a pití v lahvi si s sebou rozhodně beru, nevím, proč bych se měl při běhu trápit žízní. Dělám to tak už několik let a žádný problém v tom nevidím.
Vesec u Turnova
Strouhal Zdenek 09.11.2009 08:39:10
Jestli běžím 5km nebo 30km stravu neřeším když mám hlad tak po běhu sním vše co zrovna najdu . Pouze před maratonem jím vločky nebo sladkou rýži.
Eviku 09.11.2009 09:14:54
>> Strouhal zdenek, 9. 11. 2009 08:39:10
A ja som myslela,že žblnká len mne,že mám zlé vstrebávanie.tak isto behávam najradšej ráno,dám si vodu so zázvorom,kávu bez mlieka a pol banánu a idem.Párkrát som už ale dostala hypoglikemický záchvat,najmä po zelenom čaji alebo čaji s medom,preto teraz chodím cca 2hodinky po raňajkách.Beh mi pewrfektne zrýchľuje trávenie a keď nejdem,mám taký blbý pocit,že sa to nehýbe.
wenda.simon 09.11.2009 17:17:39
>> PaRi, 9. 11. 2009 07:18:37
Žblunkani vody v žaludky by měli zabránit iontáky,aspon tak to funguje u mně,rychleji se vstřebávaji nebo co tak mi to nežblunka.
Slaný
EdCable 09.11.2009 20:14:47
>> wenda.simon, 9. 11. 2009 17:17:39
Tak to mi prijde jako nesmysl, kdyby to tak bylo, urcite by to neopomneli
vyrobci halasne inzerovat. Navic jsem v kazde knize o sportu a sportovnim
stravovani cetl, ze nejlepsi doplnovat tekutiny obycejnou vodou a vetsina knih
udava maximalni rychlost vstrebavani 0,7–0,8 l/hod. Osobne mi to takhle
sedi.
Obecne mi prijdou iontove napoje neskutecne precenovane, ale kazdy sveho stesti
strujce a penezenky majitel. Je to imho psychicka zalezitost, ale jestli ti to
pomaha, neni duvod je prestat pit, kazdy si musi najit svoji cestu.
Lama 09.11.2009 21:58:06
Co běhám,tak mám pocit, že se nepřejídám.Jsem nějaká
zodpovědnější.
Nějak si uvědomuji, že když se tak moc snažím běhat, /a že to
bolí?!/že je lepší jíst zdravě.
No ale přiznám se, zrovna mám v puse gumový bonbón.A co si neodpustím ,
tak kávy, na těch jsem přímo závisláááááá.
ipeterka 10.11.2009 14:00:28
>> Eviku, 9. 11. 2009 09:14:54
Hmm, tak to jsi celkem drsná. Dát si kafe, ještě bez mléka, a pak jít běhat, to by se mnou asi seklo. Ráno jsem chodil běhat před snídaní (ale zjistil jsem, že mi více sedí večer), protože po snídani bych asi dotčenou snídani někde po cestě zanechal. Ale jak to, že máš hypoglykemické záchvaty?
Eviku 10.11.2009 19:12:35
>> ipeterka, 10. 11. 2009 14:00:28
Ahoj Ipeterka,k tomu záchvatu,to ja len tak neodborne nazývam ten hnusný stav,keď behať vydržím zubami nechtami hoci som hladná,takže je vylúčené,že mi je blbo od žalúdka a po dobehu,akoby mi naraz klesol tlak,cítim hlad,ale ten sa po chvíli premení na silnú nevoľnosť,ktorú musím rozdýchať,asi 5 min.pritom napr.nešprintujem.Ale radšej takýto stav,ako keď beháš a zrazu zistíš,že ti je nejako nevoľno,hoci od posl.jedla prešlo niekoľko hodín!Preto mám najradšej ráno.Večer som dosť unavená a je tma,v lete som zas čakala na chlad.takže tak,ahoj,
administrator 03.04.2010 13:33:05
O motivaci a hubnutí už jsme si něco řekli. Další otázkou, která s hubnutím tak trochu souvisí, je strava. Zajímalo nás, jak se liší strava běžců od běžné stravy, jakých zásad bychom se měli při běhání držet, jaké nápoje považují běžci za nejvhodnější a co si myslí o pitném režimu a pití při běhu.
Odkaz na článek
Hodnocení příspěvků
Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.
Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.
Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.