Jen vyběhnout: První závod

Mirek Kratochvíl | 01.03.2010 | přečteno: 7073×

Plesová sezóna pomalu končí, ta závodní se rozbíhá. I mnozí z našich zpovídaných běžců si občas zazávodí. Vzpomenou si ještě, jaké to bylo, když se postavili za magickou startovní čáru poprvé? Nebo jsou první závody teprve před nimi?

Peggy: Skončila jsem v příkopu u silnice

Můj první závod měřil čtyři a půl kilometru a ve startovním poli nás bylo asi třicet. Všichni mě předběhli. Dokonce i starší paní, která dorazila s nákupem v igelitce a oblečená absolutně nesportovně. Jako by si při procházce městem odskočila zaběhnout závod. Běželi jsme v lese a mně se během prvních deseti minut všichni ztratili. Bohužel, jsem se tam moc nevyznala a nezbylo mi, než se ptát pejskařů po cestě, zda běžím správně. Prostě peklo. Po doběhu se mi udělalo hrozně zle. Třikrát jsem během cesty domů stavěla a na všech čtyřech u silnice vyhazovala oběd.

Josef: Budu mít první výročí

Mým prvním závodem byla Kbelská desítka 2009. Pamatuji si, že do běžecké atmosféry závodu jsem se dostal už na autobusové zastávce na Černém Mostě, kde se zaujatě bavila skupina běžců. Řešili, kolik půjdou letos maratonů, za kolik to chtějí dát atp. Já jsem stál opodál a jen nevěřícně kroutil hlavou, radši jsem ani nedutal. Závod samotný byl parádní. Do té doby jsem se žádně takové masovější akce nezúčastnil, všechno tedy bylo nové. Nejlepší chvíle byl start, když se těch cca 400 lidí pohnulo dopředu, a pak poslední kilometr závodu. Dobře jsem rozvrhl síly, takže jsem byl schopen finišovat a předběhl strašně moc lidí.

Jarka: Nejdřív tréma a nervozita, ale pak nepopsatelný pocit

Můj první závod provázela neuvěřitelná nervozita a tréma. Zvolila jsem si sedmikilometrové klání po rovince, takže se mi běželo docela dobře. Svírání žaludku naštěstí opadlo hned po startu. Pak už šlo vše automaticky… V cíli jsem zažívala pocity dosud nepoznané. Byla jsem na sebe dokonce i pyšná. Jedním slovem: krása!

Anna: Už jen pár dnů

První závod mě čeká za pár dnů – Kbelská desítka.

Jan: Není nad přesný plán

Můj první závod byl Pražský maraton. Stanovil jsem si každý 1 km uběhnout za 5 minut a podle toho si rodiče spočítali, kde kdy budu a na těch místech na mě čekali. Bylo to příjemné povzbuzení, když jsem se pokaždé sešli.

Lenka: Splněná předsevzetí

Prvním závodem v mém životě byl 1/2 maraton v Brně první květnovou sobotu 2007. Běžela jsem ho s Liborem – svým kolegou z práce, se kterým jsme se vsadili, že v roce 2007 zaběhneme maraton. Všechno kolem závodu jsem brala strašně vážně, poctivě jsem se držela tréninkového plánu a dva týdny před závodem začala sledovat předpověď počasí, to abych věděla, co na sebe (tenkrát jsem totiž ještě netušila, že v odpovídajícím oblečení se dá běhat v jakémkoli počasí). Byla jsem strašně nervozní… Měla jsem dvě předsevzetí: 1) závod dokončit a 2) nezaběhnout to hůř, než za 2:20. Obojí se povedlo – do cíle jsem doběhla a nakonec s časem 1:59:47.

Katka: Jen ne závody!!!

Nezávodím, naposledy jsem závodila na atletickém přeboru základních škol a to už je hodně dávno. Byl to pro mě stres, a to nejen pro to, že mi učitelka hrozila, že když nevyhraju, tak mi dá čtyřku z matiky:-)

Tonda: Ještě se na to necítím

Zatím za sebou nemám závod.

Pochopitelně nás zajímají i vaše vzpomínky a dojmy z úplně prvního závodu. Podělte se s námi o ně.

Dnes vám představujeme poslední spoluautorku tohoto seriálu, Peggy. Při vzniku seriálu ale poslední rozhodně nebyla. Peggy stála u samotného zrodu seriálu a výrazně se podílela na jeho konečné podobě. Peggy možná neběhá nejrychleji, ale o to lépe dokáže o svých běžeckých zážitcích psát. Je autorkou oblíbeného běžeckého blogu a nebála se jít s kůží na trh ani na našich stránkách, například v článku Ještě pořád jsem na začátku. Jen jedna věc se nám zatím nepodařila. Získat její fotografii. Při pokusu o fotografování je totiž Peggy proklatě rychlá.